Jak płacić mniej za ogrzewanie domu lub mieszkania

redakcja.regiodom, Marcin Krasoń, Home Broker
Termostat pozwala zaoszczędzić na ciepleKoszty ogrzewania zależą od wielu czynników. Wpływ mamy na dystrybucję ciepła w mieszkaniu oraz na to, by zminimalizować straty ciepła. Tymczasem wysokość opłat za ogrzewanie zależy też o tego, jak sroga będzie zima, a na aurę wpływu nie mamy. Skupmy się więc na rzeczach, na które mamy wpływ.
Termostat pozwala zaoszczędzić na ciepleKoszty ogrzewania zależą od wielu czynników. Wpływ mamy na dystrybucję ciepła w mieszkaniu oraz na to, by zminimalizować straty ciepła. Tymczasem wysokość opłat za ogrzewanie zależy też o tego, jak sroga będzie zima, a na aurę wpływu nie mamy. Skupmy się więc na rzeczach, na które mamy wpływ. geralt (Pixabay.com)
Sezon grzewczy trwa. Radzimy, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie. Zobacz pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy myślisz o obniżeniu rachunków za ciepło. Dzięki tym nieskomplikowanym zabiegom można zaoszczędzić trochę pieniędzy w domowym budżecie.

Koszty ogrzania mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych to przeciętnie ponad 200 złotych miesięcznie. To często spora część domowego budżetu. Radzimy, jak zadbać o to, jak najmniej płacić za ciepło, ale bez obniżania sobie komfortu cieplnego w mieszkaniu.

Szczelne okna i drzwi to oszczędność ciepła

Mieszkając w starszym budownictwie często borykamy się z problemem nieszczelnej stolarki, co prowadzi do sporych strat energii cieplnej. Jak mocno grzejniki by nie pracowały, to w pomieszczeniu i tak wyczuwalny będzie nieprzyjemny chłód, gdyż ciepło ucieka. Trzeba jak najszybciej zlokalizować nieszczelność i ją zlikwidować. Poprawa będzie odczuwalna natychmiast, a koszt uszczelek to nie więcej niż kilkanaście złotych. Pamiętajmy, że niechciane szczeliny pojawiają się zarówno w oknach, jak i drzwiach balkonowych oraz drzwiach wejściowych.

 Przeczytaj: Jak samemu uszczelnić okna przed zimą 

Dobra jakość okien

Przez okna z domu ucieka od 25 do nawet 40 proc. ciepła. W mieszkaniu procent ten będzie mniejszy (bo rzadko występują tam np. okna dachowe), ale nie zmienia to faktu, że jakość okien ma ogromny wpływ na temperaturę w mieszkaniu i koszty jej uzyskania. Trzeba o tym pamiętać przy okazji wykonywania remontu lokum bądź budowy domu. W niektórych przypadkach wymiana okien może być opłacalna, choć wiąże się z wysokim kosztem jednostkowym.

Warto jednak pamiętać, że o finalnej szczelności okien decyduje najsłabszy element całego systemu, a w jego skład, oprócz samych szyb, których parametry znajdziemy w katalogu producenta, wchodzą także rama, profile i okucia. Ogromne znaczenie ma też sposób montażu. Na pewno nie ma też co przesadzać, założenie najbardziej szczelnych okien w mieszkaniu ze słabo zaizolowanymi ścianami będzie przerostem formy nad treścią.

 Warto wiedzieć: Na czym polega ciepły montaż okien i jak unikać błędów

Grzejniki efektywnie działające

Grzejniki są kluczem do uzyskania komfortowej temperatury we wnętrzach. Niestety w naszych mieszkaniach często zasłaniamy grzejniki grubymi zasłonami, różnego rodzaju obudowami lub po prostu meblami. W takiej sytuacji cyrkulacja powietrza jest zaburzona i wyprodukowane przez kaloryfery ciepło nie może dostać się tam, gdzie go potrzebujemy. Zasłony nie są jednak takie bezcelowe, pod warunkiem, że zasłaniają okna, a nie grzejnik. Zimą wykorzystanie rolet czy zasłon to dodatkowa warstwa izolacyjna, która zmniejsza straty ciepła. Należy jednak pamiętać, by odsłaniać okna w dni słoneczne. Wtedy do mieszkania wpadnie najwięcej energii słonecznej.

Grzejnik działa efektywnie, gdy pod nim i nad nim jest około 10 centymetrów wolnej przestrzeni. W przypadku urządzeń, z których ciepło wypływa przez górną część obudowy, potrzebny jest parapet, który skieruje ciepłe powietrze do wnętrza mieszkania. Niepotrzebnie zasłonięty grzejnik może marnować nawet 20 proc. produkowanej przez siebie energii. Wystarczy więc mała przebudowa, by oszczędzić kilkaset złotych w skali roku.

Efektywność wykorzystania ciepła wyprodukowanego przez grzejniki można podnieść również wykorzystując ekrany odbijające ciepło. Montuje się je pomiędzy ścianą a grzejnikiem. To nic trudnego, chodzi po prostu o arkusz folii aluminiowej przyklejony np. na styropianie (materiale termoizolacyjnym). Koszt takiej operacji to kilkanaście–kilkadziesiąt złotych, a kwota ta powinna zwrócić się już w pierwszym roku. Im lepiej zaizolowana ściana, tym efektywność takiego usprawnienia będzie niższa, najwięcej zyskamy w mieszkaniu ze słabo zaizolowanymi ścianami zewnętrznymi budynku i wyposażonymi w żeliwne grzejniki.

 ZobaczCzy warto wymieniać stare grzejniki żeliwne?

By dobrze wykorzystać potencjał grzejników, ich stan techniczny powinien być jak najbliższy ideału. W tym celu należy je odpowietrzyć (w starych grzejnikach służy do tego specjalny kluczyk, który za kilka złotych można kupić w każdym sklepie remontowo-budowlanym), odkamienić (to już operacja bardziej skomplikowana i najlepiej, by została przeprowadzona w całej instalacji grzewczej) oraz odkurzyć. Nie bez znaczenia jest też ilość farby, która pokrywa stare żeliwne grzejniki. Przez kilkadziesiąt lat i wiele malowań może się jej zgromadzić całkiem sporo.

Regulowanie temperatury we wnętrzach

To oczywiste, że im wyższą temperaturę będziemy utrzymywać w mieszkaniu, tym koszty ogrzewania będą wyższe. Część z nas utrzymuje w pomieszczeniach zbyt wysoką temperaturę (np. 23 stopnie Celsjusza), co jest nie tylko drogie, ale i niezdrowe. Zbyt ciepłe powietrze powoduje wysychanie śluzówki w drogach oddechowych, a to obniża efektywność naturalnych mechanizmów odpornościowych i może prowadzić do częstszych przeziębień. Jedynie w łazience wskazana jest tak wysoka temperatura. W pokojach dziennych powinno być 20–21 stopni Celsjusza, w kuchni 18–20, a w przedpokoju i sypialni 17–19. Sen w zbyt wysokiej temperaturze nie jest efektywny, chłodniejsze powietrze sprawi, że wyśpimy się lepiej.

Dowiedz się: Czy warto oszczędzać ciepło, gdy płacisz za nie w ryczałcie

Warto wiedzieć! Spadek średniej temperatury w mieszkaniu o 1 stopień Celsjusza to oszczędność na rachunkach na poziomie 5–7 procent.

Dodatkowe oszczędności znaleźć można poprzez zróżnicowanie temperatury w pomieszczeniach zależnie od ich użytkowania. W pokoju gościnnym, gdzie na co dzień nikt nie przebywa, nie musi być ciepło. Tak samo jest z dłuższą nieobecnością. Wyjazd na urlop czy długi weekend lub święta jest czasem, gdy można obniżyć temperaturę w mieszkaniu o kilka stopni, a im dłuższy wyjazd, tym bardziej opłacalne to będzie. W ciągu zimowego tygodnia grzejniki mogą zużyć ciepła za 150-200 zł, wyjeżdżając na narty można więc ograniczyć ich działanie.

Regulację temperatury w mieszkaniu ułatwiają termostaty. Najprostsze pozwalają po prostu ustawić pożądaną temperaturę i po jej osiągnięciu dopływ ciepłej wody w grzejniku zostaje zatrzymany. Zaawansowane urządzenia mogą zmieniać temperaturę w zależności od pory dnia i dnia tygodnia. Według GUS-u termostaty ma zainstalowane około połowy gospodarstw domowych, istnieje więc spory potencjał do nadrobienia zaległości.

Wietrzenie mieszkania zimą

Rozsądne gospodarowanie energią cieplną powinno wiązać się z odpowiednim wietrzeniem pomieszczeń. Należy to robić szybko, intensywnie i przy wyłączonych grzejnikach. Trzymając uchylone okno przez długi czas wietrzymy nieefektywnie. Celem wietrzenia zimą nie jest wychłodzenie mieszkania, tylko wymiana zużytego powietrza na świeże z zewnątrz. Należy wietrzyć od kilku do kilkudziesięciu minut i powtarzać to kilka razy dziennie.

Istnieje wiele metod na obniżenie rachunków za ogrzewanie, ich efektywność zależeć będzie od konkretnego przypadku, wszystko zależy od aktualnej sytuacji, na którą składają się nawyki mieszkańców oraz jakość technologiczna budynku.

W niektórych przypadkach opłaty za ogrzewanie można zredukować nawet o jedną trzecią, większość tych kroków wymaga niewielkich nakładów, które zwrócą się bardzo szybko. Biorąc pod uwagę przeciętne koszty podawane przez GUS oznacza to, że w ciągu roku oszczędzić można nawet 800-900 złotych.

W ekstremalnych przypadkach warto będzie przeprowadzić termomodernizację, czyli wymianę okien lub dodatkową izolację ścian czy dachu. Taka inwestycja nie tylko znacznie obniży rachunki za ogrzewanie, ale i zwiększy komfort życia mieszkańców, nie brakuje bowiem mieszkań (szczególnie gdy mowa o tych ze skosami, szczytowych itd.), w których nawet utrzymanie temperatury 19-20 stopni Celsjusza nie jest łatwe. 

 Radzimy również: Jak można dogrzać mieszkanie zimą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom