Kredyt hipoteczny trudniej będzie otrzymać? Te dwa problemy obniżą zdolność kredytową przy zakupie mieszkania

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Banki chętnie udzielają dziś kredytów hipotecznych, jednak coraz bardziej rosnące ceny mieszkań mogą utrudnić pożyczenie odpowiedniej kwoty.
Banki chętnie udzielają dziś kredytów hipotecznych, jednak coraz bardziej rosnące ceny mieszkań mogą utrudnić pożyczenie odpowiedniej kwoty. 123RF.com
Kredyt hipoteczny wciąż jest produktem bardzo pożądanym, a banki chętnie go udzielają. Jak jednak ostrzega Biuro Informacji Kredytowej, wkrótce mogą się pojawić problemy ze zdolnością kredytową. Rosnące stopy procentowe oraz ceny mieszkań grożą bowiem tym, że część klientów po prostu nie zdoła pożyczyć kwoty potrzebnej na zakup mieszkania.

Kredyt hipoteczny. Będzie trudniej przez stopy procentowe i wysokie ceny mieszkań

Jak informują eksperci BIK, przez rosnące ceny mieszkań Polacy co miesiąc pożyczają od banków coraz wyższe kwoty. We wrześniu 2021 r. na zakup mieszkania pożyczaliśmy przeciętnie 335,26 tys. zł – to absolutny rekord i kwota o 16,1 proc. wyższa niż rok temu. Nic dziwnego, że jednocześnie padł kolejny rekord.

– Po raz pierwszy w historii miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8,45 mld zł. Ponadto warto odnotować, że wrzesień jest już siódmym z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji kredytowej powyżej 7,5 mld zł – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Pożyczamy coraz większe sumy, bo mieszkania na sprzedaż kosztują coraz więcej. I tu właśnie kryje się niebezpieczeństwo – żeby bank udzielił tak wysokiego kredytu, klient musi mieć odpowiednią zdolność kredytową. To zaś może być trudne do osiągnięcia nawet dla przyzwoicie zarabiających.

– Należy założyć dalszy wzrost cen nieruchomości, co będzie skutkowało koniecznością zaciągania jeszcze wyższego kredytu. To może jednak być utrudnione z uwagi na dwa czynniki negatywnie wpływające na zdolność kredytową – wyjaśnia prof. Rogowski. – Pierwszym z nich są wyższe po październikowej podwyżce stopy procentowe. Drugim zaś ograniczenie zgodnie z Rekomendacją KNF okresu kredytowania do 25 lat na potrzeby szacowania zdolności kredytowej.

Dlaczego te dwie zmiany mogą utrudnić wzięcie kredytu? Jeśli chodzi o stopy procentowe, to wraz z ich wzrostem rosną też raty do spłacenia. Oceniając, czy klient poradzi sobie ze spłatą, banki muszą dziś zakładać, że będzie to dla niego trudniejsze niż jeszcze parę miesięcy temu, a więc maleje szansa na otrzymanie pieniędzy.

Drugi wymieniony problem wiąże się z tym, jak bank oblicza zdolność kredytową. Będzie ona m.in. tym wyższa, im dłużej ma trwać spłata zobowiązania. Po niedawnych zmianach bank musi zawsze zakładać spłatę trwającą 25 lat, co negatywnie wpływa na zdolność klientów, którzy są gotowi spłacać kredyt przez dłuższy okres.

Kredyty mieszkaniowe sprzedają się wciąż znakomicie

Póki co jednak banki nie mogą narzekać na brak klientów. Jak pokazują dane BIK, we wrześniu 2021 r. udzielono o 31,3 proc. więcej kredytów hipotecznych niż rok wcześniej. Największy jest popyt na kredyty powyżej kwoty 350 tys. zł oraz powyżej 500 tys. zł, co wynika z coraz wyższych kwot potrzebnych na zakup mieszkania.

Ze spłatą kredytów mieszkaniowych Polacy też radzą sobie dobrze, choć BIK podkreśla, że wzrost stóp procentowych może to zmienić.

– Prawie cały portfel kredytów mieszkaniowych to kredyty na zmienną stopę – zauważa prof. Rogowski. – Dużym zagrożeniem nie byłaby jednak pojedyncza podwyżka, lecz cała seria podwyżek stóp procentowych.

Właśnie takiej serii spodziewają się eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, choć ich zdaniem będą to zmiany powolne i stopniowe. Z takimi podwyżkami większość kredytobiorców powinna sobie poradzić. Ponieważ BIK rejestruje tylko spóźnienia w spłacie rat dłuższe niż 3 miesiące, dopiero za jakiś czas przekonamy się, czy przez podwyżkę stóp procentowych Polacy zaczęli gorzej sobie radzić z zobowiązaniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom