Konflikt na kieleckim osiedlu. Czy rosnąca brzoza została wycięta słusznie?

Ewa Łukomska
Wycięta brzozaDecyzja o wycięciu drzewa wzbudziła kontrowersje wśród mieszkańców osiedla.
Wycięta brzozaDecyzja o wycięciu drzewa wzbudziła kontrowersje wśród mieszkańców osiedla. Dawid Łukasik
Czytelnik jest oburzony sytuacją, jaka miała miejsce przy ulicy Massalskiego na osiedlu Ślichowice. Zarząd spółdzielni zdecydował się tam na wycięcie brzozy, której stan, zdaniem niektórych mieszkańców, nie wymagał podjęcia aż tak drastycznych kroków.

Zdaniem mieszkańców wycięta brzoza była zdrowa i nie stanowiła zagrożenia ani dla przechodniów, ani dla stojących na pobliskim parkingu samochodów. Mimo to zarząd spółdzielni zdecydował o wycięciu drzewa.

Przeczytaj również: Kiedy trzeba mieć pozwolenie na wycinkę drzewa i jakie są opłaty 

Mieszkańcy kwestionują decyzję spółdzielni

– Drzewo nie nosiło żadnych oznak choroby, było całkowicie zdrowe, a przy tym ładne. Jego wycięcie nie miało żadnego logicznego uzasadnienia. Z informacji, jakie udało mi się uzyskać w spółdzielni, wynika, że prośbę o wycięcie brzozy zgłosił telefonicznie jeden z mieszkańców osiedla, ponieważ jego zdaniem, zagrażała ona bezpieczeństwu przechodzących tamtędy ludzi. Dla mnie jest to absurdalne wyjaśnienie, gdyż nawet teraz, patrząc na pozostały po wycięciu pień, można stwierdzić, że drzewo było zdrowe. Sądzę, że po prostu przeszkadzało komuś, kto parkuje samochód w jego pobliżu, z uwagi na żywicę, która niekiedy z niego kapała. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Spółdzielnia zaprzecza

Jak poinformowali nas pracownicy Spółdzielni Domator, która zajmuje się terenem, na którym rosła brzoza, na początku marca zauważyli oni pęknięcie biegnące wzdłuż pnia. Bali się oni o możliwe uszkodzenie samochodów parkujących w jej pobliżu, ponieważ ich zdaniem stan drzewa wskazywał na to, że choruje. Z tego względu wezwali pracownika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta, aby stwierdził, czy ich obawy są uzasadnione. Ze sporządzonej opinii jasno wynikało, że drzewo jest chore i kwalifikuje się do wycięcia. Pracownicy podkreślają, że taka decyzja została przez nich podjęta przede wszystkim dla dobra mieszkańców.

Radzimy: Co zrobić, gdy drzewo sąsiada wchodzi na naszą działkę 

Opinia jednak podtrzymana

Andrzej Grudziecki, kierownik Referatu Przyrody Urzędu Miasta, podtrzymuje, że brzozę ze względu na pęknięcie i jej ogólny stan należało wyciąć.
– Brzoza była bardzo miękka i mokra, z pewnością chorowała od dłuższego czasu. Przez większość pnia biegło pęknięcie, z którego zabliźnieniem drzewo nie mogło sobie poradzić, prawdopodobnie ze względu na chorobę. Utrzymywanie takiej brzozy byłoby zupełnym bezsensem. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że musi zostać wycięta – powiedział kierownik referatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom