Jak wybrać projekt domu, by spełniał oczekiwania rodziny

redakcja.regiodom, lipinscy.pl
Projekt domu parterowegoNiewielki dom parterowy doskonale nada się dla 3-osobowej rodziny. Ma on kilka zalet. Jest funkcjonalny i ma prostą bryłę, dzięki czemu koszty jego budowy są stosunkowo niskie.
Projekt domu parterowegoNiewielki dom parterowy doskonale nada się dla 3-osobowej rodziny. Ma on kilka zalet. Jest funkcjonalny i ma prostą bryłę, dzięki czemu koszty jego budowy są stosunkowo niskie. projekty.regiodom.pl
Osoby wybierając projekt domu najczęściej korzystają z bazy projektów gotowych. Głównie ze względu na niższą cenę typowego projektu gotowego w porównaniu z projektem indywidualnym.

Gotowy projekt domu można kupić już od około 2000 zł. Natomiast za projekt indywidualny trzeba zapłacić kilkakrotnie więcej. Wiele osób chce jednak, by ich dom kupiony jako projekt gotowy był wyjątkowy oraz odpowiadał potrzebom i gustom domowników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by nasz dom był oryginalny i optymalny dla przyszłych mieszkańców.

Poradnik dla inwestorów: Jaki projekt domu lepszy - z katalogu, czy indywidualny**?**

Określenie własnych potrzeb

Myśląc o projekcie naszego przyszłego domu, musimy przede wszystkim liczyć na swoją intuicję i skupić się na określeniu naszych potrzeb. Sprecyzujmy, czy ma być to dom parterowy, z poddaszem użytkowym, czy może piętrowy. Zastanówmy się, jaka ma być jego powierzchnia, ile osób będzie w nim mieszkać i jakie są potrzeby domowników. Styl domu musi odpowiadać naszym gustom oraz możliwościom zabudowy, jakie daje nam nasza działka. Na końcu nie zapominajmy o tym, jakimi środkami finansowymi dysponujemy. 

Wybór konkretnego projektu domu może być ograniczony obowiązującymi warunkami zabudowy. Dlatego warto sprawdzić, jaki dom możemy na danej działce wybudować.

Uwzględniając powyższe kryteria, możemy przystąpić do wyboru projektu. Pamiętajmy przy tym o naszym stylu życia. Jeśli lubimy przyjmować gości, priorytetem powinien być duży salon i pokój gościnny. Miłośnicy picia kawę na tarasie niech zwrócą uwagę na typ zaprojektowanego tarasu – ważne, by był choć częściowo zadaszony. Jeżeli domownicy chcąc maksymalnie zachować swoją intymność, szukajmy projektu z wygodnymi sypialniami i z dodatkową łazienką dostępną np. z sypialni rodziców. Dla wielu gospodyń istotna jest duża, funkcjonalna kuchnia oraz spiżarnia lub pomieszczenie gospodarcze. Dodatkowym atutem każdego domu będzie możliwość wygospodarowania miejsca na garderobę. Właściciele samochodów powinni zastanowić się nad kupnem projektu domu z garażem. Mogą również zdecydować się na budowę garażu wolno stojącego – jednak wtedy zajmie od więcej miejsca na działce niż ten w bryle budynku, a w czasie brzydkiej pogody korzystanie z niego może być mniej komfortowe.

Koszt utrzymania domu jest bardzo ważny

Pamiętaj, by dobrać projekt takiego domu, którego koszty eksploatacji nie nadwyrężą zbytnio domowego budżetu. Coraz większą popularnością cieszą się projekty domów energooszczędnych. Są one coraz tańsze w realizacji. A dzięki energooszczędnym materiałom i rozwiązaniem możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu – szczególnie przy założymy, że dom będziemy użytkować przez minimum kilkanaście lat.

Często zdarza się, że w jednym projekcie podoba nam się funkcjonalność, zastosowane rozwiązanie architektoniczne i układ pomieszczeń. Z drugiego projektu natomiast najchętniej wzięlibyśmy wygląd zewnętrzny domu.

Przeczytaj również: Jakie zmiany w gotowych projektach domów robimy najczęściej 

Najczęściej możemy połączyć większość naszych oczekiwań i tak dostosować projekt domu, by był optymalny pod każdym względem. Umożliwia nam to wydawana przez autorów projektu gotowego zgoda na wprowadzenie zmian. Uwzględnia ona m.in. zmiany funkcjonalne, adaptację poddasza, przeprojektowanie dachu itp.

Jak dom będzie komponował się z sąsiedztwem

Wygląd elewacji domu możemy dostosować do naszego gustu.
Dom stojący w strefie wiejskiej będzie bardzo dobrze komponować się z otoczeniem, gdy jego wygląd będzie nawiązywał do natury. Jak o osiągnąć? Zastosować naturalne materiały: drewno, dachówki w tradycyjnym ceglanym kolorze, kamień lub cegłę na podmurówce. Okna powinny być drewniane lub z PVC w okleinie drewnopodobnej. W wiejskim domu ładnie wyglądają okna z podzielonymi szybami,(z tzw. szprosami). Sielskiego akcentu dodadzą również okiennice. W budynek można wkomponować drewniane balustrady, widoczne elementy więźby dachowej, podpierające balkony drewniane słupy itp.

Projekt domu Wiejska Chata
Projekt domu Wiejska Chata Fot. projekty.regiodom.pl

Natomiast klasyczny styl domu sprawi, że nawet niewielki budynek będzie reprezentował się dostojnie. Dom w klasycznym stylu może mieć detale zdobnicze, takie jak: tynkowe oprawy okien i narożniki domu, okna podzielone szybami na 6 części, gładka podmurówka, kute elementy, takie jak balustrady, poręcze itp. Ważne jest, by ozdobniki te zastosować umiejętnie. Nie mogą one sprawiać wrażenia natłoku i przesytu, a jednocześnie powinny dobrze komponować się z jasną, elegancką elewacją domu.

Projekt domu Klasyk Plus
Projekt domu Klasyk Plus Fot. projekty.regiodom.pl

Osoby ceniące bardziej nowoczesny wygląd budynku powinny pamiętać, by w projekcie była uwzględniona ograniczona liczba detali. Zastosowane rozwiązania architektoniczne powinny być proste. W elewacji mogą być użyte elementy klinkierowe, szklane i stalowe. Można dom otoczyć prostą opaską wykonaną z tynku. W domu modernistycznym okna mogą być bez podziałów. Można też zrezygnować z tradycyjnej czerwonej dachówki na rzecz dachu w kolorze grafitowym lun innym. Drzwi wejściowe i brama garażowa powinny być jak najprostsze. Dobrze też wyglądają narożne przeszklenia i drewniane lub wykonane z blachy perforowanej elementy elewacji lub balkonów.

Projekt domu nowoczesnego Irysek
Projekt domu nowoczesnego Irysek Fot. projekty.regiodom.pl

Widzimy, że liczba dostępnych rozwiązań i pomysłów pozwala stworzyć wyjątkowy i piękny dom, taki do którego zawsze będzie się nam miło wracać. Budowa domu jest nierzadko najważniejszą inwestycją w życiu. I warto o tym pamiętać.

Zobacz również: Projekty domów letniskowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom