Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcy. Jak go zaciągnąć i na jakich warunkach?

Katarzyna Piojda
Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcyZ kredytem nie będzie większego problemu, jeśli posiadamy wysokie przychody i stałe udokumentowane zyski. Historia w BIK, czyli informacja, jak płacimy dotychczasowe zobowiązania, też ma znaczenie.
Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcyZ kredytem nie będzie większego problemu, jeśli posiadamy wysokie przychody i stałe udokumentowane zyski. Historia w BIK, czyli informacja, jak płacimy dotychczasowe zobowiązania, też ma znaczenie. 123RF
Przedsiębiorca, który stara się o kredyt hipoteczny na zakup domu i prowadzenie w nim działalności, może potem zaliczyć raty do swoich kosztów firmowych. Wyjaśniamy, o czym jeszcze powinien wiedzieć zaciągając kredyt hipoteczny.

Z nieruchomością na firmę jest podobnie, jak z samochodem na firmę. Dla wielu prowadzących działalność auto służbowe stanowi możliwość odliczania od przychodu faktur za benzynę, ubezpieczenie pojazdu, jego amortyzacji oraz ewentualnych napraw. Z mieszkaniem czy domem, w których ma mieścić się siedziba firmy, jest podobna sprawa.

Mieszkanie już istniejące czy lokal w budowie

– Po pierwsze trzeba jasno sprecyzować, czy chodzi o zakup gotowej nieruchomości, to znaczy: lokalu istniejącego, czy o budowę zupełnie nowego budynku – mówi Łukasz Piechowiak, główny ekonomista serwisu Bankier.pl. – Jeśli lokal już istnieje, to pokazujemy w banku wycenę, czyli operat, podajemy dane o lokalizacji nieruchomości, jej przeznaczeniu, itd.

Poczytaj też: Co zrobić, by przez lata płacić niskie raty kredytu hipotecznego 

W przypadku, gdy chcemy zbudować budynek, jest nieco inaczej. – Pokazujemy projekt, wycenę prac, informacje o posiadaniu gruntu pod budowę i tym podobnym – wymienia Piechowiak. – Innymi słowy, do banku przychodzimy już ze wszystkimi możliwymi dokumentami. Musimy być dobrze przygotowani na to, co chcemy zrobić, ile wydać na to pieniędzy, jak i kiedy spłacić kredyt.

Kredyt na budowę siedziby firmy

Przedsiębiorca zaciągający kredyt hipoteczny na budowę siedziby firmy przede wszystkim musi pokazać w banku wyciąg z rachunku firmowego oraz księgi rachunkowe. Klient klientowi jednak nierówny. – Łatwiej będzie uzyskać kredyt spółce prawa handlowego z dużym kapitałem zakładowym, między innymi spółce z ograniczoną odpowiedzialnością niż osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą – kontynuuje ekspert. – W drugim przypadku raczej będziemy starać się o zwykły kredyt hipoteczny i obowiązywać będzie nas praktycznie taka sama procedura, jak w przypadku zaciągania kredytu przez przeciętnego Kowalskiego. Bank zbada zdolność kredytową i wówczas podejmie decyzję.

Wizyta przedsiębiorcy w banku

Najlepiej udać się do banku, w którym firma ma swoje konto. To dlatego, że bank zna klienta, choćby sprawdzając w swoim systemie dane go dotyczące. – Jeśli w nim odmówią przyznania kredytu, to spokojnie można próbować w innych bankach – dodaje Łukasz Piechowiak. – Powinno się stworzyć biznesplan, w którym uwzględni się sposób wykorzystania budynku, na przykład pod wynajem powierzchni reklamowej na fasadzie.

Wysokość dochodów a uzyskanie kredytu

Z kredytem nie będzie większego problemu, jeśli posiadamy wysokie przychody i stałe udokumentowane zyski w wysokości umożliwiającej regularną spłatę rat. Historia w BIK, czyli informacja, jak płacimy dotychczasowe zobowiązania, też ma znaczenie. Kto zalegał więc ze spłatą rat i miał z windykacją do czynienia, może mieć marne szanse na pozytywną odpowiedź z banku.

Warto wiedzieć: Dokumenty wymagane w banku przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny 

– Bardzo ważnym jest posiadanie porządku w papierach, informacji o niezaleganiu z podatkami i składkami w Urzędzie Skarbowym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także brak wpisu do rejestru dłużników – podkreśla ekonomista z Bankier.pl. – Jeżeli są na to fundusze, to sugeruję opłacić zaległe faktury.

Nowa firma może mieć kłopoty z uzyskaniem kredytu

Z analiz, prowadzonych przez Bankier.pl, wynika, że kłopot z uzyskaniem kredytu raczej będą miały nowe firmy. Przedsiębiorstwo powinno działać na rynku już przynajmniej 3 lata. Wtedy jest znane. Bank wie, z kim ma do czynienia, a przynajmniej powinien już „rozeznać" firmę. – Na rynku nie ma wyspecjalizowanych ofert na tego typu inwestycje – mówi dalej Łukasz Piechowiak. - Banki ustalają je indywidualnie. Niemniej, bez wkładu własnego uzyskanie finansowania będzie bardzo trudne. Przedsiębiorcy mogą rozważyć pozyskanie wsparcia od państwa, na przykład w postaci gwarancji de minimis. Informacje o tym rozwiązaniu są dostępne na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego.

Leasing dla firmy

Jeżeli nie uda się uzyskać kredytu, to jeszcze nic straconego. – Istnieje możliwość skorzystania z usług firm leasingowych, ale w tym wypadku instytucje leasingowe także podchodzą do każdego przypadku indywidualnie – kończy ekonomista. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom