Jak stworzyć piękny ogród kwiatowy. Poradnik

redakcja.regiodom, Clear Sense
Kobieta z kwiatami w ogrodzieGdy już wybierzemy i zasadzimy rośliny, zadbamy o odpowiednie nawodnienie i zainstalujemy oczko wodne czas zacząć się rozkoszować pięknem natury. Możemy pomyśleć o hamaku lub altance ogrodowej, która pozwoli nam jeszcze pełniej cieszyć się czarującym widokiem na ogród.
Kobieta z kwiatami w ogrodzieGdy już wybierzemy i zasadzimy rośliny, zadbamy o odpowiednie nawodnienie i zainstalujemy oczko wodne czas zacząć się rozkoszować pięknem natury. Możemy pomyśleć o hamaku lub altance ogrodowej, która pozwoli nam jeszcze pełniej cieszyć się czarującym widokiem na ogród. Clear Sense
To mało ważne, czy masz skromną rabatkę za domem czy okazały ogród. Tak czy inaczej możesz zmienić swój skrawek ziemi w piękne i niezwykłe miejsce.

Ogród może stać się miejscem w którym odpoczniesz, dasz się ponieść wyobraźni czy po prostu schowasz na chwilę przed codziennością. Zobacz, w jaki sposób możesz tego dokonać.

Przeczytaj równieżRabata w cieniu: jak o nią dbać i co na niej sadzić 

Ogród pełen kwiatów

W bajecznie urządzonym ogrodzie powinny znaleźć się kwiaty. Wybierzmy rośliny piękne, które mają w sobie choć trochę magii. Do wyboru mamy m.in. klasyczne, a jednocześnie romantyczne róże. Te uwielbiane przez kobiety kwiaty są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych i to nie bez powodu – są po prostu piękne.

Istnieje bardzo wiele gatunków. Wśród nich są róże wielokwiatowe z dużymi kwiatami, delikatnie pachnące, które rosną pojedynczo na łodydze. Odmiany rabatowe idealnie nadają się na niskie żywopłoty lub rabaty, a na jednym pędzie kwitnie od kilku do nawet kilkudziesięciu kwiatków.

Warto przeczytać: Róże okrywowe są łatwe w uprawie – idealne dla początkujących 

Natomiast miniaturowe róże mają malutkie kwiatostany o średnicy nie większej niż 2,5–3 cm. Te rośliny nadają się na skalniaki. Korzenie róż sięgają bardzo głęboko w związku z czym nie wymagają częstego podlewania. Warto pamiętać, że nowo posadzone krzewy muszą być odpowiednio nawadniane aż do momentu, gdy system korzeniowy będzie dobrze rozwinięty i osadzony w glebie.

Dobrymi towarzyszami dla róż będą tulipany

Tulipany nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Jednak pilnujmy, by posadzić je w słonecznym miejscu. Choć istnieją takie odmiany tulipanów jak Jurij Gagarin, Antonio Vivaldi, Elvis Presley, Maria Kaczyńska czy Ronaldo, to pięknie ozdobią ogród również te bardziej tradycyjne: żółte Strong Gold, czerwone Red Georgette, żółto czerwona Mona Lisa czy różowe i białe Oviedo o postrzępionych płatkach.

Tulipany dobrze komponują się nie tylko na rabatach dywanowych, ale również wśród iglaków, krzewów i bylin. Można też śmiało posadzić je w bliskości bajecznej lawendy. Lawenda lubi też towarzystwo krwawnika, astera zwyczajnego lub werbeny. Wielbicielom „Wichrowych wzgórz" przypadnie do gustu mała polanka wrzosów w przydomowym ogrodzie. Wrzosy lubią, gdy jest im ciepło i słonecznie. Kwiaty te najlepiej prezentują się w większej grupie można więc na przykład zestawić ze sobą zbiorowiska kilku odmian różniących się kolorami.

W ciepłe wieczory i noce atrakcją będzie delikatna maciejka. Kwitnie ona po zmroku, jednak mało efektownie – jej kwiatki są drobne. Ma jednak inną zaletę – rozsiewa zmysłowy, aromatyczny zapach. Ta kwitnąca od czerwca do września roślina ma małe wymagania. Rośnie dobrze w każdym rodzaju gleby. Lubi miejsca z dużą ilością słońca, ale będzie rosła też w półcieniu. 

Nie tylko krzewy, ale i drzewka tworzą klimat w ogrodzie

Jeśli w ogrodzie mamy wystarczająco dużo miejsca, nie rezygnujmy z drzewek i krzewów ozdobnych. Warto wybrać magnolie. Dlaczego? Znane są ze swoich przepięknych kwiatów. Można je sadzić pojedynczo lub w grupie. A w polskim klimacie rośnie im się naprawdę dobrze. Na przykład odmiana Magnolia kobus jest wyjątkowo wytrzymała na niskie temperatury.

Do najpiękniejszych przez wielu zaliczana jest natomiast Magnolia soulangeana Rustica Rubra. Charakteryzuje się ona dużymi, mięsistymi ciemno-różowymi płatkami o białym środku. Ta odmiana wyjątkowo czarująco prezentuje się nad wodą (np. oczkiem wodnym). Soulangeana Lennei Alba o dużych kwiatostanach to natomiast śnieżnobiała piękność wśród białych magnolii.

Uroku ogrodowi dodadzą też ozdobne hortensje – Hydrangea macrophylla. Ich krzewy dorastają do 1–1,5 m wysokości. Są bardzo odporne na mrozy i choroby. Kwiaty hortensji ogrodowej przybierają barwę od różowego, przed odcienie czerwieni, aż do ciemnego fioletu. Mają formę kulistą, bywają asymetryczne a ich średnica wynosi od około 10 do 20 centymetrów. Zaczarować ogród pomoże również głód o małych, czerwonych owocach czy kwitnące wiśnie i jabłonki, które rozsiewają wokół siebie subtelny, wiosenny zapach.

A może oczko wodne?

Magiczny nastrój w ogrodzie pomoże również stworzyć oczko wodne. Czym się kierować przy jego wyborze? Przede wszystkim oczko wodne musi być zbudowane z materiału mrozoodpornego i zabezpieczonego przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Warto wiedzieć, że powinno ono mieć szeroką strefę podmokłą. Przydatne okażą się poza tym wielostopniowe półki roślinne, a połyskliwa, czarna powierzchnia stworzy naturalną scenerię dla roślin i zwierząt.

Przeczytaj: Rośliny do oczka wodnego 

Jeśli chcemy, by oczko wyglądało naturalnie, raczej nie wybierajmy takiego o prostych liniach – lepiej postawić na zaokrąglone kształty, które ładnie komponują się z roślinnością. Jeśli chodzi o wielkość zbiornika, to w małym ogródku lepiej pozostać przy niewielkim oczku, które pomoże stworzyć naprawdę uroczy zakątek. Ważna informacja dla osób, które chcą pójść o krok dalej i hodować ryby – minimalna głębokość zbiornika powinna być na poziomie 1,2 metra. Tym, którzy mają staw lub jeziorko na terenie działki polecamy zamontowanie pompy fontannowej, a wtedy pozostaje już tylko wrzucanie monet do naszej własnej fontanny i wymawianie kolejnych życzeń.

Konewka w trosce o rabaty kwiatowe

Po wybraniu i zasadzeniu roślin czas na ich pielęgnację. Podstawą jest odpowiednie nawadnianie, podlewanie i nawożenie. Malutka, ręczna konewka choć może się wydawać najprostszym rozwiązaniem to nie jest najlepszym wyborem, gdy mamy do podlania trochę więcej niż jedną rabatkę. Do małej lub średniej wielkości ogrodu możemy wybrać konewkę akumulatorową, która pozwala na wygodne i delikatne podlewanie oraz nawożenie roślin. Urządzenie takie wyposażone jest w pompę akumulatorową, która starcza na kilka cykli podlewania (wymagane jest ładowanie akumulatora). Najłatwiejsza w obsłudze i najbardziej mobilna okazuje się konewka akumulatorowa z bardzo dużymi kołami do transportowania i z nisko osadzonym środkiem ciężkości.

Konewka akumulatorowa będzie wygodna w użytkowaniu, jeżeli wyposażona jest w duże koła, a jej środek ciężkości osadzony jest nisko. Konewkę łatwo napełnimy
Konewka akumulatorowa będzie wygodna w użytkowaniu, jeżeli wyposażona jest w duże koła, a jej środek ciężkości osadzony jest nisko. Konewkę łatwo napełnimy dzięki dzięki dużemu otworowi na górze zbiornika. Fot. Al-Ko 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom