Jak zabezpieczyć budowę domu przed pierwszymi mrozami

ewk
Nadejście zimy nie musi oznaczać przerwania prac na budowie domu.Jak zabezpieczyć budowę domu przed pierwszymi mrozami
Nadejście zimy nie musi oznaczać przerwania prac na budowie domu.Jak zabezpieczyć budowę domu przed pierwszymi mrozami ewk
Rodzaj zimowego zabezpieczenia domu, który jest w budowie, zależy od etapu, na jakim znajdują się roboty budowlane.

Podstawowa zasada, jaka powinna obowiązywać podczas budowy domu, to odpowiednie rozplanowanie poszczególnych etapów budowy. Dobrze skonstruowany harmonogram (rzeczowo-finansowy) pozwoli nam zminimalizować koszty związane z zabezpieczeniem budowy, szczególnie przed okresem zimowym.
Proces budowy domu możemy podzielić na trzy podstawowe etapy: stan zerowy, surowy otwarty oraz surowy zamknięty.

Warto zobaczyć: Bazę projektów domów

Stan zerowy

Prace ziemne rozpoczynamy tylko wówczas, jeśli przed nadejściem mrozu jesteśmy w stanie zakończyć przynajmniej stan zerowy. Trzeba pamiętać, że stan zerowy to nie tylko wykonanie ław i stóp fundamentowych, ścian fundamentowych oraz podłogi na gruncie lub ścian i stropu piwnic. Wszystkie te elementy muszą być też odpowiednio zaizolowane przeciwwilgociowo i termicznie oraz obsypane gruntem.

Zimowe zabezpieczenie tego stanu budowy jest dość proste. Podłogę na gruncie lub strop nad piwnicą pokrywamy słomianymi matami lub płytami styropianowymi, na których rozścielamy folię budowlaną. Otwory na schody i okienka piwniczne najlepiej zabić deskami. Zabezpieczamy też podejścia instalacyjne. Na wierzchu folii układamy cegły i kamienie. Dobrym rozwiązaniem jest też przysypanie folii humusem lub piaskiem. 15–20-cm warstwa będzie dodatkowo chronić folię przed uszkodzeniem. Po wznowieniu prac na budowie, piasek można wykorzystać jako podsypkę pod taras lub podjazdy i chodniki z kostki brukowej, a humus przy aranżacji zieleni na działce.

Stan surowy otwarty

Budynek na tym etapie ma już wszystkie ściany konstrukcyjne, kominy, stropy, schody (jeśli zaprojektowane są jako żelbetowe) oraz więźbę dachową z pokryciem wstępnym (deski + papa) lub docelowym.
Stan surowy otwarty to idealny moment na przerwę (nie tylko) zimową. W tym czasie ściany budynku zdążą wyschnąć i osiąść.
Zabezpieczenie budynku w tym stanie jest najprostsze i najtańsze, polega na zabiciu deskami otworów okiennych i drzwiowych. Robimy to od zewnątrz, żeby uniknąć zamakania ościeży od opadów deszczu i śniegu. Deskowanie nie może być zbyt szczelne, tak aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza przyspieszającą wysychanie murów. Otwory można zasłonić też folią rozpiętą na drewnianych ramach. Przy montażu ram trzeba pamiętać o pozostawieniu szczeliny między nimi a murem.
Najczęściej w tym czasie do budynku jest już doprowadzona instalacja wodna. Pamiętajmy, aby opróżnić ją z wody lub odpowiednio zabezpieczyć przed zamarznięciem.

Warto przeczytać: Zabezpiecz przyłącze wody przed zimą, by rury nie zamarzły 

Stan surowy zamknięty

Przyjmuje się, że na tym etapie dom ma już docelowe pokrycie dachowe, wykończoną elewację, wstawione okna i drzwi oraz wymurowane ścianki działowe.
Zaletą stanu surowego zamkniętego jest to, że nie trzeba przerywać prac w okresie zimowym, dlatego najczęściej prace w takim budynku są kontynuowane. Nie bez znaczenia jest też to, że obecność pracowników na budowie zapewni ochronę przed niepożądanymi wizytami.

Nawet jeśli w zimie nie zamierzamy prowadzić żadnych prac należy jednak zadbać o odpowiednie wietrzenie i choćby minimalne ogrzanie budynku, tak aby było możliwe utrzymanie w nim kilkustopniowej temperatury. Dzięki temu zapewnimy powolną eliminację wilgoci technologicznej i wówczas budynek jest na wiosnę gotowy do dalszych prac.

Zobacz również: Zima na budowie: harmonogram prac i zabezpieczenie placu budowy 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom