Spis treści
- Czemu służy kontrola pieca w sezonie grzewczym i kogo może spotkać?
- Kontrole antysmogowe – kto je przeprowadza? Jakie są uprawnienia kontrolerów?
- Czy urzędnik ma prawo wejść do domu? Co grozi za niewpuszczenie kontrolera?
- Jak wygląda kontrola pieców? Tego się spodziewaj
- Jakie prawa ma obywatel podczas kontroli pieca? Czy można nie podpisać protokołu?
- Co grozi za złamanie prawa związanego z ogrzewaniem i ochroną środowiska?
Czemu służy kontrola pieca w sezonie grzewczym i kogo może spotkać?
Kontrola pieca ma na celu sprawdzenie, czy w danym domu lub mieszkaniu nie są naruszane przepisy dotyczące ochrony środowiska, np. poprzez palenie śmieciami. To element działań służących walce ze smogiem, który powstaje m.in. wskutek emisji zanieczyszczeń z domowych kominów. Kontrole pieców mają na celu ochronę nie tylko przyrody, ale i ludzkiego zdrowia, któremu smog poważnie zagraża.
Kontrola pieca może spotkać w zasadzie każdego – kontrolerzy mają bowiem prawo wstępu na prywatne posesje. Mogą oni odwiedzać zarówno budynki mieszkalne, jak i np. zakłady przemysłowe, punkty usługowe i inne obiekty. Kontrola może być rutynowa lub nastąpić w związku z otrzymanym zgłoszeniem. Ta sama posesja może zostać skontrolowana wielokrotnie, jeśli zgłoszenia się powtarzają. Warto dodać, że w kwestii kontroli pieca podstawę prawną stanowi art. 379 i kolejne Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska.
Kontrole antysmogowe – kto je przeprowadza? Jakie są uprawnienia kontrolerów?
Organy odpowiedzialne za nadzór nad realizacją polityki antysmogowej to marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Osoby te mogą upoważnić swoich podwładnych do przeprowadzania kontroli pieców. Do kontroli upoważnieni są strażnicy miejscy (gminni) oraz urzędnicy gminy, miasta, powiatu i urzędu marszałkowskiego. Co ważne, prawo do kontroli mają tylko konkretni urzędnicy, których do tego upoważniono, a nie automatycznie wszyscy.