Jaką doniczkę wybrać, aby była ozdobą mieszkania i balkonu? (ZDJĘCIA)

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Doniczkę - filiżankę można ozdobić wstążką w różnych kolorach.
Doniczkę - filiżankę można ozdobić wstążką w różnych kolorach. Secondtruth (Pixabay.com)
Uprawa kwiatów to coraz popularniejsze hobby, nie tylko wśród właścicieli działek lub tarasów. Ci, którzy mają choćby niewielki balkon lub miejsce na parapecie, też mogą śmiało uprawiać kwiaty. Uroku kwiatom z pewnością dodadzą eleganckie i pomysłowe doniczki.

Istnieje ogromny wybór donic i doniczek. Te najprostsze są najczęściej wykonane z plastiku. Bardziej wymyślne bywają z ceramiki, porcelany, szkła, wikliny, metalu, a nawet drewna czy betonu (i to nie tylko te ogrodowe czy na taras, ale również do mieszkania, do postawienia na parapecie). Oprócz tekturowych (nadających się do uprawy roślin szklarniowych) praktycznie każda doniczka może stanowić ozdobę rośliny, która w tej doniczce rośnie. Przykładem są doniczki ze szkła tzw. popękanego, doniczki z koralikami przypominającymi cyrkonie albo doniczki metalowe, w których można przejrzeć się, jak w lustrze.

Polecamy poradnik: Kwiaty doniczkowe, które warto mieć w mieszkaniu

Doniczka kontra osłonka

W sklepach ogrodniczych możemy spotkać doniczki i osłonki. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że w dnie doniczki są dziurki, które pozwalają na swobodny odpływ nadmiaru wody. Wówczas w łatwy sposób możemy kontrolować ilość wody, jaką nasz kwiat potrzebuje. A co ważniejsze - woda nie stoi w doniczce, co mogłoby prowadzić do gnicia korzeni roślin.

Osłonki pełnią raczej funkcję dekoracyjną, a nadmiar wody pozostaje na dnie pojemniczka. To, co wybierzemy, zależy tylko od nas oraz od stylu, w jakim urządziliśmy wnętrza, balkon czy taras. Ilość dostępnych na rynku kolorowych, eleganckich oraz oryginalnych wzorów i form doniczek i osłonek do kwiatów z pewnością ozdobi nasze kwiaty.

Kwiaty w połączeniu z odpowiednimi osłonkami lub doniczkami mogą podkreślić styl naszego wnętrza, a nawet go wykreować. Warto pomyśleć o ładnej kompozycji
Kwiaty w połączeniu z odpowiednimi osłonkami lub doniczkami mogą podkreślić styl naszego wnętrza, a nawet go wykreować. Warto pomyśleć o ładnej kompozycji z wykorzystaniem kwiatów doniczkowych. bigplastshop (Pixabay.com)

Albo otwory, albo kamyczki – zadbaj o odpływ wody z doniczki

Doniczki powinny mieć otwory na spodzie (przynajmniej jeden, ale lepiej, aby było ich więcej), żeby spływał nimi nadmiar wody z ziemi. Jeżeli zdecydujemy się posadzić roślinę w osłonce - czyli pojemniku bez otworów odpływowych, powinniśmy pamiętać o drenażu. To oznacza, że należy zapewnić w ziemi doniczkowej warstwę przepuszczalną, dzięki której roślina nie zgnije, a nadmiar wody swobodnie odpłynie. Drenaż przygotowujemy wysypując dno pojemnika drobnymi kamykami, żwirem, keramzytem albo muszelkami. Warstwę drenażu warto przygotować także w przypadku doniczek z otworami. Szczególnie jeśli chcemy uprawiać rośliny, którym szkodzi nadmiar wilgoci.

Dowiedz się: Jak podlewać kwiaty podczas wakacyjnego wyjazdu 

System nawadniający do doniczek

Zapominalscy, mający kłopot z regularnym podlewaniem roślin doniczkowych, też mogą uprawiać kwiaty w domu, na balkonie albo tarasie. Wystarczy, że zaopatrzą się (a raczej zaopatrzą swoje rośliny doniczkowe) w system nawadniający do doniczek. Wówczas każda z doniczek jest dokładnie nawadniana dzięki systemowi węży i kroplowników.

Podobne rozwiązanie to system automatycznego podlewania działający na zasadzie automatycznej konewki. W tym przypadku można podlewać pojedyncze rośliny w mieszkaniu lub balkonowe. To rozwiązanie wykorzystuje system nawadniania kropelkowego. Składa się np. z trzech rozdzielników wody, posiadających węże ssące z końcówkami czerpiącymi. Woda jest doprowadzana za pomocą węża oraz specjalnej głowicy, którą trzeba włożyć do ziemi. Na drugim końcu węża jest końcówka czerpiąca, którą z kolei należy zanurzyć w pojemniku z wodą. Ten trzeba umieścić blisko doniczki z rośliną.

Można także kupić systemy nawadniające specjalnego przeznaczenia, wykorzystywany w uprawie hydroponicznej. Jest to uprawa bez ziemi, roślina rośnie i rozwija się w sztucznych warunkach. 

Polecamy: Rośliny doniczkowe dla początkujących i opornych 

Do pomiaru wilgotności ziemi w doniczce można użyć specjalnego miernika - wilgotnościomierza.Dzięki niemu przekonamy się, czy już powinniśmy podlać rośliny. Odpowiednia wilgotność zapewni natomiast roślinie odpowiedni wzrost. Równie dobrze można się przekonać, czy gleba w doniczce jest wilgotna, wkładając palec w ziemię. Pamiętajmy, żeby nie sugerować się tym, jaka jest wilgotność ziemi na samej powierzchni. Sprawdźmy ją ok. 1 cm w głąb.

Jeśli doniczka, w której posadzony jest kwiat nie jest pierwszej urody, można zastosować osłonkę, która stylem będzie pasowała do aranżacji wnętrza.
Jeśli doniczka, w której posadzony jest kwiat nie jest pierwszej urody, można zastosować osłonkę, która stylem będzie pasowała do aranżacji wnętrza. Engin_Akyurt (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom