Kredyt na kupno mieszkania pod wynajem

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Kredyt hipoteczny nie dla każdegoOsoby fizyczne nie mogą korzystać z kredytów deweloperskich, pozostają im "zwykłe" kredyty hipoteczne.
Kredyt hipoteczny nie dla każdegoOsoby fizyczne nie mogą korzystać z kredytów deweloperskich, pozostają im "zwykłe" kredyty hipoteczne. Tadeusz Pawłowski
Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych skłania wiele osób do zakupu nieruchomości przeznaczonej pod wynajem. Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy osoba chcącą inwestować w nieruchomości ma już „na głowie" jeden kredyt hipoteczny, a jej zdolność kredytowa nie pozwala na wzięcie kolejnego.

Kilka lat temu rynek bankowy miał odpowiedź na ten problem – w niektórych bankach proponowano kredyt, który miał być finansowany z późniejszego wynajmu. To z tego kredytu kupowano nieruchomość (i ją remontowano), a bank wymagał, by w ciągu roku od zakupu przedstawić – najczęściej długoterminową – umowę najmu. Czynsz pobierany za wynajem spłacał większą część lub całość raty kredytowej, niekiedy dając pierwsze zyski już od pierwszych miesięcy od zakupu. Dziś jednak, po wielu nowych rekomendacjach dla sektora bankowego, tego typu ofert dedykowanych inwestorom będącym osobami fizycznymi praktycznie nie ma.

Kredyt deweloperski tylko dla przedsiębiorców

– Jakiś czas temu była możliwość zakupu mieszkania pod wynajem. Był dla takiej inwestycji przeznaczony odpowiedni produkt między innymi w Getin Banku. Obecnie na rynku nie ma takiego produktu jak kredyt hipoteczny pod wynajem mieszkania dla osoby fizycznej. Istnieje możliwość wzięcia kredytu deweloperskiego, przy którym brane są pod uwagę przyszłe dochody z najmu. Taki kredyt może otrzymać jednak tylko firma, a nie osoba fizyczna. Ponadto w Polskiej Klasyfikacji Działalności firma musi mieć wpisaną działalność związaną z wynajmem nieruchomości – wyjaśnia Karol Romecki, kierownik oddziału Open Direct w Bydgoszczy.

Na kredyt deweloperski mogą „porwać się" jednak większe firmy. Przy kredycie deweloperskim potrzebny będzie jednak spory wkład własny, szacowany na 25–30 procent całkowitych kosztów projektu plus własność gruntu, na którym ma stanąć obiekt. Kredyt taki udzielany jest na czas budowy nieruchomości (osiedla mieszkaniowego, rezydencji, apartamentów czy willi), a bank daje kredytobiorcy określony czas (zwykle około dwóch lat), na to, by ten zdążył nieruchomość skomercjonalizować. Przedsiębiorca zanim otrzyma wsparcie kredytowe musi przedstawić bankowi biznes plan. Jeśli nie założy w nim stopy zwrotu w wysokości 20 lub więcej procent, jego szanse na otrzymanie kredytu nie będą wielkie. Oczywiście komercyjne budownictwo mieszkaniowe nie może liczyć na tak korzystne oprocentowanie jak ci, którzy decydują się na kredyt hipoteczny dla osób fizycznych.

Hipoteka nie dla wszystkich

Obecnie tradycyjny kredyt jest jedyną opcją dla tych, którzy chcieliby inwestować na rynku nieruchomości bez większych własnych oszczędności.
– Biorąc zwykły kredyt hipoteczny, mamy możliwość zakupu mieszkania na wynajem. Dla banków nie stanowi problemu fakt, że kredytobiorca nie przeznaczy nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Nie jest to możliwe jednak przy kredycie hipotecznym objętym programem Mieszkanie dla Młodych. Według zasad MdM kupujący nie może wynająć, sprzedać i kupić innej nieruchomości przez najbliższych pięć lat – podkreśla Adrianna Andryańczyk, doradca finansowy w Open Direct.

Trzeba jednak pamiętać, że od roku 2017 trzeba będzie zgromadzić minimum 20 procent wkładu własnego, by bank w ogóle zaczął rozmawiać z klientem chcącym wziąć kredyt hipoteczny. Dla wielu okazać się to może bariera nie do przejścia. Zgromadzenie np. 40 tysięcy złotych w gotówce na zakup mieszkania w kredycie, które kosztować będzie 200 tysięcy złotych (a wkład własny to tylko jeden z wydatków przy zakupie nieruchomości, dochodzą jeszcze koszty remontów, podatków, opłat notarialnych, marzy dla pośrednika nieruchomości), może okazać się dla wielu polskich rodzin sporym problemem. Tyle, że dla inwestujących w nieruchomości ta informacja – o ile mają zgromadzone odpowiednie środki – jest korzystna. Im większe trudności w zakupie własnego domu czy mieszkania, tym lepiej rozwija się rynek najmu. Wiele osób bowiem, zanim zdecyduje się na kredyt i zakup własnego „M" przez długi czas wynajmuje mieszkanie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom