Jak szybko schłodzić piwo i inne napoje? Oto 6 skutecznych sposobów na chłodzenie napojów w upały

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Lodówka czy zamrażarka skutecznie schłodzi napoje, jednak nie będzie to proces zbyt szybki. Na szczęście są też szybsze sposoby.
Lodówka czy zamrażarka skutecznie schłodzi napoje, jednak nie będzie to proces zbyt szybki. Na szczęście są też szybsze sposoby. 123RF.com
Istnieje wiele sposobów, by błyskawicznie schłodzić napój w domu czy podczas pobytu na świeżym powietrzu. Oto najskuteczniejsze z nich.

Jak szybko schłodzić piwo, napój gazowany czy butelkę wody? Przebywając w domu, można oczywiście użyć lodówki, jednak na efekt trzeba nieraz długo czekać. Jeszcze trudniej jest obniżyć temperaturę napoju podczas wypoczynku na łonie natury. Jeśli zastanawiasz się, jak schłodzić wódkę bez lodówki albo jak schłodzić piwo na biwaku, wykorzystaj sprawdzone metody, które pozwolą szybko poczuć orzeźwienie.

Jak szybko schłodzić piwo, wodę lub inny napój? Zacznij od lodu

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem chłodzenia napoju jest wrzucenie do szklanki kilku kostek lodu lub wstawienie napoju do lodówki. Przebywając poza domem, można wykorzystać lodówkę turystyczną. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób napój co prawda się schłodzi, ale powoli.

Przeczytaj: Męczy cię upał w domu? Oto 10 sposobów na to, jak go przetrwać

Trzeba też pamiętać, że topniejące kostki lodu rozwadniają napój. Nie będzie to problem np. w przypadku soków owocowych, ale trudno wyobrazić sobie dodawanie lodu do piwa. Jeśli zatem mamy dostęp do lodu, a chcemy uniknąć wodnistego smaku, najlepiej wsypać lód do jakiegoś pojemnika (choćby garnka) i włożyć butelkę z napojem do środka.

Papierowy ręcznik, woda i zamrażarka

Nie wiesz, jak szybko schłodzić napój? W domu możesz zastosować trik z zamrażarką. Wystarczy zmoczyć lekko papierowy ręcznik i szczelnie owinąć nim butelkę lub puszkę. Tak przygotowany napój wkładamy teraz na 10–15 minut do zamrażarki. Dzięki mokremu ręcznikowi płyn schłodzi się szybciej niż normalnie. Należy jedynie pamiętać, żeby nie pozostawiać napojów w zamrażarce na zbyt długo – plastik sobie poradzi, ale metalowe czy szklane pojemniki mogą popękać.

Skarpetka, woda i wiatr

Tę metodę od wielu lat stosują m.in. żołnierze przebywający w warunkach pustynnych. Żeby szybko schłodzić napój, wkładamy go do skarpetki i moczymy całość w wodzie. Można również zawinąć napój w zmoczony materiałowy ręcznik. Następnie ustawiamy tak przygotowaną butelkę czy puszkę w wietrznym, cienistym miejscu, a schłodzi się w mgnieniu oka.

Bieżąca lub stojąca woda

Podczas wypoczynku nad wodą świetnym sposobem na schłodzenie napojów jest zanurzenie ich na jakiś czas w wodzie. Najlepiej sprawdzi się woda płynąca, np. rzeka lub strumień. Trzeba oczywiście zadbać o to, by butelki czy puszki nie odpłynęły, np. umieszczając je w dodatkowo dociążonej reklamówce. Z metody tej można skorzystać także w domu, podstawiając napój na kilka minut pod kran.

jak szybko schłodzić piwo i inne napoje
Płynąca woda schłodzi napoje dużo szybciej niż stojąca. needpix.com

Słona woda z lodem

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że napój włożony do pojemnika z wodą czy lodem schłodzi się szybciej, jeśli dosypiemy do lodowatej wody sól (wystarczy ok. 1 łyżeczka na litr). Sól sprawia, że lód potrzebuje więcej energii cieplnej, by się roztopić – dzięki czemu „wyciągnie” ją z napoju.

Zakopanie napoju w ziemi

Jak schłodzić piwo na biwaku, gdy nie możemy skorzystać z żadnej innej metody? W takiej sytuacji warto spróbować niezbyt szybkiej, ale skutecznej metody z zakopywaniem. Wystarczy wykopać dołek w cienistym miejscu i zasypać napoje, by po kilku godzinach wyjąć je z ziemi już chłodniejsze. Im głębszy będzie dołek, tym niższą temperaturę uzyskamy. Dobrym pomysłem jest też polewanie ziemi z zakopanymi napojami wodą – przyspieszy to proces chłodzenia. 

Stare gazety

Dziś trudniej o papierowe gazety niż kiedyś, ale jeśli mamy takie pod ręką, można ich użyć, by szybko schłodzić napój bez lodówki. Trzeba w tym celu zmoczyć kawałki gazet i szczelnie oblepić nimi butelki czy puszki, a następnie pozostawić napoje na jakiś czas w zacienionym miejscu. Jeśli wystawimy je na działanie wiatru, efekt będzie jeszcze lepszy.

Pamiętaj, dlaczego warto dużo pić w upał

Podczas upałów nasz organizm chłodzi się poprzez pocenie się. Niestety, powoduje to zarazem, że w szybkim tempie pozbywamy się niezbędnej ciału wody. Co gorsza, wraz z wodą tracimy także sole mineralne, które są potrzebne m.in. do zachowania równowagi w organizmie. Z tego powodu latem szczególnie ważne jest o odpowiednie nawodnienie organizmu, szczególnie jeśli mamy skłonność do rzadkiego sięgania po płyny.

Podczas upałów warto również uważać z alkoholem. Powoduje on, że wydajność układu krążenia spada, co może utrudnić skuteczne ochłodzenie się. Alkohol może także przyspieszyć utratę wody z organizmu. Lepiej zatem sięgać po niego wieczorem, gdy temperatura nieco się obniży, zaś w ciągu dnia pragnienie najlepiej ugasi woda mineralna.

Sprawdź: Włamanie może spotkać każdego. Jak zabezpieczyć dom przed złodziejami?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom