Jak uniknąć dodatkowych kosztów na utrzymanie domu w zimie

Katarzyna Piojda, MS więcej niż okna
Dom jednorodzinny zimąOprócz większych rachunków za prąd, wodę i ogrzewanie, niskie temperatury mogą powodować, że zaistnieje potrzeba wykonania dodatkowy napraw w domu.
Dom jednorodzinny zimąOprócz większych rachunków za prąd, wodę i ogrzewanie, niskie temperatury mogą powodować, że zaistnieje potrzeba wykonania dodatkowy napraw w domu. MS więcej niż okna
Kilkaset złotych więcej za ogrzewanie zimą, do tego wyższe rachunki za prąd i inne dodatkowe wydatki. Ta pora roku jest sroga dla domowego budżetu. Radzimy, jak ustrzec się przed wysokimi kosztami utrzymania domu zimą?

Zimą zazwyczaj od 300 do 500 złotych więcej zapłacimy co miesiąc za ogrzewanie domu. Rachunki za prąd wzrastają nawet o 150 złotych. Jeżeli doliczymy koszty np. konserwacji i odśnieżania posesji, całkowity rachunek może wprawić nas w osłupienie.

Wysokość rachunków za ogrzewanie domu zależy przede wszystkim od dwóch czynników – źródeł ciepła i materiałów izolacyjnych. Najdroższe są grzejniki elektryczne. Za ich działanie w ciągu roku możemy w sumie zapłacić ponad 9 tys. zł. Drogim rozwiązaniem są także kotły na olej opałowy.

Proste sposoby na niższe rachunki

Wybór ogrzewania to jedno, ale aby obniżyć rachunki, przydadzą się też prostsze sposoby. Na przykład odsłonięcie lub odpowietrzenie grzejników. Te konwekcyjne należy oczyścić, a domowej kotłowni zapewnić przegląd techniczny. Czasem te działania i tak na nic się zdają. Przyczyną może być duża przepuszczalność cieplna budynku, np. okien i drzwi zewnętrznych. Do określenia, jakie stolarka powoduje straty energii, potrzebny jest współczynnik przenikania ciepła – oznaczany jako Uw. Im jest on niższy, tym okno skuteczniej zatrzymuje ciepło w domu.

Więcej informacji o współczynniku Uw: Co warto wiedzieć o współczynniku przenikania okien

– W przypadku starej, drewnianej stolarki współczynnik Uw może być wyższy nawet niż 3 W/(m²K) – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż okna. – W nowoczesnych oknach energooszczędnych parametr ten wynosi mniej niż 1,3 W/(m²K), a w pasywnych poniżej 0,8 W/(m²K). Wymiana stolarki na nową może przynieść oszczędności w wydatkach ponoszonych za ogrzewanie domu. Zdarza się, że po 10 latach koszt ogrzewania jest tak wysoki, że niemal w całości pokryje koszty inwestycji.

Koszty utrzymania domu zimą – ile i za co płacimy

Można przeliczyć koszty energii elektrycznej osobno dla danej nieruchomości (kalkulator energii elektrycznej znajduje się na stronie internetowej URE). Obliczając koszty ogrzewania, trzeba wziąć pod uwagę koszt opału oraz sprawność cieplną urządzeń. Np. kotły konwencjonalne na węgiel dostarczają zaledwie 60 proc. energii w stosunku do otrzymanej. To nie wszystko. Koszty odśnieżania przez wynajętych pracowników liczone są dwojako – za metr kwadratowy (zazwyczaj 1–3 zł/m2) albo za godzinę pracy (30–300 zł/h) w zależności od używanego sprzętu i dodatkowych usług. Polacy statystycznie przeznaczają na ten cel od 350 nawet do 2000 zł w sezonie (wg badań SMG/KRC). Jeśli myślimy o wymianie okien, to sprawdźmy, jakie oszczędzanie na ogrzewaniu może dać nam ta inwestycja. Pomogą w tym kalkulatory na stronach producentów okien (np.: kalkulator MS, kalkulator Sokółki)

Wymień źródła światła na energooszczędne i sprawdź komin

Oświetlenie i drobne sprzęty AGD w domu pochłaniają ponad 20 proc. całej zużywanej w gospodarstwie domowym energii. Zimą, kiedy zmrok zapada wcześniej, korzystnie jest wymienić żarówki na energooszczędne. Daje to oszczędności nawet na poziomie 80 proc. Warto skontrolować przewody kominowe i wentylacyjne, ze względu na wydajność oraz bezpieczeństwo działania instalacji grzewczej. Konieczne jest też czyszczenie rynien i pilnowanie, by były drożne. W przeciwnym razie na zamokniętych ścianach może pojawić się pleśń. Stan elewacji budynku jest istotny. Nawet drobne pęknięcia mogą powodować poważne uszkodzenia.

Poczytaj więcej: Żarówki tradycyjne, energooszczędne i LED. Które lepsze? 

Trzeba też pomyśleć o zabezpieczeniu okien i drzwi przed działaniem niskich temperatur i wilgoci. Minimum dwa razy do roku należy konserwować uszczelki smarując je sztyftami, silikonem albo tzw. wazeliną techniczną. Powinno się wyregulować okucia, bo poluzowane obniżają szczelność okien. W przypadku okien drewnianych należy również sprawdzić stan powłoki lakierniczej.

Odśnieżanie obowiązkiem właściciela

Obowiązkiem właścicieli domków jednorodzinnych jest odśnieżanie. Muszą oni zadbać nie tylko o własną posesję, ale i o usunięcie śniegu i lodu z chodników wzdłuż niej. Inaczej mogą dostać mandat, gdy ktoś ulegnie wypadkowi. Odśnieżanie dachu domu jest obowiązkowe. W przypadku spadowych konstrukcji wystarczy zrzucenie śniegu łopatą. Jeśli dach jest płaski, można stopniowo na niego wchodzić i nabierać kolejne warstwy. Nieoceniona jest pomoc drugiej osoby, która podawa narzędzia czy przytrzyma drabinę. Zrzucając śnieg nie można zgarnąć wszystkiego, bo można uderzyć w powierzchnię i spowodować przecieki. Nie wolno odrywać i kruszyć lodu. Po oczyszczeniu powierzchnię można posypać solą. Wtedy resztki śniegu i lód się rozpuszczą.

Można zdecydować się na Instalacje przeciwoblodzeniowe dachowe i rynnowe 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom