Kredyty hipoteczne. Ranking październikowych promocji

Jacek Szydłowski, Invigio
kredyt na mieszkanie Kredyt w PLN na kwotę 300 tys. zł? Jeśli skorzystamy z bankowych promocji, miesięczna rata powinna zmieścić się w przedziale od 1160 do 1254 zł.
kredyt na mieszkanie Kredyt w PLN na kwotę 300 tys. zł? Jeśli skorzystamy z bankowych promocji, miesięczna rata powinna zmieścić się w przedziale od 1160 do 1254 zł. Jacek Świerczyński
Dyskusje dotyczące kredytów hipotecznych koncentrują się obecnie na zapowiadanej przez Radę Polityki Pieniężnej obniżce stóp procentowych. To rodzi nadzieje na niższe oprocentowanie kredytów i spadek wysokości rat. Jak dziś banki kuszą kredytobiorców?

W rankingu Invigo dotyczącego najlepszych kredytów hipotecznych w rodzimej walucie uwzględniono aktualne promocje i oferty specjalne banków. Zbadano także zdolność kredytową klienta osiągającego przeciętne dochody, a także tradycyjnej polskiej rodziny „2+2". 

Zdolność kredytowa

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia miesięczna pensja wynosi obecnie około 3 683,66 zł brutto, czyli około 2633,55 zł na rękę. Osoba, która nie ma praktycznie żadnych innych zobowiązań może dziś liczyć na 195 406 zł kredytu. Maksymalna rata, jaką kredytobiorca może opłacać wynosi 1283 zł, w przypadku kredytu w złotych.

Zobacz również: Wzrośnie nasza zdolność kredytowa. Nowa Rekomendacja T 

Jednak wystarczy mały limit na karcie kredytowej, czy w koncie i 300 złotych miesięcznej raty innego kredytu,by zdolność kredytowa obniżyła się. Nadal jednak można pożyczyć 147 430 zł. Oczywiście wyliczenia te mają charakter uśredniony.

Rodzice z dwójką i dochodem na poziomie 5 267 zł miesięcznie, może otrzymać maksymalny kredyt w wysokości 413 810 zł. Przy średniej cenie transakcyjnej metra kwadratowego mieszkania w Warszawie, który wynosi 7 407 zł, za tę kwotę kredytu rodzina może sobie pozwolić na zakup mieszkania o powierzchni ok. 56 m2.

Dodatkowe obciążenia domowego budżetu lub limity w kontach znacznie obniżą wysokość potencjalnego kredytu. Jednak nawet przy pewnych ograniczeniach, typowa polska rodzina z dwójką dzieci z powodzeniem może starać się o kredyt w wysokości przeszło 365 834 zł.

Najciekawsze oferty kredytów mieszkaniowych w październiku

Analitycy sprawdzili propozycje dla klienta w wieku 30 lat, który szuka kredytu w rodzimej walucie na mieszkanie o powierzchni 45 m2 i wartości 250 tys. zł. Kredyt wyniesie 200 tys. zł i będzie spłacany przez 30 lat. Kredyty w PLN nadal są opcją pierwszego wyboru. Stanowią główną i najszerszą część oferty większości banków. Są też najczęściej wybieranym produktem przez kredytobiorców.

Na skutek zmian w ofertach, w październikowym rankingu nie znajdziemy banków BGŻ i Millenium. W zamian pojawiły się oferty Deutsche Banku oraz Banku Pocztowego.

Liderem zestawienia jest Bank Ochrony Środowiska. Oferta – oparta o promocyjną marżę 0,75 proc. jest skierowana do klientów, którzy posiadają lub otworzą konto z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia w wysokości min. 3000 zł. Do tego niezbędne jest ubezpieczenie konta, karta kredytowa i ubezpieczenie nieruchomości lub od utraty pracy. Warto wiedzieć, że oferta dotyczy kredytów wyższych niż 150 tysięcy zł. Podana marża obowiązuje tylko w pierwszym roku kredytowania.

Na drugiej pozycji prezentuje się bank BNP Paribas. Promocyjna marża (1,1 %) jest tutaj oferowana klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku, zadeklarują miesięczne wpływy w kwocie nie niższej niż 1 proc. udzielonego kredytu, potwierdzą przelewanie całości wynagrodzenia, będą dokonywać minimum 3 transakcje bezgotówkowe w miesiącu oraz wykupią ubezpieczenie na życie oferowane przez bank. Promocyjna marża jest oferowana na okres pierwszych pięciu lat trwania kredytu.

Trzecia pozycja należy do Alior Banku. Klienci mogą tu liczyć na promocyjną marżę w wysokości 1,1 proc. Muszą jednak zdecydować się na ubezpieczenie na życie. Klient ma obowiązek wykupić je na okres 5 lat. Koszt to aż 9,6018 proc. kwoty kredytu. Zakup wspomnianej polisy zwalnia klientów również z konieczności opłacania prowizji banku z tytułu udzielenia kredytu. Dla klientów nie zainteresowanych wykupieniem ubezpieczenia marża banku wyniesie 2,1 proc. Bank pobierze także prowizję w wysokości 2 proc.

Na miejscu czwartym znalazł się bank PKO BP. Oferuje on promocyjną marżę w wysokości 1,2 proc. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu w przypadku klientów, którzy otworzą konto, posiadają lub nabędą kartę kredytową oraz wykupią oferowane przez bank ubezpieczenia od utraty pracy na okres 4 lat.

Miejsce piąte należy do Citibanku Handlowego. Bank oferuje kredyt z marżą 1,2 proc. dla klientów, którzy otworzą konto, zadeklarują regularne wpływy z tytułu wynagrodzenia lub samodzielnie będą zasilać rachunek oraz nabędą kartę kredytową. Dodatkową zachętę stanowi brak prowizji za udzielenie kredytu oraz brak wymaganego ubezpieczenia na życie.

Na pozycji szóstej uplasował się ING, który aktualnie nie stawia klientom wygórowanych wymogów. Aby zaciągnąć kredyt oparty o promocyjną marżę - 1,2 proc. wystarczy posiadać lub otworzyć konto w banku na dzień zawarcia umowy. Bank pobierze prowizję w wysokości 2,9 proc. Jest również możliwość uzyskania kredytu bez prowizji, ale kosztem wyższej o 0,6 proc. marży.

Siódme miejsce zajął Credit Agricole Bank Polska. Kredyt z marżą 1,3 proc. jest tu oferowany klientom, którzy otworzą konto, zadeklarują regularne wpływy z tytułu wynagrodzenia, skorzystają z opcji automatycznego pobierania raty z konta oraz nabędą ubezpieczenie na życie oferowane przez bank. Dodatkowo Klienci zapłacą 2 proc. prowizję.

Miejsce ósme należy do Deutsche Banku. Oferuje on marżę w wysokości 1,4 proc. klientom, którzy posiadają lub otworzą konto wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia oraz nabędą kartę kredytową. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym banku obowiązuje promocja – brak prowizji z tytułu udzielenia kredytu. Propozycja dotyczy kredytów powyżej 100 tys. zł i obowiązuje do 31 października br.

Na miejscu dziewiątym uplasował się Eurobank. Oferuje on promocyjną marżę klientom, którzy otworzą konto wraz z deklaracją regularnych wpływów z tytułu wynagrodzenia oraz wykupią oferowane ubezpieczenie na życie obejmujące cały okres kredytowania. Składka za pięcioletni okres ochrony ubezpieczeniowej wynosi 1.8 proc. W przypadku tej oferty istnieje możliwość obniżenia prowizji do 0 proc., przy jednoczesnym wzroście marży o 0.30 proc.

Październikowy ranking zamyka oferta Banku Pocztowego. Marża na poziomie 1,5 proc. jest tutaj oferowana klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z kontem oszczędnościowym oraz usługą Pocztowy24 i zadeklarują wpływy z tytułu wynagrodzenia w wysokości min. 2 500 zł. Trzeba też nabyć kartę debetową lub kredytową oraz pakiet ubezpieczeń. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom