Kredyt hipoteczny na dom z fotowoltaiką. Poznaj plusy takiego rozwiązania

Artykuł sponsorowany
Gdy jest się ekologicznym, można sporo zyskać. Przekonać się o tym mogą osoby, które planują np. budowę lub zakup domu. Banki mają bowiem specjalną ofertę dla kredytobiorców przyjaznych środowisku.

Dla wielu osób budowa domu jest największą inwestycją w życiu. To też czas na podjęcie kilku decyzji, które będą mieć swoje długofalowe konsekwencje. Jedną z nich jest wybór kredytu hipotecznego na sfinansowanie domu, a także decyzja o podniesieniu standardu wyposażenia i energooszczędności dzięki panelom fotowoltaicznym.

 

Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

Kiedy koszty zakupu bądź budowy domu liczone są w setkach tysięcy złotych, każdy dodatkowy wydatek powinien być dokładnie przemyślany. Takim niewątpliwie jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. W podjęciu decyzji o montażu ogniw na dachu lub w ogrodzie może pomóc kilka faktów na temat instalacji fotowoltaicznej.

Po pierwsze, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja, a nie wydatek. Różnica polega na tym, że inwestując, finalnie liczymy na zysk. Tak też dzieje się w przypadku paneli fotowoltaicznych. Mimo że początkowo ponosimy oczywiście koszty związane z zakupem ogniw, falowników oraz montażem, nie możemy zapomnieć o najważniejszym. Przez lata panele będą generować dla nas darmową energię elektryczną. Oznacza to, że przy wykorzystaniu najnowszych technologii inwestycja zwróci się po średnio 8 latach. Co więcej, nowoczesne panele cechują się znakomitą żywotnością. Dla przykładu panele, które montowane są przez specjalistów z firmy Stilo Energy, mają nawet 30 lat gwarancji na najwyższą wydajność. Jednocześnie producent zapewnia, że pierwsze odczuwalne spadki efektywności paneli zauważmy dopiero po 35 latach eksploatacji.

Jak związek ma instalacja fotowoltaiczna z kredytem hipotecznym?

Niestety, świadomość ekologiczna wielu z nas wciąż nie jest wystarczająca, zatem konieczne są różnego rodzaju formy propagowania stylu życia, który jest przyjazny środowisku. Taką strategię przyjęły m.in. banki, oferując preferencyjne warunki kredytowania dla pożyczkobiorców, którzy planują zainwestować w odnawialne źródła energii. Tak zwane ekokredyty są dziś dostępne w większości największych banków w Polsce i cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Co można zyskać, biorąc kredyt hipoteczny na dom z fotowoltaiką? Banki stosują liczne upusty i obniżają marże. Jeśli kredytobiorca spełnia określone warunki, może liczyć np. na obniżoną marżę lub brak prowizji za udzielenie kredytu. Wystarczy udowodnić, że nieruchomość, którą zamierzamy kupić lub zbudować, będzie cechować się niskim zapotrzebowaniem na energię. Metod budowy energooszczędnego domu jest kilka, ale instalacja fotowoltaiczna jest niewątpliwie jednym z kluczowych czynników, dzięki którym dom jest znacznie bardziej przyjazny środowisku.

Inne banki wymagają wprowadzenia w domu konkretnych rozwiązań. Jest to np. konieczność wyposażenia nieruchomości w pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną. Pierwszy warunek to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań w kwestii ogrzewania domu, natomiast energia elektryczna generowana przez panele może skutecznie zasilić działanie pompy oraz innych przedmiotów codziennego użytku. Po spełnieniu tych warunków kredytobiorca może uzyskać kredyt hipoteczny na 35 lat, z preferencyjnym oprocentowaniem oraz niską prowizją. Budynek, który zostanie sfinansowany z takiego kredytu, musi zostać zrealizowany z udziałem technologii pozwalających na spełnienie norm WT 2021, zakładających maksymalną wartość wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej na poziomie 70 kWh/m2/rok.

Inne produkty dla ekologicznych kredytobiorców

Oprócz kredytów hipotecznych banki oferują też całą gamę innych produktów finansowych, skierowanych do osób, które chcą zainwestować w odnawialne źródła energii. Przykładem może być tzw. ekologiczna pożyczka gotówkowa, która różni się od standardowej pożyczki tym, że pożyczkobiorca może zyskać zwrot prowizji za udzielenie. W przypadku jednej z ofert dostępnych na rynku, po otrzymaniu środków, klient ma 3 miesiące na to, żeby przedstawić w banku faktury na zakup odpowiednich produktów. Wtedy może liczyć na promocyjne warunki. Ekopożyczka może zostać spożytkowana m.in. na:

• zminimalizowanie strat ciepła w domu lub mieszkaniu,
• modernizację urządzeń grzewczych,
• wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (w tym paneli fotowoltaicznych),
• wymianę oświetlenia na energooszczędne,
• oczyszczanie wody.

Możliwe jest też skorzystanie z ekologicznej pożyczki na przyjazne środowisku środki transportu, jak hulajnoga elektryczna, samochód z napędem elektrycznym lub hybrydowym czy motocykl elektryczny. W niektórych bankach dostępny jest nawet ekoleasing dla przedsiębiorców.

Trzeba patrzeć w przyszłość

Chociaż niektóre tradycyjne rozwiązania mogą być dziś tańsze niż te proekologiczne, jak montaż pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, to przy tak ważnych inwestycjach jak budowa domu, warto wziąć pod uwagę szerszą perspektywę.

Unia Europejska jasno opowiada się po stronie rozwiązań przyjaznych środowisku. Normy dotyczące energooszczędności i ekologii będą z każdym rokiem coraz bardziej restrykcyjne. Co więcej, według prognoz, niedługo odnawialne źródła energii mają zupełnie wyprzeć z rynku paliwa stałe. W Polsce już teraz nie można montować kotłów na paliwa stałe, a do 2049 roku ma zostać zamkniętych większość kopalni węgla. Może warto zatem spojrzeć w przyszłość i już dziś zainwestować w rozwiązania, które przyniosą nam realne zyski w przyszłości. Przeczytaj więcej na temat fotowoltaiki na stronie stiloenergy.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom