Jak przygotować drewno na opał

redakcja.regiodom, Husqvarna
Przygotowywanie drewna na opałPrzed przystąpieniem do cięcia drewna na opał, warto zadbać o odpowiednie narzędzie, wygodny i bezpieczny strój. Przyda się też wiedza o tym, jaki rodzaj drewna będzie odpowiedni do kominka lub kotła na paliwo stałe.
Przygotowywanie drewna na opałPrzed przystąpieniem do cięcia drewna na opał, warto zadbać o odpowiednie narzędzie, wygodny i bezpieczny strój. Przyda się też wiedza o tym, jaki rodzaj drewna będzie odpowiedni do kominka lub kotła na paliwo stałe. Husqvarna
Odpowiednio przygotowane drewno na opał do ciepły dom i możliwość spędzania wieczorów przed kominkiem. Radzimy, jak przygotować drewno do palenia w kominku i nie tylko.

Jeśli przygotowaniem drewna na opał zajmiemy się wystarczająco wcześnie, to drewno zdąży wyschnąć. Dzięki temu w pełni wykorzystamy jego potencjał energetyczny. 

Jaki rodzaj drewna na opał wybrać?

Drewno opałowe powinno być przede wszystkim zdrowe, wolne od smół i żywic. Największą wartość opałową ma drewno liściaste. Do drzew, które palą się długo i wytwarzają najwyższą temperaturę zaliczamy: buk, brzozę i dąb. Natomiast do palenia w piecu ani kominku gatunki drzew iglastych, ponieważ wytwarzają dużo dymu i sadzy. Jeśli jednak z jakiś powodów mamy już przygotowane drewno iglaste, dobrym pomysłem będzie wymieszanie go z gatunkami liściastymi.

Polecamy poradnikJakie drewno do kominka najlepiej wybrać 

Aby uzyskać jak największą wartość opałową drewna, należy je odpowiednio długo sezonować. Ten okres powinien wynosić od roku do dwóch lat. Zaraz po ścięciu drewno ma w sobie od 50 do 70 procent wody, a po sezonowaniu jego wilgotność spada do około 15–20 procent. Drewno z dużą zawartością wody daje mało ciepła, źle się pali i mocno dymi.

By cięcie drewna na opał było bezpieczne

Cięcie i rąbanie drewna to czynności niebezpieczne. W czasie wykonywania tych praca łatwo też o kontuzję. Pilarki łańcuchowe bardzo ułatwiają i przyspieszają pracę, ale w pewnych sytuacjach mogą być groźne dla użytkownika. Dlatego, jeżeli korzystamy z pilarki łańcuchowej, bo do pocięcia mamy dużo drewna, to zadbajmy o odpowiedni strój. Bezwzględnie ubierzmy okulary ochronne, żeby żaden odłamek drewna nie uszkodził nam oczu. Przydatne mogą być też spodnie z wkładką chroniącą nasze ciało przed zranieniem i rękawice ochronne. Przy długiej pracy w pilarką łańcuchową doradzamy również użycie ochronnikach słuchu, który pochłania hałas.

Jakie narzędzia do cięcia drewna na opał

Jeżeli szykujemy drewno na opał na cały sezon, to warto zadbać o sprzęt, który będzie wydajny i zapewni nam bezpieczeństwo pracy. Do przygotowania drewna na opał potrzebna jest pilarka, żeby pociąć drewno i siekiera, żeby je porąbać.

– Osoby niedoświadczone, które miały niewielki kontakt z pilarką, powinny wybrać sprzęt o niższej mocy silnika i mniejszych rozmiarach. Prace przydomowe takie jak cięcie drewna znacznie ułatwi pilarka o niskim poziomie drgań uchwytów, łatwym rozruchu i dobrym wyważeniu. Warto też zwrócić uwagę na różne systemy, które zwiększają bezpieczeństwo pracy, takie jak hamulec bezwładnościowy, który zapobiega skutkom odbicia maszyny – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Zobacz również: Stojak do cięcia drewna, który ułatwi przygotowanie opału

Do kolejnego etapu cięcia drewna na opał potrzebna będzie siekiera. Ważne jest, żeby jej głowica lekko wchodziła i skutecznie rozłupywała drewno, a ciężar narzędzia był rozłożony tak, aby przyśpieszał cięcie. Stąd dużym powodzeniem cieszą się siekiery o głowicach powlekanych materiałem zmniejszającym tarcie w drewnie i specjalnej geometrii ułatwiającej łupanie drewna.

Jak przechowywać drewno kominkowe

Drewno do kominka należy składować przez okres minimum roku. Najlepiej w miejscu suchym i zadaszonym, aby nie dopuścić do procesu gnicia drewna. Porąbane drewno powinno mieć zapewnioną odpowiednią wentylację i przewiew. Dzięki właściwemu przechowywaniu drewna będziemy mogli w pełni wykorzystać jego wartość opałową. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom