Podstawową decyzją dotyczącą oświetlenia ogrodu jest wybór między oświetleniem stałym a mobilnym (solarnym) lub też połączeniem obu systemów. Wyboru powinniśmy dokonać już na etapie wykańczania domu i zakładania ogrodu.
Instalacja oświetlenia stałego
Oświetlenie ogrodowe stałe zasilane jest z instalacji domowej przez system kabli podziemnych. Musimy pamiętać, że jest to instalacja elektryczna i do tego inwestycja przewidziana na lata, najlepiej więc projekt instalacji i jej wykonanie zlecić uprawnionemu elektrykowi.
Warto przeczytać: Instalacja elektryczna w ogrodzie. Jej ważne elementy
Instalacja ogrodowa powinna być podłączona do oddzielnego (odpowiednio chronionego) obwodu. Zalecana jest ochrona dwoma rodzajami wyłączników: nadmiarowoprądowym i przeciwporażeniowym. Instalacja musi być wyposażona w specjalne wodoszczelne zewnętrzne gniazda.
W przypadku korzystania z punktów oświetleniowych wykorzystujących niskie napięcie, obudowy transformatorów najlepiej zlokalizować wewnątrz budynku lub umieścić w wodoszczelnych obudowach.
W dużym ogrodzie wskazany jest podział oświetlenia na kilka niezależnych obwodów. W ten sposób będziemy mogli na co dzień włączyć np. tylko lampy przy bramie i podjeździe do domu. Pozostałe obwody, podświetlające inne elementy (takie jak: pergole, murki, altanki, huśtawki, ławki, rzeźby czy oczka wodne), możemy uruchamiać niezależnie, w razie potrzeby, dla przyjemności swojej lub gości.
Oświetlenie solarne
Innym systemem, który możemy zamontować w każdej chwili, jest ekologiczne oświetlenie solarne. Lampy solarne wyposażone są w ogniwa słoneczne, które w dzień pobierają energię słoneczną i ładują akumulator, te z kolei po zmroku zasilają źródło światła. Czas świecenia lamp po naładowaniu waha się w granicach od 3 do 12 godzin.
Warto zobaczyć: Lampki solarne w nietypowych kształtach
W tej kategorii mamy do wyboru cały szereg modeli, począwszy od chodnikowych wkładek, poprzez kilkunastocentymetrowe słupki a skończywszy na wysokich lampach (o wysokości 1,8–2 m) .
Użycie niewysokich słupków na energię słoneczną, wbijanych w grunt jest coraz powszechniejsze. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć dowolność rozmieszczenia oraz (z reguły) niewielki koszt zakupu i eksploatacji. Chociaż lampy solarne dają mniej światła niż oświetlenie konwencjonalne, przy odpowiednim ustawieniu wyglądają efektownie.
O czym warto pamiętać
W obu systemach (stałym i solarnym), warto zastosować lampy z czujnikami zmierzchowymi lub ruchowymi. Dzięki temu ograniczamy koszty eksploatacji, w pierwszym przypadku poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, w drugim wydłużając czas świecenia lamp.
Planując zainstalowanie oświetlenia wokół domu, pamiętajmy też o zamontowaniu tzw. świateł bezpieczeństwa. Lampy spełniające takie funkcje umieszczamy wzdłuż schodów i alejek prowadzących do budynków gospodarczych, wokół zejść do piwnic oraz zbiorników wodnych.
Również przy wyborze zewnętrznych opraw oświetleniowych musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i wybierać takie, których stopień ochrony wynosi min. IP 44, najwłaściwsze jednak będą lampy IP 54, IP 55 lub IP 56, a montowane w oczkach wodnych IP 68.
IP (Index of Protection) – współczynnik ochrony urządzeń elektrycznych; IP składa się z dwóch cyfr: pierwsza (0–6) oznacza stopień ochrony przed dostępem ludzi i zwierząt do niebezpiecznych części oraz ochrony przed zanieczyszczeniami, np. pyłem, druga cyfra (0–8) określa stopień ochrony przed wodą.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE