Siemię lniane – zastosowanie, właściwości zdrowotne

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Siemię lnianeZ siemienia można robić odwary i napary, dodawać je do sałatek, kanapek. Trzeba je jednak przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku.
Siemię lnianeZ siemienia można robić odwary i napary, dodawać je do sałatek, kanapek. Trzeba je jednak przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku. Pezibear (Pixabay.com)
Siemię lniane działa antynowotworowo, przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie, nawet nastrój poprawia. Przedstawiamy zalety siemienia lnianego.

Nasiona lnu mają zaledwie 3 milimetry długości, a kryją w sobie bardzo dużo właściwości korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Ziarenka są niezbyt popularne, ale warto je regularnie jeść.
Siemię lniane zawiera spore pokłady kwasów tłuszczowych omega-3. Dzięki nim lepiej funkcjonuje nasz mózg, a tym samym lepiej zapamiętujemy i łatwiej się potrafimy skoncentrować. Układ nerwowy również korzysta z dobrego siemienia lnianego. To dzięki zawartości soli mineralnych, cynku, magnezu, wapnia i żelaza. 

Z siemieniem lnianym masz serce jak dzwon

Nasiona lnu dobroczynnie wpływają na pracę serca, co ma znaczenie m.in. dla osób mających problemy z krążeniem krwi oraz nadciśnieniem. Zmniejszają ryzyko zawału. Działają przeciwmiażdżycowo. Pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Ziarenka pomagają zmniejszyć bóle reumatyczne i zlikwidować żylaki.

O bogactwie płynącym ze spożywania siemienia lnianego

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Atak na raka

Udowodniono też, że nasiona mają właściwości antynowotworowe. To za sprawą lignanów, czyli rzadko spotykanych związków roślinnych. Lignany regularnie spożywane w siemieniu przez kobiety chronią je przed rakiem piersi. Regulują wydzielanie estrogenu, który choć jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to podejrzewany jest też o to, że przyczynia się do rozwoju rakowych guzów u kobiet. Wystarczy jeść łyżeczkę siemienia dziennie.

 Przeczytaj też: Szałwia lekarska 

Waga w dół

Kto zamierza się odchudzać, może śmiało sięgnąć po siemię lniane. I to mimo tego, że ziarenka są dosyć kaloryczne: łyżeczka siemienia to 46 kcal. Siemię usprawnia jednak pracę jelit, a tym samym przemianę materii. Przyspiesza proces trawienia. Jedzenie ziarenek powoduje, że ma się uczucie sytości, więc nie sięgamy po kolejne małe co nieco. Trzeba jednak uważać, żeby nie przedobrzyć. Siemię w nadmiarze może spowodować biegunkę.

Dzięki siemieniu lnianemu gardło nie boli

Na przewód pokarmowy siemię także działa zbawiennie. Zostawia swoistą osłonkę na ściankach przewodu pokarmowego i działa regenerująco. Z tego względu siemię jest polecane osobom, które np. miewają stany zapalne przełyku, rewolucje żołądkowe czy chorą dwunastnicę. Gdy boli gardło, można zastosować płukankę z siemienia.

Małe, szarobrązowe ziarenka dodają nam wigoru. Łyżeczka siemienia dziennie działa podobnie, jak mocna kawa albo napój energetyczny. Skutek jest taki, że mamy większą chęć do działania. Nie męczymy się tak szybko.

Siemię lniane w kremie

W kosmetyce siemię także ma zastosowanie. Kremy i maści z nim w składzie łagodzą trądzik, wypryski, liszaje i inne choroby skórne. Olejki i płyny lniane regenerują naskórek i go odżywiają. Panie stosujące maseczki z siemienia wiedzą, że ma ono cechy oczyszczające, choćby usuwa zaskórniki i inne zanieczyszczenia.

 Polecamy poradnik: Miodunka o właściwościach leczniczych 

Kwas pruski już niestraszny

Kilka lat temu głośna była polemika o tym, czy siemię lniane jest trucizną. Okazuje się bowiem, że posiada substancje cyjanogenne. Te natomiast mogą zmienić się w cyjanowodór, znany jako kwas pruski. Jest on silnie trującym związkiem chemicznym. Stosowany jest do dezynfekcji i deratyzacji, likwidując insekty oraz gryzonie. Nie ma jednak powodu do obaw. Siemię jest nieszkodliwe, jeśli ziarenka zaleje się wcześniej gorącą wodą. 

Zobacz siemię lniane w kuchni

Coach zdrowia Agnieszka Cegielska i dietetyk dr Danuta Myłek opowiadają, jak wykorzystać te małe ziarenka w kuchni. Specjalistki przygotowują naleśniki z kaszy jaglanej, tartę orzechową i sałatkę z jarmużem i siemieniem lnianym. 

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom