Jaki grill wybrać? Zalety, wady i ceny różnych modeli grillów

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Przygotowanie potraw w grillu węglowym zaczynamy od wyboru odpowiedniego węgla lub brykietu. Najlepiej, by był on wytworzony z drzew liściastych niezawierających żywicy, która podczas spalania, emituje rakotwórcze toksyny.
Przygotowanie potraw w grillu węglowym zaczynamy od wyboru odpowiedniego węgla lub brykietu. Najlepiej, by był on wytworzony z drzew liściastych niezawierających żywicy, która podczas spalania, emituje rakotwórcze toksyny. Magdalena Kmita-Kulesza
Sezon grillowy wystartował. W ostatnich latach wspólne przygotowywanie i pieczenie potraw na grillu stało się niemal sportem narodowym Polaków. Dziś piknik bez grilla dla wielu wydaje się po prostu niemożliwy.

W sukurs potrzebom klientów idą producenci sprzętu, którzy dostarczają na rynek modele kompaktowe i jednorazowe, idealne do użycia na szybkim, podmiejskim wyjeździe. Z drugiej strony proponowane są egzemplarze zaawansowane technicznie, na których gospodarz domu może przygotować różnego rodzaju zestawy obiadowe jednocześnie dla kilkunastu gości. Pierwsze kosztują maksymalnie kilkadziesiąt złotych, ceny najdroższych, klasą i możliwościami zbliżone do urządzeń znanych z profesjonalnej gastronomii sięgają kilkunastu tysięcy złotych.

Zacznijmy jednak od tego, że mieszkańcy bloków też mogą grillować. Pytanie, jak to robić, by chwila przyjemności nie skończyła się mandatem lub kłótnią z sąsiadami?

Grillowanie na balkonie

Z prawnego punktu widzenia grillowanie na balkonie nie jest czynnością zakazaną. Nie oznacza to jednak, że na balkonach można sobie grillować do woli, sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Nawet prawnicy różnią się w interpretacji przepisów. Może się bowiem stać tak, a dzieje się to coraz częściej, że wspólnota mieszkaniowa w wewnętrznym regulaminie zakaże grillowania na balkonie. Zdaniem części prawników jednak wspólnota ma prawo do określania zasad korzystania z części wspólnych, tymczasem balkon przynależy bezpośrednio do mieszkania i jest wyłączną własnością posiadacza nieruchomości.

Kwestię grillowania na balkonach można jednak „zahaczyć" od strony przepisów pożarowych mówiących o tym, że „zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów". Nie ma też co ukrywać, że dym z grilla może przeszkadzać sąsiadom. A artykuł 144 Kodeksu Cywilnego mówi jasno, że „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych". Naruszanie tego przepisu w sposób regularny może spowodować skierowanie sprawy do sądu przez zirytowanego sąsiada.

Zamiast jednak iść na grillową wojnę, znacznie lepiej z sąsiadami się dogadać i poinformować ich o zamiarze smażenia kiełbasek na balkonie. Pomoże w tym z pewnością sprzęt, który nadaje się do grillowania w takim miejscu. Lepiej zrezygnować z tradycyjnych urządzeń na węgiel drzewny czy brykiet i zastąpić je urządzeniami elektrycznymi. Odpada problem przepisów pożarowych bo przygotowywanie potraw w ten sposób nie wymaga rozpalania ognia. Brak dymu to również mniej problemu z sąsiadami. A do tego grill elektryczny nie kosztuje wiele.

POLECAMY poradnikGrille elektryczne na taras i balkon

Za niecałe 200 złotych można kupić grill elektryczny o mocy 1300–2000 W, wyposażony jednocześnie w płytę kamienną i ruszt, z systemem odprowadzania tłuszczu. Na niektórych można też przygotować sadzone jaja czy roztopić ser. Warte uwagi są modele posiadają zamykaną pokrywę, przez co nie tylko zatrzymują aromat pieczonych potraw, ale również powodują, że zapachy nie naprzykrzają się sąsiadom. 

Grille jednorazowe

Jednorazowe grille można kupić niemal wszędzie, od dyskontów po stacje benzynowe. Najtańsze kosztują około 10 złotych i zawierają wszystko, co trzeba mieć pod ręką, żeby przygotować sobie szybki ciepły posiłek. Do grilla dołączony jest zwykle węgiel drzewny nasączony podpałką, który wystarczy na kilkadziesiąt minut pieczenia. To niewygodne urządzenia, zapewniające minimum komfortu obsługi. Szybko stają się odpadem, z którym – nad jeziorem, rzeką czy na wypadzie na ryby nie bardzo wiadomo, co zrobić.

Grille kamienne (betonowe)

Są coraz popularniejsze, bo ceni się je za wygodę użytkowania i estetykę. Wymagają jednak sporej powierzchni, więc stawiają je sobie gdzieś na uboczu właściciele domów jednorodzinnych czy działek rekreacyjnych. Po ustawieniu nie wymagają właściwie obsługi, poza myciem rusztu. Jako, że są osłonięte z trzech stron, węgiel drzewny szybko zajmuje się ogniem, a potrawy pieką się równomiernie i bezproblemowo. Na kamiennych grillach ustawić można kilka „pięter" potraw na rusztach, przez co jednocześnie przygotowywać można posiłek dla większej liczy osób.

Przeczytaj poradnik: Jak zbudować grilla krok po kroku

Gotowe do postawienia „budki" kosztują między 1 a 2 tysiąca złotych. Niektóre z nich umożliwiają również palenie drewnem, które można schować w jego zakamarkach, przez co drzewo nawet po opadach deszczu będzie suche i gotowe do użycia.

Grille gazowe

Wśród dostępnych modeli gazowych kupić można takie za niecałe 2 tysiące złotych, jak i przekraczające kwotę 10 tysięcy złotych. Grille gazowe cenione są przez użytkowników, bowiem pozwalają na równomierne rozprowadzanie ciepła po całej powierzchni. Warto przy zakupie zwrócić uwagę na to, ile części da się łatwo wymontować i umyć w zmywarce (wszak nie ma nic bardziej irytującego niż konieczność częstego i żmudnego czyszczenia grilla). Dobrze, aby grill miał również kilka wymiennych rusztów, na przykład takich, które umożliwiają pieczenie nie tylko mięsa, ale również przygotowanie pizzy, warzyw w woku czy zupy. Grille gazowe są zwykle dość ciężkie, dobrze więc, aby zaopatrzone były w dwa koła, co ułatwi manewrowanie grillem i szybkie jego przemieszczenie. Dość popularnym rozwiązaniem jest grill gazowy połączony z wędzarnią.

Grille na węgiel drzewny

To dominujące, niezwykle popularne urządzenia. Wpływ na to ma między innymi cena - prostsze modele kupić można za kilkadziesiąt złotych – jak i łatwość użytkowania. Mają różne kształty i rozwiązania konstrukcyjne. Przed zakupem warto sprawdzić ich stabilność i sposób zabezpieczenia przed wiatrem. Dobrze, aby grill miał boczne półki, najlepiej składane po użyciu, przez co zajmuje mniej miejsca oraz kółka, by łatwiej go można było przestawić. Im więcej elementów, które można umyć w zmywarce – tym lepiej. Dobrze też, żeby popielnik był wyciągany, przez co szybko będzie go można opróżnić, bez konieczności operowania całym urządzeniem.

Warto przeczytać: Jaką altanę ogrodową wybrać

Zobacz gadżety idealne na grilla

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom