Spis treści
Wybierając oświetlenie, trzeba zwrócić uwagę i na funkcjonalność, i na estetykę. Jego wybór jest obecnie na tyle duży i zróżnicowany, że te elementy można bez trudu pogodzić. Odpowiednie lampy są ważnym elementem wystroju wnętrza, więc powinny pasować do jego charakteru i stylu. Jednocześnie światło wpływa na atmosferę wnętrza, może sprzyjać relaksowi lub koncentracji, albo podkreślać podział funkcjonalny wnętrza. Dlatego dobór oświetlenia jest ważny.
Funkcjonalność się liczy. Dobierz oświetlenie do pomieszczenia
Dobierając oświetlenie zawsze trzeba pamiętać o tym, jakie przeznaczenie ma dane pomieszczenie. Bo światło musi być odpowiednie do jego funkcji. Na przykład w łazience konieczne jest jasne światło przy lustrze, które umożliwi wykonywanie codziennych zabiegów. Tak samo w kuchni niezbędne jest dobre, jasne oświetlenie przestrzeni roboczych. Popularnym rozwiązaniem w tym zakresie jest oświetlenie LED, w postaci listew czy oświetlenia punktowego. Jednak różne typy oświetlenia można, a nawet warto łączyć ze sobą. Poza oświetleniem czysto funkcjonalnym, w tych pomieszczeniach może się też pojawić takie, które będzie sprzyjało relaksowi, np. podczas kąpieli, czy spędzaniu czasu przy posiłkach w kuchni. Różne źródła światła są ważne także w salonie.
– Salon to z kolei miejsce, gdzie dominuje atmosfera relaksu. Tu doskonale sprawdzą się lampy stojące oraz wiszące, które dzięki ciepłemu światłu stworzą przytulną przestrzeń do wypoczynku po ciężkim dniu. Dobrze dobrane oświetlenie strefowe pozwoli zdefiniować różne części salonu, takie jak kącik do czytania czy miejsce spotkań rodzinnych – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.
Jak łączyć różne źródła światła?
Podstawowym elementem oświetlenia jest centralna lampa sufitowa, która przyda się w każdym pomieszczeniu. Zapewni ona ogólne światło, jednak bardzo ważną rolę odrywa także oświetlenie punktowe, zapewniane przez lampy stojące, ścienne kinkiety czy dekoracyjne oświetlenie akcentujące. Za pomocą takiego oświetlenia możemy podkreślić elementy wystroju wnętrza, dekoracyjne detale, ale też wydzielić strefy funkcjonalne.
– Nie zapominajmy również o oświetleniu strefowym, które pozwala na wyodrębnienie funkcjonalnych przestrzeni w dużych pomieszczeniach. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu źródeł światła możemy płynnie przejść od przytulnej strefy wypoczynkowej do dobrze oświetlonego miejsca pracy – dodaje architektka.
Lampy wiszące, szczególnie w salonie, czy nad stołem, mogą stać się centralnym elementem wystroju wnętrza. Ale nie mniejsze znaczenie ma styl i charakter lamp stojących czy kinkietów.
Oświetlenie a styl wnętrza
Wygląd i styl lamp trzeba dobrać także odpowiednio do stylu wnętrza. W nieustająco popularnych wnętrzach skandynawskich, z ich jasnymi kolorami i naturalnymi materiałami, doskonale sprawdzają się proste, ale eleganckie lampy, wykonane z drewna, ale też metalu i szkła. Natomiast proste, geometryczne formy podkreślą minimalistyczny styl.
– Z kolei w stylu eklektycznym, który łączy różne epoki i style, można śmiało eksperymentować z designerskimi lampami. Warto jednak pamiętać, aby zachować harmonię – nawet w eklektyzmie ważne jest, by elementy oświetleniowe współgrały z resztą aranżacji. Wnętrza glamour wymagają blasku i luksusu, dlatego warto zainwestować w kryształowe żyrandole czy lampy z błyszczącymi detalami, które nadadzą przestrzeni wyjątkowego charakteru – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka.