Zakup mieszkania lub domu bez kredytu to dziś sukces finansowy
Jeszcze w latach 90. stereotypowymi wyznacznikami sukcesu finansowego były „skóra, fura i komóra”, a także m.in. posiadanie domku letniskowego. Później przyszedł czas m.in. na markowe ubrania, drogie samochody i zagraniczne wakacje – to nimi Polacy szpanowali przed znajomymi i nieznajomymi. A jak to wygląda dziś? Postanowiły to sprawdzić Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego i Federacja Konsumentów.
Jak wykazało przeprowadzone wiosną 2021 r. badanie, Polacy rozumieją obecnie tę kwestię zupełnie inaczej. Jako wyznaczniki sukcesu finansowego najczęściej wymienialiśmy:
- brak długów (67 proc. badanych),
- posiadanie oszczędności (66 proc.),
- zakup mieszkania lub domu bez kredytu hipotecznego (56 proc.).
Poza pierwszą trójką znalazły się takie wyznaczniki sukcesu jak wysokie zarobki (50 proc.), odkładanie oszczędności na emeryturę (40 proc.) oraz możliwość utrzymywania dzieci w czasie, gdy studiują (28 proc.).
A co z drogimi autami i modnymi strojami? Te znalazły się na szarym końcu listy. Możliwość wyjazdu na zagraniczne wakacje świadczy o sukcesie dla 27 proc. badanych, a posiadanie drogiego samochodu – zaledwie dla 18 proc. Możliwość kupowania markowych ubrań imponuje zaledwie 12 proc. z nas.
Wystarczy nie mieć długów, by być człowiekiem sukcesu?
To, że tak bardzo cenimy dziś sobie brak długów i posiadanie oszczędności, może zaskakiwać. Jednak zdaniem ekspertów wynika to przede wszystkim z poczucia obciążenia kredytami hipotecznymi i innymi zobowiązaniami – marzymy o czasach, gdy nie byliśmy zadłużeni. Polakom trudniej jest też dziś odkładać pieniądze. Jednocześnie wiele dóbr luksusowych nam spowszedniało.
– Wraz z obniżeniem cen wycieczek, pojawieniem się sklepów oferujących produkty premium w wyprzedażowych cenach czy wreszcie popularyzacją leasingu jako formy finansowania zakupu samochodu – wszystkie te dobra stały się dla konsumentów bardziej dostępne niż jeszcze dekadę temu, a przez to nie są już postrzegane jako dobra luksusowe – wyjaśnia dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka z zakresu psychologii finansów.
Eksperci zwracają też uwagę, że gdy mówimy o wszystkich Polakach, siłą rzeczy posługujemy się uogólnieniami. Gdy przyjrzeć się bliżej wynikom badania, okazuje się, że w ocenie sukcesu finansowego mocno się między sobą różnimy. Przykładowo młodzi Polacy cenią wysokie zarobki dużo bardziej niż osoby po 45. roku życia, które z kolei przykładają większą wagę do braku długów i odkładania na emeryturę.
– To [młode – przyp. red.] pokolenie lubi otaczać się produktami premium oraz chętnie inwestuje w najnowsze gadżety technologiczne. Ich potrzeby konsumpcyjne są na wysokim poziomie, przez co oczekiwania wobec wysokości dochodów także rosną – zauważa Agnieszka Wachnicka, prezes FRRF.
Badanie pokazało też, że dobrze zarabiający lubią pokazywać, że mają pieniądze. Wśród badanych, którzy oceniają swoją sytuację finansową jako bardzo dobrą, aż 25 proc. za wyznacznik sukcesu uważa kupowanie markowych ubrań. Wśród gorzej zarabiających ten odsetek wyniósł tylko nieco ponad 10 proc. Dodatkowo aż 66 proc. zamożnych Polaków uważa, że o sukcesie świadczą wysokie zarobki, podczas gdy wśród skromniej zarabiających sądzi tak 44 proc. ankietowanych.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?