Spis treści
Kontrowersyjne remonty zamków i pałaców. Efekt końcowy zachwyca czy oburza?
Gdy chodzi o odbudowę, rewitalizację czy remont zabytku, o kontrowersje nietrudno. Jedni chcieliby, żeby takie obiekty po zakończeniu prac jak najbardziej przypominały oryginał, inni chcieliby unowocześnienia dawnych budowli i uczynienia ich wygodniejszymi dla współczesnego turysty (np. dzięki dobudowaniu toalet).
Zajrzyjcie do galerii i sami oceńcie, czy kontrowersyjne remonty wyszły tym budynkom na plus, czy na minus. Jedno jest pewne: obok efektu końcowego nie sposób przejść obojętnie.
Zobacz remonty zamków i pałaców, które wzbudziły największe kontrowersje:
Remonty zamków i pałaców. Skąd biorą się kontrowersje?
Dla laika kontrowersje wokół remontu czy odbudowy zabytków nieraz wydają się absurdalne – odnowione budowle często prezentują się pięknie, a już na pewno lepiej niż przedtem, gdy popadały w ruinę. Wielu historyków, konserwatorów i innych ekspertów zwraca jednak uwagę, że gdy przeprowadzone prace zbyt mocno ingerują w oryginalną budowlę, trudno mówić o „rewitalizacji” – powstaje wydmuszka, obiekt bez wartości historycznej, który nic nam nie mówi o dawnych czasach, tylko stanowi fantazję na ich temat.
– Nagle, po 200–300 latach przychodzi inwestor i chce na tych ruinach realizować swoje marzenie o własnym zamku! To już jest dla mnie zniszczenie zabytku – tłumaczył kilka lat temu w rozmowie z serwisem bryla.pl dr Tomasz Ratajczyk, historyk sztuki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.