Jak odnowić drewnianą podłogę i w jaki sposób zmienić jej kolor

Anna Chreptowicz
Drewniana podłogaDrewniane podłogi są piękne i pasują do każdego wnętrza. Niestety wraz z upływem czasu, drewniana podłoga traci swój urok, co negatywnie wpływa na estetykę całego pomieszczenia. Jej powierzchnię możemy jednak łatwo odnowić, by przywrócić jej dawny blask lub nadać zupełnie nowy wygląd - zmieniając kolor desek.
Drewniana podłogaDrewniane podłogi są piękne i pasują do każdego wnętrza. Niestety wraz z upływem czasu, drewniana podłoga traci swój urok, co negatywnie wpływa na estetykę całego pomieszczenia. Jej powierzchnię możemy jednak łatwo odnowić, by przywrócić jej dawny blask lub nadać zupełnie nowy wygląd - zmieniając kolor desek. Torlys
Drewno w domu jest bardzo pożądanym materiałem. Ociepla wnętrze, sprawia, że nasze cztery kąty stają się o wiele przytulniejsze. Niektórzy jednak rezygnują z położenia np. drewnianej podłogi, bo obawiają się, że jej utrzymanie może być kłopotliwe. Radzimy, jak odnowić podłogę drewnianą.

Wiele osób uważa, że drewniana podłoga jest znacznie lepszym wyborem niż panele. Jest od nich zdecydowanie trwalsza. I, choć jej kupno wiąże się z większym wydatkiem, warto wygospodarować na tę inwestycję pieniądze.

Nie powinno nas martwić również to, że po kilku latach deski podłogowe przestaną nam się podobać, bo nie będzie nam już odpowiadał np. ich kolor. Nie trzeba ich wtedy wymieniać – wystarczy zmienić ich barwę, dzięki czemu „stara" podłoga zyska świeżości i nowego wyglądu.

Warto wiedzieć: Jak pielęgnować podłogę drewnianą

Jak przeprowadzić renowację drewnianej podłogi?

Odnawianie drewnianej podłogi odbywa się w kilku etapach. Zdecydowanie najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zawodowo zajmuje się renowacją drewna. Jednak, możliwe jest również przeprowadzenie odnowy na własną rękę.

Na początek cała podłoga musi zostać dokładnie wyszlifowana. Pozwoli to na pozbycie się starej warstwy wykończeniowej. Szlifowanie zlikwiduje również wszelkie zabrudzenia i mniejsze uszkodzenia, które są na powierzchni drewna.

Do szlifowania należy użyć szlifierki taśmowej, do której przymocowany jest papier ścierny. Jego grubość zależy od stanu naszej podłogi. Im więcej zniszczeń, tym większa granulacja papieru. Zazwyczaj szlifowanie zaczyna się od papieru wielkości 24–36. Na koniec sięgamy po papier nr 100–120. Za pomocą papieru możemy nie tylko z powodzeniem usunąć wierzchnią warstwę podłogi, ale również ją wygładzić i wyrównać. Pamiętajmy o tym, żeby odpowiednio dostosowywać granulację papieru ściernego. Źle dobrany papier może zostawić wiele rys na naszej podłodze.

Kiedy drewno zostanie już odpowiednio przygotowane, musimy je wypolerować. W tym celu korzysta się przeważnie ze specjalnych polerek talerzowych.

Uwaga! Jeśli zajmujemy się renowacją bardzo starej podłogi drewnianej, zanim zaczniemy ją polerować, zwróćmy uwagę na gwoździe, którymi podłoga jest przymocowana. Wszystkie ich wystające główki powinniśmy dokładnie dobić. W przeciwnym razie gwoździe mogą uszkodzić papier lub całą szlifierkę.

Przy szlifowaniu ważna jest jego głębokość. Zależy ona od rodzaju drewna oraz stopnia jego zniszczenia. Jeśli uszkodzenia na naszej podłodze są niewielkie, głębokość szlifowania nie powinna przekraczać 1 mm. Zasada jest więc prosta. Im większe uszkodzenia, tym głębsze szlifowanie.

Zobacz: Porównanie desek drewnianych i paneli laminowanych

Ostatnim krokiem w odnowie drewnianej podłogi jest ponowne olejowanie lub lakierowanie. I to jest też odpowiedni moment na ewentualną zmianę koloru podłogi. Pamiętajmy jednak, że jeśli planujemy nadać deskom podłogowym nową barwę, wcześniej przeprowadzane szlifowanie musi być na tyle intensywne, żeby cała wierzchnia warstwa desek została usunięta – aż do surowego drewna. W przeciwnym razie zmiana koloru może się nie powieść. Deski powinniśmy również dokładnie oczyścić i odpylić.

Preparaty barwiące do drewnianych podłóg

Jedną z popularniejszych metod barwienia drewna jest bejcowanie. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów bejc o różnych kolorach. Warto sięgnąć po produkt o przedłużonym czasie schnięcia, który zagwarantuje nam jakość i właściwy efekt bez nierówności i smug. Jeśli bejcowanie zostanie przeprowadzone właściwie, możemy osiągnąć bardzo zadowalający efekt, np. podkreślenia rysunku słojów. Pamiętajmy jednak, że bejcowanie wcale nie jest taką prostą sprawą. Wymaga wiele umiejętności i precyzji. Do bejcowania desek podłogowych nie możemy wykorzystywać bejcy np. do mebli. Zamiast upiększyć swoją podłogę, możemy ją przez to oszpecić.

Przeczytaj również: Dlaczego warto olejować drewno

Innym sposobem zmiany barwy drewnianej podłogi jest skorzystanie z olejo-wosku. W zależności od rodzaju, możemy nimi wybielić podłogę lub ją przyciemnić. Olejo-wosk nie tylko barwi drewno, ale nadaje mu również ciepłego, satynowego odcienia. Jeśli sięgniemy po preparat z górnej półki, będziemy mieć gwarancję, że drewno wybarwi się równomiernie i nie powstaną przebarwienia.

Coś dla miłośników vintage

Jeśli chcemy, żeby drewniane deski na naszej podłodze sprawiały wrażenie starych, możemy je wyszczotkować. Szczotkowanie to zabieg, który ma na celu wybranie miękkiego włókna. Dzięki temu nadamy drewnu strukturę powierzchni zgodnej z jego usłojeniem, co jest charakterystyczne dla podłóg starych. Tak przerobiona podłoga może być wspaniałym elementem wystroju wnętrza. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom