Jak mieć oryginalne iglaki w ogrodzie (zobacz zdjęcia)

Grażyna Zwolińska
Kształtowane iglakiWiele gatunków roślin zimozielonych nadaje się do formowania. Iglaki można formować à la bonsai. Pamiętajmy jednak, że takie przycinanie roślin to zabiegi, które wymagają od nas mnóstwa uwagi oraz cierpliwości.
Kształtowane iglakiWiele gatunków roślin zimozielonych nadaje się do formowania. Iglaki można formować à la bonsai. Pamiętajmy jednak, że takie przycinanie roślin to zabiegi, które wymagają od nas mnóstwa uwagi oraz cierpliwości. CSITDMS (Pixabay.com)
Miłośnicy iglaków przekonują, że to rośliny tak różnorodne w kształtach, kolorach i rozmiarach, że nawet tylko z nich samych można wyczarować piękny ogród.

Kolor niebieski przyciąga oko, a iglaki w takim kolorze ożywiają roślinne kompozycje ogrodowe. Pięknie wyglądają latem na tle zieleni innych drzew i krzewów, a zimą na tle śniegu. Jednym z najpopularniejszych niebieskich, a właściwie srebrzysto-niebieskich iglaków jest świerk kłujący, który ma wiele odmian. Warto też posadzić: jałowiec płożący, jodłę koreańską, modrzew japoński czy świerk biały, albo cyprysik Lawsona Blue Suprise. Srebrzysto-niebieskie iglaki mają najintensywniejszy kolor z reguły zimą, w czasie mrozów.

Iglaki złociste, żółte i jasnozielone godne polecenia

Godne polecenia są też iglaki odmian złocistożółtych, takich jak: cis pospolity Aurea, cyprysik Lawsona Golden Wonder, cyprysik groszkowy, żywotnik zachodni Golden Globe czy też złociste odmiany jałowców, także tych płożących. Ciekawie wyglądają w ogrodzie jasnozielone odmiany iglaków: choćby kulisty cyprysik Lawsona Golden Globus, choina kanadyjska Nana czy kulista sosna bośniacka.

Warto wiedzieć: Jak uprawiać i pielęgnować iglaki w ogrodzie

Wybór nietypowych kolorystycznie iglaków jest wielki. A tak duży wybór roślin pozwala na zaplanowanie interesujących kompozycji.

Iglakowe miniaturki do małych ogrodów

Miniaturowe wersje iglaków dobrze prezentują się w skalnych ogródkach. Rosną bardzo wolno. Pamiętajmy, żeby karłowe odmiany iglaków, takie jak choćby cyprysik japoński osiągający najwyżej 80–100 cm wysokości, sadzić zawsze z przodu kompozycji. Inaczej bardziej ekspansywne gatunki mogą je po prostu zakryć.

Właścicielom niedużych ogródków można polecić np. szydlicę japońską z niebiesko-zielonymi igłami zmieniającymi się zimą na brunatne, czy tuję zachodnią o pokroju kulistym. Jedną z ciekawszych odmian jest też miniaturowy świerk biały o gałązkach z niebieskimi igłami kończącymi się brunatno-czerwonym pąkiem. Dorasta do 60 cm wysokości.

Iglaki wysokie na kilkadziesiąt metrów

W odróżnieniu od iglakowych miniaturek, iglaki wysokie sięgają do samego nieba. Taka np. araukaria chilijska osiąga wysokość do 25 metrów. W Polsce zwykle aż taki wysoka jednak nie jest. Aż dziw bierze, że występuje też w odmianie doniczkowej. Jeszcze wyższy potrafi być świerk serbski. Niczego też pod względem wzrostu nie brakuje sośnicy japońskiej. Dorasta do 15 metrów wysokości. Nie przepada za bardzo mroźnymi zimami, dlatego woli zachodnią Polskę. Ma płaskie, drobne i długie igły dorastające do 15 cm długości. Zbierają się w pęczki (po 30). Ma też duże i faliste szyszki. Igiełki sośnicy japońskiej z wierzchu są ciemnozielone, a spodnia strona ma ubarwienie jasnozielone

Jedne płaczą, inne zrzucają igły

Wśród nietypowych iglaków są też te, których gałęzie rosną do dołu. W swoich nazwach mają zakończenia typu inversa. Najpopularniejszy jest chyba modrzew płaczący. Na pewno też trudno nazwać typowym zachowanie iglaków polegające na zrzucaniu igieł na zimę na wzór drzew liściastych. Tak zachowuje się nie tylko modrzew europejski, ale też cypryśnik błotny czy metasekwoja.

Iglaki o ozdobnych szyszkach

Wybierając iglaki do ogrodu warto też zwrócić uwagę na kolor i kształt ich szyszek. Np. jodła koreańska ma szyszki fioletowe lub fioletowo-purpurowe. Pojawiają się na drzewku bardzo wcześnie, co też jest zaletą. Bo np. na araukarii chilijskiej doczekamy się ich dopiero po 30 latach. Okrągłe i stalowoniebieskie szyszki należą do jałowca. Kuliste powstają na cyprysikach i tujach, a cis ma szyszki czerwone i żółte.

Zobacz: Iglaki o ozdobnych szyszkach do małych i dużych ogrodów 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom