Calathea musaica to piękna roślina doniczkowa. Jej liście są w kratkę! Radzimy, jak ją uprawiać i pielęgnować

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Liście rośliny Calatea musaica Network  pokrywa oryginalny, kratkowany wzór.
Liście rośliny Calatea musaica Network pokrywa oryginalny, kratkowany wzór. Katarzyna Laszczak
Calathea musaica to roślina niezbyt znana z nazwy, ale coraz popularniejsza w sprzedaży. Jej charakterystyczną cechą jest wzór na liściach, który wygląda jak prostokątna kratka. To właśnie liście są główną ozdobą tej tropikalnej rośliny. Radzimy, jak zadbać o „kraciastą” kalateę, by dobrze rosła.

Spis treści

Roślina o liściach w kratkę. Co to jest i ile kosztuje?

Rośliny rzadko mają wzory lub formy, w których pojawiają się niemal regularne kąty proste. Dlatego Calatea musaica Network wygląda tak niezwykle. To tropikalna roślina, która w naturze występuje głównie w brazylijskich dżunglach, jednak staje się coraz bardziej modna i popularna. Jeszcze niedawno była dość drogim rarytasem, obecnie jest zdecydowanie łatwiej dostępna w różnych sklepach i przystępna też cenowo. W zależności od wielkości sadzonki kosztuje od 20-30 do ok. 60 zł.

Jak wygląda Calathea musaica?

Jak wspomnieliśmy ozdobą tej rośliny są spore, wydłużone liście, które wyrastają na dość długich ogonkach wprost z podziemnych kłączy. Blaszkę liściową pokrywa wyraźny wzór siateczki, a tworzą go dwa kolory – ciemna zieleń „ramki” oraz jasna, niemal żółtawa lub kremowa barwa jej wypełnienia. Powierzchnia liści jest lekko błyszcząca. Roślina tworzy kilkanaście liści, a maksymalnie dorasta do ok. 60 cm. Jest więc średniej wielkości i trzeba dla niej przeznaczyć trochę miejsca w pokoju.

Pielęgnacja kalatei „w kratkę”

Kalatee to rodzina dość wymagających roślin, jednak ta jest stosunkowo wytrzymała. Ale i tak trzeba zadbać, by miała odpowiednie warunki, czyli przede wszystkim:

  • Rozproszone światło – nie może stać w miejscach mocno nasłonecznionych, ale muszą one być jasne, bo inaczej jej liście nie wybarwią się dobrze. Idealne będzie okno wychodzące na wschód. Jeśli mamy nasłoneczniony pokój, z oknami wychodzącymi na południe, postawmy roślinę w pewnym oddaleniu od nich.
  • Pokojowa temperatura – jako roślina tropikalna nie znosi chłodu; przez cały rok powinna mieć temperaturę w zakresie od 18 do 25 stopni Celsjusza. Nie narażajmy jej na „chłody” poniżej 15 stopni Celsjusza.
  • Wysoka wilgotność powietrza – ta roślina zdecydowanie doceni sąsiedztwo nawilżacza oraz zraszanie liści.
  • Wilgotna ziemia – Calathea musaica musi być regularnie podlewana, jednak tak, aby ziemia była wilgotna a nie mokra; roślina źle znosi zarówno zalanie, jak i przesuszenie.

Na co zwrócić uwagę, uprawiając tę kalateę

Jeśli chcemy, by Calathea musaica cieszyła nas swoją urodą, absolutnie nie możemy jej narażać na zimne przeciągi. Nie powinna stać na parapecie okna, które otwieramy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ponadto warto ją podlewać oraz zraszać przegotowaną wodą o pokojowej temperaturze. Ta roślina jest wrażliwa na zasolenie podłoża, dlatego trzeba uważać z nawozami. Można stosować te, które są przeznaczone dla roślin o ozdobnych liściach, ale dając połowę zalecanych przez producenta dawek. Bezpieczniejszy, a odżywczy jest naturalny biohumus.

Przesadzanie i rozmnażanie Calathea musaica

Tej rośliny nie trzeba przesadzać co roku, ale wtedy, gdy doniczka staje się za ciasna dla jej korzeni. Nie rosną one przesadnie szybko, więc może się zdarzyć, że co dwa-trzy lata będziemy tylko wymieniać ziemię, bez potrzeby zmiany doniczki. Ziemia dla kalatei powinna być lekka, bogata w materię organiczną i mieć lekko kwaśny odczyn. Można zainwestować w podłoże dla roślin o ozdobnych liściach, albo ziemię kwiatową rozluźnić np. perlitem. Przy okazji przesadzania można tę roślinę rozmnożyć, a robi się to przez podział kłączy.

Calathea musaica, czyli modląca się roślina

Calathea musaica, jak inne kalatee, bywa nazywana modlącą się rośliną. Wynika to z faktu, że jej liście zmieniają położenie – w ciągu dnia lekko opadają, a wieczorem wznoszą się, jak dłonie złożone do modlitwy. Poza tym mają tendencję do ustawiania się zgodnie z kierunkiem, z którego pada światło.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom