Klimatyzator do mieszkania – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Klimatyzator do mieszkania – na co zwrócić uwagęW nowoczesnych, pasywnych domach klimatyzacja jest standardowym wyposażeniem pełniącym wiele funkcji.
Klimatyzator do mieszkania – na co zwrócić uwagęW nowoczesnych, pasywnych domach klimatyzacja jest standardowym wyposażeniem pełniącym wiele funkcji. CentroClima
Klimatyzacja jest coraz częsciej spotykanym wyposażeniem domów i mieszkań. Jednak aby spełniała swoje podstawowe funkcje, powinna być prawidłowo dobrana. Nowoczesne jednostki posiadają szereg funkcji, zwiększających komfort użytkowania. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy.

Dzisiejsze klimatyzatory nie tylko chłodzą ale równie grzeją, oczyszczają i regulują poziom wilgoci w powietrzu. Nowoczesne jednostki posiadają także szereg dodatkowych funkcjonalności, takich jak automatyczne dostosowanie temperatury lub zdalne zarządzanie. Kupując klimatyzator chcemy, aby urządzenie było wydajne i bezawaryjne przez jak najdłuższy czas. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, by zakup był udany.

Dowiedz się: Jak ochłodzić mieszkanie w czasie upałów 

Moc chłodnicza – podstawowy parametr

Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest moc chłodnicza klimatyzatora. O ile w budynkach komercyjnych dostosowanie mocy klimatyzacji jest rzeczą dość skomplikowaną i wymaga konsultacji profesjonalisty, o tyle dobierając moc klimatyzatora do mieszkania możemy obliczyć to samodzielnie. Aby tego dokonać, należy kierować się następującą zasadą:

„na metr kwadratowy pomieszczenia przypada 0,1 kW mocy chłodniczej".

Przykładowo zatem, lokal o powierzchni 30 metrów kwadratowych wymaga klimatyzatora o mocy chłodniczej 3 kW.

Warto wiedzieć, że różne zakresy mocy nieznacznie tylko wpływają na ostateczną cenę urządzenia. Ponadto wybierając klasę oszczędności A++, nie musimy obawiać się o wysokie koszty eksploatacji, mamy także pewność, że klimatyzator będzie efektywny energetycznie i wydajny. W większości urządzeń dostępna automatyka umożliwia ustawienie trybu ekonomicznego.

Wi-Fi, czyli zdalne sterowanie klimatyzacją

Zdalne sterowanie urządzeniem klimatyzacyjnym to duże udogodnienie i komfort, taką możliwość daje ustawianie parametrów za pomocą Wi-Fi. Warto jednak pomyśleć o tym udogodnieniu jeszcze przed zakupem, ponieważ często jest to element dodatkowego wyposażenia, które musimy dokupić. Koszt modułu, który montowany jest fabrycznie w urządzeniu,wynosi z reguły od 100 do 200 zł. Dzięki niemu możemy sterować klimatyzacją za pośrednictwem Internetu, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy. Nowoczesna automatyka może nas dodatkowo informować o usterkach, konieczności wymiany filtra oraz zbliżających się przeglądach.

Przeczytaj: Folia przeciwsłoneczna na okno: co daje, jak ją przykleić – montaż krok po kroku. Ile kosztuje i czy warto ją montować? 

Zwróć uwagę na rodzaj i ilość filtrów

Filtry powietrza pomagają w usuwaniu kurzu, roztoczy oraz alergenów w mieszkaniu. Klimatyzacja może zatem pełnić funkcje oczyszczacza powietrza, wyłapując wszelkie zanieczyszczenia, które dostają się do pomieszczeń. Najpopularniejszym filtrem są filtry HEPA, o klasach skuteczności H13 i H14. Zatrzymują one roztocza, zarodniki grzybów, sierść zwierząt, a nawet organiczne związki będące składnikami smogu. Nowoczesne filtry mogą także pochłaniać nieprzyjemne zapachy, a nawet uwalniać witaminę C, która wpływa korzystnie na skórę i jakość snu. Warto jednak mieć świadomość, że większa liczba filtrów to także większe problemy z eksploatacją i kosztami utrzymania systemu. Dlatego filtry należy regularnie czyścić i wymieniać, inaczej stracą one swoje właściwości, a w skrajnym przypadku mogą doprowadzić to zaburzenia funkcjonowania całego systemu klimatyzacyjnego.

Czy klimatyzator domowy głośno pracuje?

Dość popularnym mitem dotyczącym urządzeń klimatyzacyjnych jest ich głośna praca. Tymczasem prawda jest taka, że nowoczesne jednostki pracują niemal bezszelestnie. Głośność urządzenia chłodniczego o niewielkiej mocy wynosi ok. 35 dB(A), czyli tyle, ile cicha rozmowa. Niemniej jednak dobrze jest zwrócić uwagę na ten parametr podczas zakupu. Warto także mieć świadomość, że kondycja i głośność pracy klimatyzatora zależą od jego stanu technicznego i okresu eksploatowania. Regularnie czyszczone i serwisowane urządzenia powinny pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest także jakość wykonania klimatyzatora, dlatego ważne jest, aby wybierać produkty znanych i sprawdzonych producentów. 

Polecany artykuł: Przenośny klimatyzator do domu i mieszkania. Czym się kierować 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom