Krokusy jesienne. Posadź je w sierpniu, a zakwitną jeszcze w tym sezonie. Sprawdź, które krokusy kwitną jesienią

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Krokusy kwitną nie tylko wiosną, ale też jesienią.
Krokusy kwitną nie tylko wiosną, ale też jesienią. Xtendo/pixabay.com
Krokusy kojarzą się nam przede wszystkim z wiosną, ale te rośliny mają sporo gatunków, a niektóre z nich zakwitają wcale nie wiosną, ale jesienią. W dodatku jeden z nich może dostarczyć wyjątkowo cennej przyprawy, jaką jest szafran. Można je uprawiać w polskich ogrodach i nie są szczególnie wymagające. Trzeba jednak zadbać o ich podstawowe potrzeby i zapewnić odpowiednie warunki. Radzimy, jak uprawiać krokusy jesienne, kiedy je sadzić i jakie gatunki wybrać, by zakwitły jeszcze w tym roku.

Spis treści

Krokusy jesienne, czyli jakie?

Krokusy to zwiastuny wiosny, bo w ogrodach uprawiamy zwykle właśnie wcześnie kwitnące rośliny (to najczęściej ozdobne mieszańce różnych gatunków). Wczesną wiosną zakwitają też górskie szafrany spiskie (szafran to inna nazwa krokusa).
Jednak te rośliny mają bardzo wiele gatunków (około 250), które różnią się nieco wielkością, kolorami, ale także porą kwitnienia. Są wśród nich tak zwane krokusy jesienne, które zakwitają właśnie jesienią. Należy do nich kilka gatunków pochodzących przede wszystkim z regionu Morza Śródziemnego oraz południowo-zachodniej Azji, ale można je także uprawiać w Polsce. Trzeba jednak wybrać odpowiednie gatunki, posadzić je we właściwym terminie i zapewnić lubiane przez nie warunki.

Jak i kiedy sadzić krokusy jesienne?

Krokusy jesienne, podobnie jak wiosenni kuzyni, wytwarzają niewielkie, najczęściej spłaszczone cebulki, które najlepiej posadzić w sierpniu, ewentualnie na początku września. Cebulki umieszcza się w ziemi na głębokości ok. 8 cm.

Kiedy kwitną krokusy jesienne?

Krokusy jesienne, w zależności od gatunku, kwitną we wrześniu i październiku. Są oryginalną ozdobą jesiennego ogrodu.

Uprawa jesiennych krokusów. Jakie warunki trzeba im zapewnić?

Krokusy jesienne, podobnie jak wiosenne, należy sadzić w miejscach słonecznych, najlepiej skierowanych na wschód lub zachód. Należy im zapewnić w miarę żyzną, próchniczą ziemię, która koniecznie musi być przepuszczalna. Jeśli w naszym ogrodzie ziemia jest ciężka (np. gliniasta), warto przekopać ją z piaskiem i kompostem, a także zadbać o warstwę drenażu w miejscu, gdzie sadzimy cebulki. Krokusy nie lubią bowiem mokrej, ciężkiej gleby, w której ich cebulki mogą gnić, ale doceniają w miarę wilgotne podłoże.

Czy jesienne krokusy trzeba wykopywać?

Krokusy jesienne są odporne na mróz i mogą spędzać zimę w gruncie. Natomiast co kilka lat warto je wykopać (około czerwca), przetrzymać w suchym, przewiewnym miejscu, po czym posadzić ponownie w sierpniu.

Gdzie posadzić krokusy?

Krokusy najlepiej prezentują się w grupach, więc warto sadzić je co najmniej po kilka, a najlepiej po kilkanaście. Można umieszczać je na rabatach kwiatowych jako obwódki, bardzo dobrze prezentują się także na skalniakach, gdzie przy okazji najłatwiej zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych.

Krokus jesienny a zimowit

Pod nazwą krokus jesienny można też spotkać inne rośliny, a mianowicie zimowity. Rzeczywiście ich kwiaty przypominają krokusy i pojawiają się jesienią. Jednak należą one do innej rodziny, a co najważniejsze z punktu widzenia uprawy w ogrodach – są silnie trujące.
Jak odróżnić zimowity od jesiennych krokusów? Jest kilka cech, na które warto zwrócić uwagę:

  • liście zimowitów pojawiają się wiosną i utrzymują do początku lata. Jesienią pojawiają się za to same kwiaty, bez liści. Tak zachowują się też niektóre gatunki jesiennych krokusów, jednak ich liście wyglądają odmiennie. W zimowitów są stosunkowo szerokie (2-4 cm) i wysokie, natomiast liście krokusów są znacznie węższe (przypominają trawę), często ze srebrnym paskiem pośrodku,
  • zimowity i krokusy różnią także pewne cechy budowy kwiatów. Zimowity mają przeważnie większe kwiaty o węższych płatkach, jednak to często trudno ocenić. Natomiast mniej „uznaniową” cechą jest to, że zimowity mają po 6 pręcików (3 niższe i 3 wyższe), natomiast krokusy – tylko trzy.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mamy do czynienia z krokusem jesiennym, czy zimowitem, lepiej zachowajmy podstawową ostrożność i zwróćmy uwagę na dzieci, które mogłyby zrywać kwiaty (lub liście) i przypadkowo się nimi zatruć.

Krokusy jesienne. Jakie gatunki wybrać?

Jako jesienne krokusy uprawia się głównie kilka gatunków:

  • krokus okazały (Crocus speciosus) – rzeczywiście jest najbardziej okazały spośród jesiennych krokusów. Jego kwiaty dorastają do ok. 15 cm wysokości. Najczęściej mają jasnofioletowy kolor z jaśniejszą tzw. gardzielą oraz widocznym ciemniejszym żyłkowaniem. Słupek pośrodku kwiatu jest podzielony na trzy rozgałęzione części w kolorze pomarańczowym. Liście u tego gatunku pojawiają się wiosną, a jesienią wyrastają same kwiaty. Krokus okazały kwitnie we wrześniu-październiku.
  • krokus uprawny (Crocus sativus) – również kwitnie na fioletowo, ma także odmianę o białych kwiatach. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest to, że słupek ma tzw. znamię, podzielone na trzy części, a przypominające rodzaj wąsów, w intensywnie pomarańczowym kolorze. Te „wąsy” to najdroższa przyprawa świata, czyli szafran. Krokusy uprawne najczęściej zakwitają w październiku.

W sprzedaży można spotkać ponadto roślinę o nazwie krokus jesienny zonatus (Crocus kotschyanus), który ma kwiaty w delikatnym niebieskofioletowym kolorze, choć są także odmiany o kwiatach różowych (kwitną w październiku). Poza tym do jesiennych krokusów należy krokus bladożółty (Crocus ochroleucus) o białych, kremowych lub żółtawych kwiatach.

Szafran – cenna przyprawa z jesiennych krokusów

Jak wspomniano wyżej, jeden z jesiennych krokusów, czyli krokus uprawny, dostarcza wyjątkowo cennej przyprawy, a mianowicie szafranu. Nadaje ona nie tylko specyficzny smak i aromat potrawom, ale też intensywnie żółty (szafranowy) kolor. Szafran był też od starożytności wykorzystywany jako roślina lecznicza, jak również przeznaczona do barwienia drogich tkanin oraz produkcji perfum. Wzmianki o szafranie pojawiają się w egipskich papirusach, m.in. tzw. papirusie Ebersa, dotyczącym chorób oraz lekarstw, a liczącym sobie ok. 3 500 lat. O około 100 lat starsze jest piękne malowidło ścienne pochodzące z greckiej wyspy Thery (Santorini), zniszczonej później przez wybuch wulkanu, a przestawiające bogato ubrane kobiety, które zbierają wśród skał właśnie szafran.

Szafran był wykorzystywany nieprzerwanie od tamtych czasów i często tak cenny, jak złoto. Przyjmuje się, że do uzyskania 1 kg szafranu potrzeba aż 150 tysięcy kwiatów, a drogocenne znamiona do tej pory zbiera się ręcznie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom