Pierwiosnek lekarski - właściwości zdrowotne tej rośliny

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Pierwiosnek lekarskiPierwiosnek lekarski z daleka wygląda jak żonkil. W Polsce występuje w stanie dzikim. Roślina ta objęta jest częściową ochroną gatunkową. Pierwiosnek lekarski jest ceniony ze względu na swoje walory dekoracyjne oraz liczne właściwości lecznicze.
Pierwiosnek lekarskiPierwiosnek lekarski z daleka wygląda jak żonkil. W Polsce występuje w stanie dzikim. Roślina ta objęta jest częściową ochroną gatunkową. Pierwiosnek lekarski jest ceniony ze względu na swoje walory dekoracyjne oraz liczne właściwości lecznicze. Conderdesign (Pixabay.com)
Pierwiosnek lekarski (Primula veris), znany też jako pierwiosnka lekarska, zaczyna kwitnąć w marcu. Nie tylko zdobi ogród swoimi żółtymi kwiatami, ale ma również właściwości lecznicze, stąd też jego przydomek.

Pierwiosnek lekarski to niewielka, zazwyczaj 30-centymetrowa, bylina o żółtych kwiatach. Drobna, wyglądająca na delikatną, a jednak potrafi zdziałać wiele dobrego. W pierwiosnku lekarskim najwięcej leczniczych substancji znajduje się w jego korzeniu i kwiatach, mniej w liściach oraz łodydze.

Dowiesz się: Na co pomaga czystek i jak go uprawiać

Z pierwiosnkiem kichasz na przeziębienie

Gdy dopada przeziębienie – a na przełomie zimy i wiosny jest to częste – warto sięgnąć po preparaty z pierwiosnkiem lekarskim w składzie. To dlatego, że zawarte w nim związki chemiczne, zwane saponinami, działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie oraz napotnie. Łagodzą kaszel, ułatwiają odkrztuszanie, pomagają wyleczyć zapalenie gardła i krtani. Na zapalenie oskrzeli też działają. Nasze babki stosowały napary i odwary z pierwiosnka na gruźlicę i zapalenie płuc. Pierwiosnek lekarski wykazuje właściwości moczopędne. Z tego powodu stosowany jest w przypadku odtruwania organizmu.

Napar z pierwiosnka lekarskiego to sposób na ból

Napar z tej rośliny uspokaja, ułatwia zasypianie i zapewnia zdrowy, głęboki sen. Panie przechodzące menopauzę oraz te skarżące się na bolesne, obfite miesiączki, powinny też pić napar. A propos bólu: pierwiosnek lekarski wspomaga leczenie migreny. Okłady z wyciągiem z pierwiosnka wspomagają gojenie się ran. Warto je stosować także na obrzęki. Osoby cierpiące na reumatyzm również powinny sięgać regularnie po tę roślinę. Jeśli dokuczają skurcze mięśni, także dobrze jest przypomnieć sobie o działaniu pierwiosnka, ponieważ ten działa rozkurczowo.

Poznaj również jego właściwości: Mniszek lekarski, czyli mlecz 

W kosmetyce działania pierwiosnka lekarskiego tak samo jest znane. Tonik pierwiosnkowy wygładza cerę i nadaje jej świeży, promienny wygląd.

Kto nie powinien sięgać po pierwiosnek lekarski

Kto ma problemy z przewodem pokarmowym, np. wrzody żołądka, powinien unikać specyfików z pierwiosnkiem lekarskim w składzie. Podobnie – osoby z alergiami (chociaż astmatycy mogą – i to nawet jest wskazane – robić np. inhalacje z pierwiosnkiem) oraz kobiety ciężarne i karmiące piersią. W przypadku tych ostatnich zdania naukowców co do stosowania pierwiosnka lekarskiego są podzielone. Wymioty, mdłości, biegunka to niektóre objawy przedawkowania preparatów z pierwiosnkiem. Kolejny uboczny efekt stanowi ból brzucha. 

Polecamy poradnikUprawa różnych odmian czarnuszki 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom