Olejowanie drewna: czemu warto pielęgnować tak drewno

redakcja.regiodom
Deski tarasowe pokryte olejemTaras z desek olejowanych ma naturalny wygląd zdrowego drewna
Deski tarasowe pokryte olejemTaras z desek olejowanych ma naturalny wygląd zdrowego drewna Drewnochron
Konserwowanie drewna olejem jest coraz popularniejsze. Oleje do drewna to ekologiczna alternatywa dla lakierów.

Preparaty te można stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Coraz częściej możemy wybrać spośród produktów bardzo uniwersalnych. Są one przeznaczone do każdego rodzaju drewna. Dlatego pokryjemy nimi zarówno drewno z gatunków krajowych, jak i egzotycznych.

Zobacz również: Jak szybko zadbać o drewno w ogrodzie 

Olejowane drewno ma naturalny wygląd

Stosowanie oleju wzmacnia naturalny kolor i połysk drewna oraz uwydatnia jego słoje. Zaolejowane drewno starzeje się w szlachetny, estetyczny sposób. Olej wnika w głąb materiału – nie zatyka jego porów. Dzięki temu drewno może oddychać. Sprawdza się to m.in. w warunkach o zmiennej wilgotności (zabezpiecza przed rozwojem pleśni i grzybów) oraz na powierzchniach narażonych na zmienne warunki atmosferyczne – takich jak tarasy, czy meble ogrodowe. Oleje chronią również drewno przed negatywnym działaniem promieniowania UV oraz szkodliwymi mikroorganizmami. Są ponadto prawie bezwonne i przyjazne dla środowiska.

Powierzchnia olejowana prosta do renowacji

Oleje do drewna można poddawać miejscowej renowacji, tam gdzie powstało uszkodzenie. Zaletą jest to, że można to robić bez konieczności szlifowania całej powierzchni. To praktyczne np. w przypadku drewnianych tarasów, które narażone są na uszkodzenia mechaniczne.

Niestety olejowanie wiąże się z koniecznością częstszej – zwłaszcza w początkowym okresie, bardziej wymagającej pielęgnacji (służą do tego specjalne środki) niż w przypadku lakierowania. Aby odnowić powierzchnię, wystarczy jednak pomalowanie jej kolejną warstwą oleju, bez konieczności cyklinowania. Do zalet tego sposobu konserwacji drewna należy także mniejsza śliskość powłoki, związana z zachowaniem naturalnej faktury drewna. Zaolejowana powierzchnia nie łuszczy się, ma za to właściwości antystatyczne – przyciąga mniej kurzu i nie elektryzuje się. Drewno olejowane jest bardzo przyjemne w dotyku.

Zobacz również: Meble ogrodowe: jak nadać im kolor emalią 

Czas schnięcia, zużycie oleju oraz liczba warstw zależą już od rodzaju oraz zastosowania olejowanego drewna. Oleju nie należy nakładać na powierzchnie lakierowane lub woskowane. Aby olejowanemu drewnu zapewnić jak najlepszą ochronę należy je najpierw zaimpregnować preparatem biobójczym, najlepiej bezbarwnym Następnie po wyschnięciu impregnatu, można rozpocząć olejowanie. Ostateczny efekt i piękno pomalowanego drewna na pewno mile nas zaskoczą! 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom