Kiedy kręgosłup woła o pomoc, czyli jak dbać o swoje plecy

Artykuł sponsorowany
Małżeństwo testuje najlepsze materaceZanim kupimy materac, najlepiej go przetestować.
Małżeństwo testuje najlepsze materaceZanim kupimy materac, najlepiej go przetestować. Tempur
Nikomu nie potrzeba tłumaczyć, że sen jest jedną z najważniejszych czynności dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Każdy człowiek potrzebuje regularnie ładować przysłowiowe baterie.

Sen wpływa również na stan naszego zdrowia, nie tylko dlatego, że wzmacnia nasz układ immunologiczny, ale też z tej przyczyny, że ma wpływ na naszą postawę. 

Jednak to nie jedyny aspekt zdrowotny, na jaki powinniśmy zwracać uwagę przy dyskusji na temat snu. Często pomijane jest to, że prawidłowe ułożenie ciała w tym czasie ma kapitalny wpływ na nasz kręgosłup, zwłaszcza, jeśli na przykład upodobaliśmy sobie spanie na boku. Nasze plecy są zależne zarówno od naszych sypialnianych przyzwyczajeń, jak od tego, na jakim materacu śpimy, w jaki sposób siedzimy przed komputerem czy telewizorem, ale także od tego, czy wykonujemy dane ćwiczenia fizyczne. Przyjrzyjmy się więc pokrótce w jaki sposób możemy chronić nasz kręgosłup.

Polaków problemy z kręgosłupem

Statystyki nie kłamią, a te w przypadku Polaków nie są zbyt optymistyczne jeśli chodzi o stan naszych kręgosłupów. Według badań przeprowadzonych jesienią poprzedniego roku, a przytaczanych przez portal nazdrowie.pl, aż 84 procent Polaków ma bóle kręgosłupa, jednak zaledwie połowa z nich podejmuje jakiekolwiek kroki, aby temu przeciwdziałać. Dlaczego ludzie nie decydują się na leczenie mimo bólu? Przede wszystkim dlatego, że nie jest on tak silny, żeby nie dało się go w dużym stopniu ignorować. Ponadto jako częsta przyczyna podawany jest po prostu brak czas. A ten w przypadku chorób kręgosłupa jest kluczowy, bowiem im później podejmie się leczenie, tym jego stan będzie poważniejszy. W tym przypadku czas nie jest pomocnikiem lekarza. Ciekawą rzeczą jest to, że zdaniem trenera personalnego Tomasza Kleszcza większość ludzi, którzy mają problemy z kręgosłupem... nawet o tym nie wie. Jakie są przyczyny tych problemów? „Wydaje się, że najbardziej przekonywająca i wiarygodna jest teza o szeroko rozumianych przyczynach przeciążeniowych związanych z przewlekłymi, nakładającymi się na siebie obciążeniami kręgosłupa jako całości lub wybranych jego odcinków czy elementów, z których jest zbudowany" – pisze w swoim artykule „Bóle kręgosłupa – plaga XXI wieku" specjalista chirurgii ortopedycznej, doktor Wiesław Tomaszewski. Dobrze więc uważać z obciążeniami, ale też zwracać uwagę na inne przyczyny – takie, jak na przykład odpowiedni sen.

Dobry materac potrzebny od zaraz

Dla zobrazowania sobie, jak bardzo istotny jest sen dla każdego człowieka, wystarczy podkreślić fakt, że poświęca on na spanie mniej więcej jedną trzecią swojego życia, co trzeba przyznać – nie jest rzeczą błahą. Przeciętny sen człowieka powinien trwać nie mniej niż 8 godzin, a próba oszczędzania czasu na nim z reguły bardzo źle się kończy. Tak samo, jak nie zadbanie o prawidłowy komfort spania może źle się skończyć dla naszego kręgosłupa. Dlatego podstawową kwestią powinno być zaopatrzenie się w odpowiedni materac. Szczególnie dla ludzi, którzy już cierpią na bóle kręgosłupa, warto polecić materace ortopedyczne, które powinny zredukować uciążliwe objawy. Jednak również dla tych, którzy chcą działać profilaktycznie, materac z pewnością pomoże. Należy pamiętać, że pozornie zwykła rzecz, jaką wydaje się być materac, w rzeczywistości ma szereg właściwości, które odróżniają jedne produkty od drugich, na które na pewno warto zwrócić uwagę. Są to przede wszystkim design, twardość (całego materaca lub poszczególnych jego części), a także na przykład to, czy kupujemy go w zestawie z pokrowcem, czy nie. Rynek materacy nie jest mały, odpowiednie produkty można znaleźć bez problemu w sieci – tym lepiej, jeśli akurat załapiemy się na wyprzedaż, jak na przykład w przypadku materaców Tempur.

Twardy, ale nie za twardy

W satyrze Sergiusza Piaseckiego „Zapiski oficera Armii Czerwonej", główny bohater, właśnie oficer armii radzieckiej wkraczającej do Polski w 1939 roku, nie mógł przyzwyczaić się do nowych warunków kapitalistycznych, takich jak między innymi kąpiel czy miękka pościel. Dlatego pierwszej unikał, a spał na twardej podłodze. Być może prymitywnie, ale pewnie zdrowo. Czy aby na pewno spranie na twardej powierzchni jest zdrowsze od spania na powierzchniach bardziej miękkich? Niekoniecznie. Jak bowiem przekonuje autor bloga blog.materace-dla-ciebie.pl, choć spanie na twardym materacu ma szereg zalet (na przykład ma to dobry wpływ na elastyczność krążków międzykręgowych), to jednak wszystko ma swoje granice. Jak czytamy na blogu: „Zbyt twardy materac będzie też powodował ucisk na naczynia krwionośne, wywoływał skurcze i drętwienie mięśni (dlatego odradza się go osobom starszym, obłożnie chorym). Stwierdzenie, że twardy materac jest zdrowy to przestarzały mit z poprzedniej epoki. Materac nie może być za twardy. Musi być elastyczny. Bo tak naprawdę, chyba nikt nie jest w stanie przespać całej nocy w jednej pozycji". Przy kupowaniu materaca weźmy również i to pod uwagę. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom