Instalacje przeciwoblodzeniowe dachowe i rynnowe

ewk
Skutkiem braku instalacji przeciwoblodzeniowej może być uszkodzenia systemu rynnowegoSkutkiem braku instalacji przeciwoblodzeniowej może być uszkodzenia systemu rynnowego.
Skutkiem braku instalacji przeciwoblodzeniowej może być uszkodzenia systemu rynnowegoSkutkiem braku instalacji przeciwoblodzeniowej może być uszkodzenia systemu rynnowego. ewk
Instalacje przeciwoblodzeniowe zainstalowane na dachach i w rynnach zapobiegają zaleganiu wody z roztopionego śniegu i lodu w rynnach oraz nie dopuszczają do powstawania niebezpiecznych sopli i nawisów śnieżnych. Zastosowanie instalacji zapewni pełną kontrolę spływu wody z powierzchni dachów.

Śnieg gromadzący się na dachu i w rynnach może stanowić zagrożenie nie tylko dla osób przechodzących w pobliżu budynków, ale też dla konstrukcji dachu i elewacji samego budynku. Zatory lodowe i oblodzenia powodują niedrożność instalacji rynnowych, czego skutkiem może być uszkodzenie dachu, rynien, rur spustowych i elewacji budynków. Zaś spadające sople i nawisy śniegu stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa przechodniów.

Zobacz również: Zima obnaża wszystkie niedoskonałości domu, szczególnie dachu

Dzięki zainstalowaniu systemów przeciwoblodzeniowych na dachach oraz w rynnach i rurach spustowych, uzyskujemy kontrolowany spływ wody z dachu oraz eliminujemy problem z nadmiernym obciążeniem połaci dachu i systemów rynnowych.
Instalacja przeciwoblodzeniowa zasilana jest energią elektryczną (prądem jedno- lub trójfazowym). Może składać się z samych kabli grzejnych lub kabli samoregulujących czy mat grzejnych współpracujących z armaturą sterującą.

Nowoczesne systemy są w pełni zautomatyzowane. Termostaty lub sterowniki mikroprocesorowe współpracujące z zewnętrznymi czujnikami (temperatury i wilgoci), pozwalają dostosować częstotliwość pracy i wydajność systemu. Włączenie i wyłączenie zasilania następuje w odpowiednio dobranych momentach, zależnych od warunków atmosferycznych.

Ogrzewanie dachów

Kable grzejne powinny być instalowane wzdłuż krawędzi dachu oraz w miejscach narażonych na przemarzanie, czyli tam gdzie możliwe jest gromadzenie się znacznej ilości śniegu i lodu.
W przypadku dachów o większym nachyleniu płaszczyzn zalecany jest zwykle montaż progów zapobiegających zsuwaniu się dużych płatów śniegu. W tym przypadku należy zastosować ogrzewanie dolnej powierzchni dachu, które będzie przyspieszać topnienie śniegu i ułatwi odprowadzanie powstałej wody.
Instalację przeciwoblodzeniową można wykonać na każdym dachu zarówno dwuspadowym, jak i wielospadowym, choć na dachach o dużym nachyleniu ogrzewanie jest nieuzasadnione.

Ogrzewanie rynien i rur spustowych

W instalacjach ogrzewania rynien stosuje się stałooporowe przewody grzejne lub przewody samoregulujące, które układa się w rynnach i rurach spustowych. Specjalne uchwyty mocujące ułatwiają montaż i zapewniają właściwą pozycję kabla grzejnego. Montaż jest bardzo prosty - przewód grzejny układa się prostoliniowo wzdłuż rynny i rury spustowej.

Zalety systemów

Do zalet przeciwoblodzeniowych systemów dachowych zaliczamy:

  • pełna drożność rynien i rur spustowych,
  • kontrolowany spływ wody z powierzchni dachu,
  • brak niebezpiecznych nawisów lodowych i zalegania śniegu
  • ograniczenie kosztów naprawy instalacji rynnowych i fasad budynków,
  • eliminacja obciążenia dachu, rynien i rur spustowych.
  • zapobieganie przyczynom, a nie skutkom oblodzenia i zalegania śniegu,
  • niewielkie koszty instalacji i eksploatacji.

Maksymalna moc jednostkowa zależy do:

  • usytuowania miejsca montażu w stosunku do stron świata,
  • konstrukcji i izolacji dachu,
  • konstrukcji rynny i materiału, z którego jest wykonana,
  • strefy klimatycznej.

Przewody grzewcze można układać zarówno w trakcie budowy nowego obiektu, jak i w budynku już użytkowanym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom