Te rośliny ozdobią ogród pod koniec lata. Polecam 5 zachwycających roślin, które zadziwią sąsiadów. Zobacz nietypowe propozycje

Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Koniec lata niezbyt kojarzy się z rozkwitem kwiatów, ale są takie, które kwitną właśnie w tym czasie. Poza dobrze znanymi wrzosami czy astrami, jest kilka bardziej oryginalnych gatunków, które wyglądają zachwycająco, a nie sprawiają problemów. Polecam piękne i oryginalne kwiaty, które ozdobią ogród pod koniec lata.

Spis treści

Druga połowa i końcówka lata to okres, kiedy jeszcze kwitnie mnóstwo letnich kwiatów. Ogrody zdobią hortensje, budleje, róże, w najlepsze kwitną dalie, rudbekie, czy zawilce japońskie oraz mnóstwo kwiatów sezonowych. Są też takie, które rozkwitają właśnie teraz.

Późnym latem i wczesną jesienią zakwita kilka ciekawych i nietypowych kwiatów.
Późnym latem i wczesną jesienią zakwita kilka ciekawych i nietypowych kwiatów. Katarzyna Laszczak

Do najbardziej znanych należą wrzosy, pojawiają się kwiaty astrów i chryzantem. Jednak poza tymi pięknymi – i dobrze znanymi – roślinami jest też kilka mniej popularnych, a bardzo oryginalnych i pięknych. Warto je mieć, aby ozdobiły ogród. Wybrałam 5 oryginalnych roślin, które zachwycą kwiatami późniejszym latem i jesienią.

Krokusy jesienne, czyli szafran

Krokusy nieodłącznie kojarzą się z wiosną, ale te rośliny mają także kilka gatunków, które kwitną jesienią. Ich kwiaty najczęściej są fioletowe lub żółte. Warto wiedzieć, że to właśnie z jednego z jesiennych krokusów, czyli krokusa uprawnego pozyskuje się najdroższą przyprawę świata, czyli szafran. Jesienne krokusy posadź w sierpniu, a zakwitną już we wrześniu i październiku. Dla ich cebulek wybierz słoneczne miejsce z próchniczą ziemią. Dowiedz się więcej: jak uprawiać jesienne krokusy.

Jesienią kwitnie kilka gatunków krokusów. Należy do nich m.in. krokus uprawny. Jego „wąsy” to szafran, czyli najdroższa przyprawa świata.
Jesienią kwitnie kilka gatunków krokusów. Należy do nich m.in. krokus uprawny. Jego „wąsy” to szafran, czyli najdroższa przyprawa świata. pixabay.com

Lirope, jak wielki szafirek

Pięknie i ciekawie prezentuje się liriope szafirkowata, która rzeczywiście przypomina wiosenne szafirki. Ale jej kwiaty są większe i pojawiają się pod koniec lata. Najczęściej są fioletowe kwiaty, ale występują też odmiany kwitnące na biało i różowo. Liriope to idealna roślina do lekkiego cienia. Pięknie komponuje się m.in. z funkiami czy żurawkami (zanim zakwitnie, wygląda jak kępka ozdobnej trawy). Warto pamiętać o jej podlewaniu, ale powinna mieć przepuszczalną ziemię. To wieloletnia roślina, ale w najzimniejszych regionach Polski może wymagać okrycia na zimę.

Kwiaty liriope przypominają wiosenne szafirki, jednak są od nich większe.
Kwiaty liriope przypominają wiosenne szafirki, jednak są od nich większe. pixabay.com

Trójsklepka, czyli ropuszy storczyk lub żabia lilia

Trójsklepka zadziwia nie tylko potocznymi nazwami, ale przede wszystkim bardzo oryginalnymi kwiatami, które rzeczywiście przypominają storczyki. Najczęściej mają fantazyjnie nakrapiane płatki. Trojsklepki pięknie prezentują się pod koniec lata, bo kwitną od sierpnia/września nawet do listopada. Tę roślinę trzeba posadzić w lekkim cieniu i regularnie podlewać. Ale musi mieć dobrze zdrenowaną, przepuszczalną ziemię, bo mokre położe jej szkodzi. Nie lubi też przesuszenia. Może rosnąć w towarzystwie opisanej wyżej liriope i podobnie jak ona – z funkiami, tawułkami czy żurawkami. To wieloletnia roślina. Dowiedz się więcej: jak zadbać o trójkslepkę.

Trójsklepka to piękna roślina o bardzo oryginalnych kwiatach. Zakwita pod koniec lata.
Trójsklepka to piękna roślina o bardzo oryginalnych kwiatach. Zakwita pod koniec lata. Katarzyna Laszczak

Zefirant zakwitnie po suchym lecie

Na rabacie i skalniaku pięknie prezentują się zefiranty. Te rośliny zakwitają późnym latem – wtedy, gdy po suchszym okresie zaczyna padać deszcz. Są więc idealne na obecne warunki. Ich kwiaty przypominają nieco krokusy, ale mają bardziej zróżnicowane kolory. Wyglądają subtelnie i elegancko, najlepiej wyglądają posadzone w grupach, w słonecznych miejscach. Pewną ich wadą jest to, że nie są w pełni odporne na mróz, dlatego w zimniejszych regionach Polski przed zimą warto je wykopać (to rośliny cebulowe) i posadzić ponownie wiosną.

Zefiranty bywają nazywane „deszczowymi liliami”, bo kwitną, gdy po suchym lecie zaczyna padać deszcz.
Zefiranty bywają nazywane „deszczowymi liliami”, bo kwitną, gdy po suchym lecie zaczyna padać deszcz. pixabay.com

Zimowity jesienne mogą kwitnąć już w sierpniu

Zimowity niby „witają zimę”, ale robią to z dużym wyprzedzeniem, bo często już w sierpniu i wrześniu. Te rośliny wyglądają wyjątkowo oryginalnie, bo latem wprost z ziemi wyrastają same kwiaty (ich liście pojawiają się wiosną i zanikają latem). Zimowity przypominają krokusy, bywają nawet nazywane jesiennymi krokusami. Ale to błąd. Zimowity nie są krokusami i w odróżnieniu od nich – są silnie trujące. To wieloletnie i odporne na mróz rośliny. Najlepiej kwitną w słonecznych miejscach. Sprawdź: jak zadbać o zimowity i kiedy je posadzić.

Zimowity to piękne kwiaty, które pojawiają się na przełomie lata i jesieni. W tym okresie ogród zdobią wyłącznie ich kwiaty, bo liście rosną (i zanikają)
Zimowity to piękne kwiaty, które pojawiają się na przełomie lata i jesieni. W tym okresie ogród zdobią wyłącznie ich kwiaty, bo liście rosną (i zanikają) wcześniej. Katarzyna Laszczak
Polecjaka Google News - RegioDom

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom