Sprzęt AGD do zabudowy: ładny i praktyczny

Grażyna Zwolińska
Piekarnik i płyta kuchenna do zabudowyNa rynku jest olbrzymi wybór sprzętu do zabudowy, Zanim zdecydujemy się na zakup, warto porównać oferty kilku producentów.
Piekarnik i płyta kuchenna do zabudowyNa rynku jest olbrzymi wybór sprzętu do zabudowy, Zanim zdecydujemy się na zakup, warto porównać oferty kilku producentów. Ryszard Poprawski
Wielu klientów nadal kupuje wolnostojące kuchenki, zmywarki, pralki czy lodówki. Trudno jednak nie zauważyć, że urządzenia agd do zabudowy są coraz popularniejsze.

Dzięki nim można o wiele ciekawiej urządzić kuchnię, nadając jej jednolity, uporządkowany wystrój. Wbudowane w szafki urządzenia agd wyglądają lepiej, niż stojąca osobno lodówka, kuchenka czy pralka, która czasem też znajduje się w kuchni.

Płyty kuchenne i piekarniki razem lub osobno

Jeśli chodzi o kuchenki, a właściwie płyty kuchenne i piekarniki, to można je kupić w komplecie, ale też osobno. Daje to całkiem inne możliwości montażu. Jeśli chcemy mieć kuchenkę w zabudowie, ale klasycznie, bo razem z piekarnikiem, to zwykle niezbędna będzie szafka, w którą należy wstawić piekarnik, a także blat, na którym montuje się płytę grzejną. Możemy też piekarnik umieścić na wysokości rąk. Łatwiej wtedy z niego korzystać. Płytę kuchenną z kolei można zamontować w innej części kuchni. Wśród płyt pod zabudowę są gazowe metalowe, gazowe na szkle, elektryczne, indukcyjne. Najdroższe są te ostatnie.

Zanim kupisz sprzęt AGD, przemyśl swoje potrzeby

Jednolite kuchnie do zabudowy mają wspólny panel sterowania dla płyty kuchennej i piekarnika. Taki komplet jest też zwykle nieco tańszy, niż kuchnia i piekarnik kupione oddzielnie. Jednak takie rozwiązanie ma także wady. Trzeba się zdecydować albo na kuchnię elektryczną (ceramiczną), albo na gazową, bo nie ma modeli z płytą łączącą te dwa rozwiązania.

Poza tym piekarnik jest na stałe wmontowany pod płytę grzejną, nie możemy go więc umieścić w innym miejscu – np. w słupku kuchennym. Zanim więc dokonamy zakupu, zastanówmy się, co będzie dla nas lepsze: kuchnia do zabudowy, połączona na stałe z piekarnikiem czy kuchnia i piekarnik kupione oddzielnie.

Czytaj też: Meble i sprzęt AGD: odpowiednie rozmieszczenie w kuchni 

Książka kucharska w pamięci

Wśród piekarników do zabudowy wybór jest wielki. Mają różne funkcje, których czasem nie posiadają piekarniki w klasycznych kuchenkach. To (oprócz pieczenia) też rozmrażanie, nagrzanie tylko płyty dolnej lub górnej, dodatkowy termoobieg. Są też takie z funkcją czyszczenia pyrolitycznego – dzięki bardzo wysokiej temperaturze wszelkie zabrudzenia (np. osady tłuszczu) zamieniają się w popiół.

Mogą mieć sterowanie elektroniczne, pozwalające na pełne kontrolowanie procesu pieczenia. Książka kucharska to funkcja, dzięki której w pamięci piekarnika zapisane są przepisy gotowe do natychmiastowego wykorzystania.

Są modele piekarników otwierane w sposób standardowy, z uchylanymi drzwiczkami, ale i takie, w których wnętrze piekarnika wysuwa się na rolkach.

Ważne! Każdy piekarnik, przeznaczony do zabudowy, powinien być wyposażony w chłodzenie obudowy, którego zadaniem jest chronić meble przed nadmiernym nagrzaniem. Zmywarki też coraz częściej montowane są w szafkach od zabudowy. Wpisują się w ich ciąg, dając w kuchni wrażenie porządku. To samo dotyczy lodówek.

Zobacz również: Jak oszczędzać energię korzystając z urządzeń AGD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom