Kanalizacja niskoszumowa: sposób na walkę z hałasem z rur

ewk
Instalacja wodna w domuKanalizacja niskoszumowa: sposób na walkę z hałasem z rur
Instalacja wodna w domuKanalizacja niskoszumowa: sposób na walkę z hałasem z rur MikeBird (Pixabay.com)
Kanalizacja niskoszumowa to rozwiązanie dla tych, których drażni wszelkiego rodzaju hałas wydobywający się z rur i nie tylko. Niski poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych, to jedno z podstawowych wymagań, które coraz częściej jest brane pod uwagę przy projektowaniu budynków.

Hałas ma znaczny wpływ na zdrowie i komfort życia człowieka, dlatego obecnie wiele uwagi poświęca się zapewnieniu w pomieszczeniach mieszkalnych tzw. komfortu akustycznego. Powinien on być zapewniony zarówno w trakcie codziennej aktywności, jak i nocnego odpoczynku. Jednym z elementów, który może prowadzić do wzrostu poziomu hałasu w domu jest instalacja kanalizacyjna.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć się przed hałasem w domu: izolacyjność akustyczna 

Hałas możemy usuwać dwoma metodami, pierwsza to usuwanie skutków, druga – usuwanie przyczyn. Aby wytłumić już powstały hałas (pierwsza metoda) możemy zamontować na rurach kanalizacyjnych dodatkowe, dźwiękochłonne otuliny oraz wykorzystać system mocowań minimalizujących przekazywanie drgań z rurociągu do elementów konstrukcyjnych budynku. Jednak metoda ta jest doraźna i dużo mniej skuteczna niż zastosowanie nowoczesnej instalacji kanalizacji.

Rodzaje hałasu w instalacjach kanalizacyjnych

W kanalizacji możemy wyróżnić dwa rodzaje hałasu:

  • hałas powietrzny – źródłem hałasu jest powietrze w rurze spustowej szczególnie w miejscach przejścia odcinków pionowych w poziome,
  • hałas materiałowy – źródłem hałasu są drgania rurociągu, przenoszone przez elementy montażowe (np. obejmy) na konstrukcję ścian i stropów a w konsekwencji do wszystkich sąsiednich pomieszczeń.

Skuteczna ochrona przed tego typu hałasami powinna polegać na zredukowaniu obu opisanych rodzajów hałasu.

Dowiedz się więcej: Kanalizacja niskoszukowa do domu

Redukcję hałasu powietrznego najłatwiej osiągnąć poprzez zwiększenie masy instalacji. Jednak samo zwiększenie grubości ścian rurociągów nie daje pożądanych rezultatów. Dopiero zastosowanie nowoczesnych materiałów o większej gęstości pozwoliło uzyskać dużo lepsze parametry pochłaniania dźwięków.

Redukcję hałasu materiałowego możemy zapewnić dzięki odpowiednio skonstruowanemu systemowi mocowań elementów instalacji do przegród budowlanych i do samych siebie. Warto również zastosować odpowiednią izolację akustyczną, która skutecznie zatrzyma niechciane dźwięki.

Kanalizacja niskoszumowa

Wszystkie wymienione powyżej sposoby minimalizowania hałasów znalazły zastosowanie w instalacjach niskoszumowych. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka systemów kanalizacji niskoszumowej, które składają się z kompletnych zestawów rur i kształtek oraz mocowań. Uzupełnieniem tych systemów są specjalne taśmy, opaski zabezpieczające oraz maty izolacyjne i tłumiące hałas.

Polecamy poradnik: Przyłącze kanalizacyjne – formalności krok po kroku 

Systemy te są zgodne z innymi systemami przewodów kanalizacyjnych wykonanymi z polipropylenu i polichlorku winylu, a często także z instalacjami żeliwnymi. Możliwe jest więc łączenie różnych typów rur i kształtek w ramach jednej sieci kanalizacyjnej.

Zastosowanie kanalizacji niskoszumowej umożliwia znaczne zredukowanie hałasu w stosunku do tradycyjnych przewodów żeliwnych lub z PVC.

Systemy jednowarstwowe gwarantują obniżenie poziomu hałasu poniżej poziomu charakterystycznego dla cichej rozmowy (30 dB). Kanalizacja niskoszumowa z przewodów wielowarstwowych redukuje hałas jeszcze lepiej, do poziomu nie większego niż 20 dB.
Mimo wysokiej ceny, zastosowanie kanalizacji niskoszumowej jest rozwiązaniem niezbędnym szczególnie dla domów budowanych w technologiach lekkich. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom