Kielce: domki z ogródkiem jako lokale socjalne od miasta

red. echodnia.eu
Klucze do domków z ogródkiemDomki od miasta nie mają części wspólnych, które są najczęściej dewastowane
Klucze do domków z ogródkiemDomki od miasta nie mają części wspólnych, które są najczęściej dewastowane Łukasz Zarzycki
Wyjątkowe lokale socjalne oddano w poniedziałek do użytku przy ulicy Hutniczej 19 w Kielcach. To małe domki składające się z dwóch mieszkań każdy, z osobnym wejście i ogródkiem.

– Na mieszkanie czekaliśmy 18 lat. Przez tyle lat błąkaliśmy się po różnych lokalach, byłam nawet w domu samotnej matki – mówi Agnieszka Sobura. – Jesteśmy wdzięczni miastu, że mamy w końcu dach nad głową. Bardzo nam się tu podoba. W sobotę wprowadzamy się.

Czteroosobowa rodzina zamieszka w dwupokojowym mieszkaniu o powierzchni 39 metrów kwadratowych. Przy ulicy Hutniczej powstały 3 zespoły budynków, składających się z 10 małych domków, w każdym po dwa mieszkania. W sumie zamieszka w nich 20 rodzin. Lokale mają od 37 metrów kwadratowych ( jednopokojowe ) do 56 metrów kwadratowych (czteropokojowe). Przy każdym jest przydomowy ogródek.

Tak wyglądają te nietypowe lokale socjalne

Źródło: echodnia.eu 

– Osoby, które tu zamieszkają od wielu lat czekały na mieszkanie. Są to rodziny, które borykały się z bezdomnością, wynajmowały mieszkania, przebywały w schroniskach dla matek z dziećmi, rodziny z chorymi dziećmi, których dotychczasowe warunki mieszkaniowe uniemożliwiały skuteczne leczenie i rehabilitację. Rodziny te nie mogły liczyć na pomoc najbliższych. Każdą z tych znam, wybraliśmy takie, które zadbają o powierzone im lokale i otoczenie. Budynki są pozbawione części wspólnych, które są najczęściej są niszczone w blokach. Tutaj każda powierzchnia jest wyłącznie do dyspozycji mieszkańców danego mieszkania i oni odpowiadają za nią – mówi Agata Kalita, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa w kieleckim ratuszu. – Wybraliśmy rodziny, które nie powinny sprawiać kłopotów.

Przeczytaj też: Mieszkanie od gminy i mieszkanie z TBS – zalety i wady obu rozwiązań 

Mieszkania są wyposażone we wszystkie media, ogrzewanie jest gazowe. Każdy lokal jest opomiarowany, więc jest możliwość wyłączenia dostaw do konkretnego lokalu, jeśli mieszkaniec nie będzie płacić rachunków. Zwykle w starych blokach komunalnych nie ma takiej możliwości, ponieważ jeden licznik jest na cały blok.

Umowy najmu będą zawierane na trzy lata z możliwością ich przedłużenia. Inwestycja kosztowała 2 miliony 640 tysięcy złotych z tego 30 procent pokryje Bank Gospodarstwa Krajowego.
W Kielcach na przydział mieszkania od miasta czeka 1250 rodzin, w tym 936 na lokale socjalne. W tym roku miasto wybuduje jeszcze 8 mieszkań przy ulicy Tartacznej. 

Zobacz:Zdjęcia z przekazania domów socjalnych na Białogonie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom