Kielce: hospicjum imienia Matki Teresy z Kalkuty rozbudowuje się, bo brakuje miejsc

Iza Bednarz
Sala chorych przebywających w hospicjumPacjenci hospicjum mieszkają w dwu- i trzyosobowych salach. Od lipca 2014 roku, kiedy otwarto tę placówkę, przyjęto już 87 osób z całego województwa świętokrzyskiego.
Sala chorych przebywających w hospicjumPacjenci hospicjum mieszkają w dwu- i trzyosobowych salach. Od lipca 2014 roku, kiedy otwarto tę placówkę, przyjęto już 87 osób z całego województwa świętokrzyskiego. Aleksander Piekarski
To kieleckie hospicjum nie jest smutnym miejscem, jak spodziewa się większość osób.

Hospicjum imienia Matki Teresy z Kalkuty to widne, słoneczne pokoje pomalowane na ciepłe kolory, których ściany zdobią duże dziecięce rysunki. Na korytarzu pachnie obiadem. Co chwilę ktoś melduje się u sekretarki medycznej, bo rodziny mogą odwiedzać swoich bliskich. Mimo pozornego spokoju ruch jest tu duży.

Z datków społecznych

– Od początku lipca, kiedy uruchomiliśmy pierwszą część hospicjum przyjęliśmy już 87 osób. Myśleliśmy, że będziemy zabezpieczać tylko potrzeby mieszkańców Kielc i powiatu kieleckiego, a przyjmujemy chorych z całego województwa, bo brakuje łóżek do opieki nad chorymi w stanie terminalnym – mówi Marta Gawron, sekretarka medyczna Hospicjum Stacjonarnego im. błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Placówka powstała w ciągu dwóch lat staraniem Caritas Diecezji Kieleckiej, które jest organem prowadzącym hospicjum. Wybudowano ją z datków mieszkańców diecezji kieleckiej – głównie z odpisów 1 procenta podatku oraz z darowizn. W ubiegłym roku mieszkańcy Świętokrzyskiego przekazali na ten cel 337 993,91 złotych. Numer KRS to 0000198087.

Przeczytaj również: Trzeci Dom seniora w Kielcach już gotowy 

– Hospicjum daje nie tylko opiekę ciężko chorym, jest również pracodawcą – mówi ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Kieleckiej. Chorymi opiekuje się około 30 osób: pielęgniarki, lekarze, psychoonkolog, fizjoterapeuta. Obiady dla podopiecznych przygotowuje spółdzielnia socjalna "Smakosz" założona przez podopiecznych Centrum Integracji Społecznej przy Caritas kieleckiej.

Chorzy czekają w kolejce

Obecnie hospicjum liczy 15 łóżek. – I cały czas mamy pełne obłożenie. Praktycznie cały czas kilka osób czeka w kolejce – dodaje Marta Gawron. Placówka ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Docelowo hospicjum ma mieć 44 miejsca, trzy pokoje gościnne dla rodzin, które chcą towarzyszyć swoim bliskim do samego końca. Obecnie trwa drugi etap budowy – prace wykończeniowe na pierwszym piętrze. – Mamy nadzieję, że na przełomie 2015/2016 roku uda się nam otworzyć drugą część – mówi ksiądz Banasik. Ten etap będzie kosztował około miliona złotych, dlatego również w tym roku Caritas Diecezji Kieleckiej apeluje o wpłaty z tytułu 1 proc. od podatku. – Potrzebujemy także wsparcia na bieżące funkcjonowanie hospicjum, ponieważ kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia nie wystarcza na pokrycie wszystkich potrzeb – dodaje ksiądz Banasik.

Hospicjum to też życie

– Hospicjum to nie tylko miejsce, gdzie ciężko chorzy ludzie mogą odejść w godnych warunkach i pod troskliwą opieką – mówi ksiądz Banasik. Placówka prowadzi wolontariat dla dorosłych, współpracuje ze szkołami z terenu Kielc i powiatu kieleckiego. Młodzież urządza dla podopiecznych spektakle teatralne i koncerty. Za kilka tygodni ruszy kolejna edycja kampanii Pola Nadziei, w której młodzież kwestuje na rzecz hospicjum wręczając przechodniom żonkile.

O kieleckim apartamentowcu: Miał być luksus, a jest grzyb na ścianach i wilgoć w mieszkaniach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom