Juka kalifornijska: nietypowa trawa z dzwoneczkami. Jak uprawiać i pielęgnować jukę

Katarzyna Piojda
Juka kalifornijska w ogrodzieNiby to trawa, ale trawa niezwykła. Nocą jej kwiaty świecą.
Juka kalifornijska w ogrodzieNiby to trawa, ale trawa niezwykła. Nocą jej kwiaty świecą. Piksdaus
Juka karolińska (kalifornijska) świeci w ciemności. To za sprawą kwiatków fosforyzujących. Te za dnia chłoną promienie słońca, żeby po zmierzchu je uwalniać. Piszemy, jak uprawiać jukę kalifornijską.

Nie wiadomo, kiedy na świecie pojawiła się juka. Wiadomo za to, że przez niektórych wędrowników była uważana za nietypowy drogowskaz. Gdy szli nocą np. przez las i zabłądzili, a zauważyli w ciemności coś jasnego, świecącego, mieli punkt odniesienia. Tym punktem była właśnie juka kalifornijska. Gdy wędrowcy krążyli po okolicy i znowu natknęli się na tę roślinę, orientowali się, że już wcześniej tutaj byli.

Juka z Ameryki do Polski

Juka karolińska (kalifornijska) pochodzi z Kalifornii i Karoliny, czyli Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Lubi klimat śródziemnomorski, ale w naszych warunkach też pięknie kwitnie. To bylina wieloletnia. Kwiatostan jest wyższy od człowieka, osiąga nawet ponad 2 metry wysokości.

One też zachwycają: Storczyki, czyli kwiaty miłości 

– Ta trawa ma wyjątkowo ostre końcówki liści, niczym żyletki – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Ma bowiem ostre, haczykowate zakończenia. Te łatwo kaleczą dłoń.

Nietypowa trawa

Mówi się, że juka jest trawą. – To jednak nie do końca trawa, ponieważ tradycyjna trawa, gdy kwitnie, to jej źdźbło podzielone jest na części, ma przerwy – tłumaczy ogrodnik. – W przypadku juki takich odcinków nie ma. Istnieje natomiast jeden pęk kwiatostanowy, a w połowie zaczynają wypuszczać pędy boczne kwiatostanowe.

Świecący kwiat

Juka kalifornijska to niezwykły kwiat. Gdy zaczyna kwitnąć, jest kremowy, a potem, już jako dojrzały, biały. Liście są ciemnozielone, jakby pokryte woskiem. Jego oryginalność polega na tym, że nocą fosforyzuje. – To znaczy, że daje poświat – dodaje Mikietyński. – Tak się dzieje, ponieważ kumuluje w dzień promienie słonecznie, a nocą oddaje to światło.

Wzrostowi juki sprzyja przepuszczalna gleba próchnicza, o dużej zawartości wapna i niedużej wilgotności. Obfite podlewanie juki może spowodować jej zgnicie. Jest to roślin lubiąca ciepło i słońce. Mróz nie powinien jej jednak zaszkodzić. – Zimą można zebrać liście w stożek, jakby snopek i tym samym zrobią się ścianki. Ten snopek trzeba u góry związać – zaznacza specjalista. – W ten sposób juka przezimuje.

Potężne korzenie juki

Zasadzenie juki do łatwych natomiast nie należy. – To dlatego, że ta bylina ma potężne korzenie, do tego długie, które bardzo głęboko sięgają – wyjaśnia dalej nasz rozmówca. – To tzw. system palowy korzeni, czyli od jednego grubego i długiego korzenia odchodzą drobne korzenie wiązkowe. Dzięki temu systemowi bylina dobrze znosi suszę nawet wtedy, gdy jest podlewana rzadko, choćby tylko raz na dwa tygodnie.

Jak juka radzi sobie z upałami i brakiem podlewania? – Wspomniany system korzeniowy powoduje, że roślina samodzielnie korzysta z wód gruntowych, podsiąkowych – odpowiada Jarosław Mikietyński.

Uprawa i pielęgnacja juki

Roślina kwitnie od końca czerwca wyjątkowo nawet do początku sierpnia. Przekwita jednak zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia. – Wówczas usuwamy stary kwiatostan – informuje ogrodnik. – Warto zauważyć, że juka składa się z kilku kęp. To oznacza, że jedna rośnie blisko drugiej. Jeżeli wytnie się kwiatostan u jednej, to ona już za rok nie zakwitnie.

Roślina powinna być nawożona, żeby lepiej i silniej rosła. – Polecam Azofoskę, która pobudza do wzrostu – podkreśla ekspert. – Powinno się stosować ten nawóz na początku wiosny, można go powtórzyć w ciągu sezonu. Saletra amonowa również jest skuteczna.

Poczytaj też: Uprawa azalii w ogrodzie 

Rozsadzanie trzeba zacząć od głównej rośliny. – Odrastają z niej boczne rozety, czyli mniejsze rośliny wyglądające tak, jak główna – kontynuuje fachowiec. – Oddzielamy te młode, a jeśli pojawią się uszkodzenia na głównej roślinie po oderwaniu, zabezpieczamy to miejsce, posypując węglem drzewnym. Młode sadzonki można od razu wsadzić do gruntu mniej więcej w połowie sierpnia. Zakwitną najwcześniej w czerwcu następnego roku albo za 2 lata. To zależy, jak silna była rozeta.

Mszyca, czyli utrapienie juki karolińskiej

– To praktycznie jedyny szkodnik juki – uważa Mikietyński. – Mszyca pojawia się, gdy zaczynają się zawiązywać pąki kwiatowe, a więc pod koniec czerwca. Mszyca posiada ssąco-gryzący aparat gębowy. To nim wgryza się w roślinę i wysysa z niej soki. Zawirusowuje i osłabia roślinę, a w efekcie ta słabiej kwitnie i rośnie, usycha. W walce z mszycą skuteczne może być mydło potasowe w półpłynnej postaci. Polewa się roślinę takim roztworem. Lepiej jednak potraktować ją środkami owadobójczymi. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom