Juka domowa – uprawa i pielęgnacja. Liście jukki żółkną i schną? Na te błędy zwróć uwagę

Katarzyna Józefowicz
Juki, z pióropuszami liści wyrastającymi z charakterystycznych pieńków, wyglądają egzotycznie i malowniczo.
Juki, z pióropuszami liści wyrastającymi z charakterystycznych pieńków, wyglądają egzotycznie i malowniczo. AncaGabrielaZosin (unsplash.com)
Wyrastający z doniczki gruby pieniek juki, zwieńczony jednym lub kilkoma pióropuszami liści, rozwijającymi się na różnych jego wysokościach, potrafi zrobić wrażenie, dlatego roślina może być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Juka doniczkowa będzie jednak prezentowała się atrakcyjnie tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawy, w przeciwnym razie pozostanie z niej jedynie mało efektowny pieniek z kilkoma rachitycznymi, bladymi kępkami liści. Podpowiadamy, jak zadbać o jukę domową.

Spis treści

Juki – co to za rośliny i jak wyglądają?

Jukki to pochodzący z Afryki rodzaj bylin lub drzew, liczący sobie ponad 50 gatunków. Większość z nich to rośliny spotykane głównie w naturze lub w ogrodach, ale kilka może być też uprawianych jako rośliny doniczkowe, zdobiące mieszkania, a w sezonie letnim także tarasy i balkony. Należy do nich przede wszystkim juka gwatemalska (Yucca guatemalensis, nazywana też słoniastostopą, juka aloesowa (aloesolistna, Yucca aloifolia) i juka wyniosła (Yucca elata).

Juka gwatemalska ma zwykle postać grubego pieńka, zwieńczonego na szczycie lub po bokach pióropuszami długich, zielonych, matowych, wąskich, mieczowatych, skórzastych, sztywnych, ostro zakończonych liści. W naturze jest okazałym, kilkunastometrowym drzewem, które u podstawy pnia ma zgrubienie gromadzące wodę i składniki odżywcze. U egzemplarzy spotykanych w sklepach, pieniek jest przycięty na odpowiednią wysokość, a od góry zabezpieczony przed gniciem i rozwojem grzybów.

Pozostałe dwa gatunki są podobne do juki gwatemalskiej, dlatego zwykle trudno je od siebie odróżnić (juka aloesowa ma liście bardziej sztywne, a wyniosła nieco dłuższe).

Polecamy też:

Juka czy jukka?

W opisach roślin możemy spotkać się z dwiema formami nazwy i obie są poprawne.

Juka domowa – pielęgnacja

Mimo swojego egzotycznego pochodzenia, juki doniczkowe są roślinami dość łatwymi w uprawie. Oczekują jednak bardzo dużo światła, a nawet słońca oraz umiarkowanie wilgotnego, przepuszczalnego podłoża (np. ziemi do palm, juk i dracen). Znoszą przejściową suszę, ale nie tolerują zalania, dlatego latem powinny być podlewane umiarkowanie, a zimą prawie wcale. Na dnie doniczki obowiązkowo powinien się też znaleźć otwór odpływowy i drenaż, utrzymujący nadmiar wody z dala od korzeni.

Donice i osłonki do kwiatów

Materiały promocyjne partnera
Skrzydłokwiaty należą do roślin doniczkowych łatwych w uprawie. Ale czasem pojawiają się problemy. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Skrzydłokwiat marnieje, nie kwitnie, żółknie albo zasycha? S...

Temperatura i okres spoczynku dla juk doniczkowych

Jukki uprawiane w mieszkaniach mogą przez cały rok przebywać w temperaturze pokojowej, ale znacznie lepiej będą się rozwijały i ładniej prezentowały, jeśli latem zapewnimy im wysoką temperaturę i świeże powietrze (ok. 22-26°C, lato mogą spędzać na balkonie lub tarasie), a zimą spoczynek w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu (temp. ok. 5-10°C). W czasie zimowego spoczynku przestajemy rośliny nawozić, a podlewanie ograniczamy do minimum, gdyż w tym okresie juki są szczególnie wrażliwe na zalanie i rozwój chorób grzybowych.
Wiosną, gdy rośliny wznowią intensywną wegetację, można je przesadzić do nowej doniczki, rozpocząć nawożenie (specjalnym nawozem do juk, dracen i palm), zwiększyć częstotliwość podlewania, a w razie potrzeby także przyciąć lub rozmnożyć (np. przez ukorzenianie rozet liściowych).

Sprawdź:

Dlaczego juka więdnie i żółknie? Uważaj na te błędy!

Pomimo iż juka zwykle nie sprawia problemów, źle znosi błędy uprawowe, na które reaguje więdnięciem, żółknięciem lub zamieraniem liści, a czasem nawet całkowitym obumarciem, dlatego warto wiedzieć, czego wystrzegać się w jej uprawie. Oto najczęstsze błędy w pielęgnacji jukki.

  • Przede wszystkim nigdy nie wolno roślin przelewać, gdyż są bardzo wrażliwe na zalanie korzeni (łatwo gniją i obumierają), dlatego latem należy podlewać je umiarkowanie, a zimą tylko tyle, aby ziemia w doniczce całkiem nie wyschła. Kolejna sprawa to oświetlenie.
  • Juki kochają słońce, dlatego jeśli mają go za mało lub stoją z dala od okna, szybko tracą urodę. Ich liście marnieją, bledną, wiotczeją i żółkną, a rozety wyciągają się do światła. Dlatego też latem należy ustawić je w pobliżu południowego okna lub na słonecznym balkonie, a zimą, gdy słońca jest mało, przenieść na spoczynek do chłodnego, ale koniecznie jasnego pomieszczenia.
  • Rośliny pozostające zimą w ciepłym mieszkaniu, narażone są na suche powietrze i niedobór światła, dlatego zwykle też tracą urodę.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie swoich roślin!

Materiały promocyjne partnera
Znalezienie roślin doniczkowych co ciemnego pokoju jest pewnym wyzwaniem. Zobacz, jakie kwiaty wybrać.

Szukasz roślin doniczkowych do ciemnego pokoju? Zobacz, co w...

Jak uratować jukę?

Jeśli nasza juka marnieje, trzeba zastanowić się nad przyczyną. Najczęstsza to przelanie. Trzeba sprawdzić, czy w doniczce jest odpływ, a roślina nie stoi w wodzie. Jeśli zalewaliśmy jukę i jej korzenie zaczęły gnić, wyjmijmy ją z doniczki, obetnijmy uszkodzone korzenie (po tym najlepiej zabezpieczyć je, zanurzając w węglu aktywnym) i posadźmy do nowej ziemi. W przyszłości podlewajmy według opisu powyżej.
W innych przypadkach należy znaleźć dla niej lepsze miejsce oraz starać się nie przegrzewać rośliny zimą.

Jak rozmnożyć jukę doniczkową

Jukkę najłatwiej rozmnożyć przez sadzonkę pędową. Od pieńka należy odciąć wyrastającą z niego rozetę liści. Usuwamy z niej dolne liście, a następnie ukorzeniamy w wodzie lub przepuszczalnym podłożu (w ziemi umieszczamy sadzonkę po około dobie, kiedy lekko przeschnie). Taka sadzonka powinna mieć ciepło, doceni też wilgoć w powietrzu. Juki najlepiej rozmnażać wiosną.
Jeśli roślinę rozmnażamy we własnym zakresie, pieniek tworzy się dopiero po kilku latach uprawy, dlatego chcąc uzyskać podobny pokrój, jak w przypadku roślin kupnych, musimy ściąć jego wierzchołek i poczekać, aż ze śpiących oczek na bokach wyrosną liście.

Polecamy też:

Przesadzanie juki doniczkowej

Jukki, szczególnie starsze, wystarczy przesadzać co 2-3 lata, kiedy korzenie wypełnią doniczkę. Roślinę umieszczamy w nieco większym pojemniku (najlepiej, by był ciężki), koniecznie z odpływem i warstwą drenażu na dnie. Najlepiej zaopatrzyć się w gotowe podłoże dla juk (palm i dracen). Przesadzając jukę, zwróćmy uwagę, żeby pieniek był zasypany ziemią do tej samej wysokości, co poprzednio.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom