Kuchnia: planowanie praktycznej i wygodnej przestrzeni

ewk
Kuchnia w układzie C (U) - strefy: gotowania i czystościKuchnia w układzie C (U). Na zdjęciu widoczne są strefy do gotowania i czystości.
Kuchnia w układzie C (U) - strefy: gotowania i czystościKuchnia w układzie C (U). Na zdjęciu widoczne są strefy do gotowania i czystości.
Dobrze zaplanowany układ mebli, sprzętu AGD, oświetlenia i gniazd elektrycznych to gwarancja wygody podczas przygotowywania posiłków w naszej kuchni.

Bez względu na to, czy mamy małą czy dużą kuchnię, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na to, by mieć łatwy dostęp do wszystkich sekcji kuchni. Ułatwi nam to i uprzyjemni pracę. Odpowiedni układ szafek umożliwi dojście do każdej z nich. 

Strefy robocze

W każdej kuchni możemy wyróżnić 5 stref roboczych:

  • do gromadzenia zapasów (lodówka, zamrażarka, suche produkty żywnościowe),
  • do przechowywania (naczynia, kubki, sztućce),
  • do czystości/zmywania (zlewozmywak, kosz na odpadki, zmywarka),
  • do przygotowywania posiłków (blaty robocze, mikser, deski, miski, przyprawy),
  • do gotowania/pieczenia (garnki, kuchenka, mikrofalówka, piekarnik).

Kolejność stref podana powyżej odpowiada osobie praworęcznej, dla osób leworęcznych kolejność tą należy odwrócić.

Zasada trójkąta roboczego

Trzy najważniejsze w kuchni sprzęty AGD z ww. stref to: lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Najlepiej jest ustawić je tak, aby wyznaczały wierzchołki trójkąta.

Zasada trójkąta roboczego opiera się na pewnej prawidłowości dotyczącej większości przygotowywanych posiłków: wyjmujemy produkt z lodówki lub szafki, myjemy go, odpowiednio przygotowujemy i na koniec gotujemy, smażymy lub pieczemy. Łączna długość boków trójkąta roboczego nie powinna przekraczać 7 m, dobrze też jeśli trójkąt jest jak najbardziej zbliżony do równobocznego.

Zobacz również: Sprzęt AGD do zabudowy: ładny i praktyczny

Układ kuchni

Sposób rozmieszczenia mebli i sprzętów w kuchni jest zależny od kształtu, wielkości pomieszczenia oraz rozmieszczenia okien, otworów drzwiowych, występów ścian, otworów wentylacyjnych, wnęk, pionów wodnych, kanalizacyjnych i gazowych.

W wąskich kuchniach, z konieczności stosowany jest układ jednorzędowy (I). Jest on najmniej korzystny z punktu widzenie zasady trójkąta. Aby w takiej kuchni zapewnić sobie minimum wygody, należy zachować kolejność stref kuchennych.

Równie prostym układem jest układ dwurzędowy (II), ale dzięki rozmieszczeniu mebli i sprzętu AGD na przeciwległych ścianach, zapewnia komunikację zgodnie z zasadą trójkąta roboczego.

Rozwinięciem układu jednorzędowego jest kuchnia z wyspą. Stosuje się go w dużych (ok. 20 m2) najlepiej otwartych pomieszczeniach. Takie ustawienie wymaga dodatkowo zaplanowania innych często nietypowych rozwiązań instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej lub wentylacyjnej.

Najbardziej typowymi układami są ustawienia w kształcie liter L, C (U) lub G. Układ L można zastosować w mniejszych kuchniach o kształcie zbliżonym do kwadratu. Łatwo jest w niej wygospodarować miejsce na stół. Układy C i G wymagają większych pomieszczeń.

O czym warto pamiętać przy projektowaniu kuchni?

Jeśli mamy już wyznaczone strefy i ustalone ustawienie mebli oraz sprzętów, warto zadbać o inne,
równie ważne szczegóły wpływające na naszą wygodę w kuchni: 

  • kuchenka i zlewozmywak nie powinny stać bezpośrednio przy ścianie, 
  • między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką należy przewidzieć blaty robocze o szerokości minimum 60 cm, 
  • zaplanować chociaż jeden blat roboczy o szerokości 90 cm (najlepiej w strefie przygotowywania posiłków), 
  • kuchenkę gazową należy umieścić w bezpiecznej odległości od drzwi i okna (ok. 60 cm), 
  • wysokość blatów roboczych oraz montaż szafek górnych dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika (optymalna wysokość blatów roboczych to 6–8 cm poniżej linii łokci),
  • zlewu nie umieszczamy centralnie pod oknem, by nie tracić oświetlonego światłem dziennym blatu roboczego, 
  • jeśli planujemy piekarnik w zabudowie słupkowej, to umieszczamy go na takiej wysokości, żebyśmy mogli sięgnąć do niego bez schylania się, 
  • wybór zlewozmywaka i płyty grzejnej do wbudowania pozwoli uniknąć cięcia blatów, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać czystość, 
  • trzeba zaplanować odpowiednią liczbę gniazdek w okolicy miejsc, gdzie będzie używany drobny sprzęt kuchenny (mikser, sokowirówka, czajnik, opiekacz), 
  • w dolnych szafkach warto przewidzieć jak największą liczbę szuflad, które są znacznie wygodniejsze od tradycyjnych szafek z półkami, 
  • poza oświetleniem centralnym należy przewidzieć oświetlenie punktowe przy zlewozmywaku, nad blatem roboczym i płytą grzejną oraz stołem, jeśli znajduje się w kuchni. 

Warto przeczytać: Kuchnia otwarta czy zamknięta. Wady i zalety obu aranżacji kuchni 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom