Jak odkazić mieszkanie po grypie lub innej chorobie zakaźnej?

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Odkażanie domu po chorobieSprzątanie mieszkania po chorobie domowników to konieczność. Warto poznać zasady, dzięki którym zrobimy to dobrze.
Odkażanie domu po chorobieSprzątanie mieszkania po chorobie domowników to konieczność. Warto poznać zasady, dzięki którym zrobimy to dobrze. rawpixel, unsplash.com
Dowiedz się jak sprzątać, by odkazić mieszkanie po chorobie. Podpowiadamy, na co zwrócic uwagę, by dobrze oczyścić mieszkanie z wirusów i bakterii.

Wirusy i bakterie rozprzestrzeniają się poprzez dotykanie przedmiotów, kichanie czy też kaszel. Sprzątanie i dezynfekcja mieszkania po przebytej chorobie to konieczność. Warto poznać najważniejsze zasady odkażania przestrzeni z drobnoustrojów oraz technikę prawidłowego mycia rąk, by nie roznosić drobnoustrojów.

9 zasad odkażania domu po chorobi

1. Pranie pościeli i dezynfekcja materaca
Sprzątanie po chorobie rozpocznijmy od wyprania pościeli w jak najwyższej temperaturze (powyżej 60 stopni). Jeżeli nie mamy takiej możliwości, pościel warto poddać profesjonalnej dezynfekcji. Wyprać należy wszystkie materiały na łóżku, z którymi miał styczność chory, tj. koce, narzuty, pokrowce. To czego nie da się wyprać, jak np. materac, możemy spryskać wodą z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, który ma działania dezynfekujące. Zapobiegawczo warto co pewien czas wietrzyć pościel nawet w okresie, gdy nie chorujemy, zmniejszy to szanse na zarażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Przeczytaj też: Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie w domu i właściwości

2. Pranie ręczników
Ręczniki oraz ubrania chorego należy wyprać w wysokiej temperaturze. Nie należy umieszczać ich w koszu razem z rzeczami pozostałych domowników. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się zarazków.

3. Wymiana przyborów higienicznych: gąbka i szczoteczka do zębów
Wilgotne szczoteczki do zębów, gąbki i inne przedmioty higieny osobistej to wprost idealne miejsce do namnażania się patogenów. Po przebytej chorobie przybory te najlepiej jest wyrzucić. Pamiętajmy o regularnej wymianie artykułów, takich jak szczoteczka do zębów (przynajmniej co trzy miesiące), są one bowiem siedliskiem wirusów i bakterii.

4. Dezynfekcja często używanych przedmiotów: klamki, telefony, włączniki światła
Rozprzestrzenianie patogenów odbywa się poprzez dotyk, dlatego na najczęściej używanych przedmiotach z pewnością znajduje się spora ilość bakterii i wirusów. Nie zapominajmy więc o dokładnym wyczyszczeniu klamek, telefonów, pilotów do telewizora, klawiatury komputerowej, włączników światła itp.

Warto wiedzieć. Przeczytaj: Jak uchronić się przed koronawirusem? [Zalecenia WHO i GIS] 

5. Wyparzanie naczyń i sztućców
Naczynia kuchenne również mogą być siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych. Posiadacze zmywarki poradzą sobie z dezynfekcją naczyń, nastawiając program na najwyższą temperaturę. Jeśli nie mamy zmywarki w domu – sztućce i naczynia najlepiej będzie wyparzyć we wrzątku.

6. Wietrzenie pomieszczeń
Aby odkazić dom po chorobie, należy dokładnie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia, gdyż w powietrzu może unosić się wiele patogenów. W czasie zimy wietrzymy mieszkanie otwierając okna na kilka minut, tak by nie obniżyć za bardzo temperatury w pomieszczeniu. Pamiętajmy przy tym, aby na czas wietrzenia zakręcić grzejniki. Regularne wietrzenie w domu to także dobre działanie profilaktyczne przeciwko grypie i innym chorobom. **
Zobacz: Jak najlepiej wietrzyć mieszkanie?
7. Wynoszenie śmieci i zużytych chusteczek**
Pamiętajmy o regularnym wyrzucaniu jednorazowych chusteczek higienicznych i ręczników papierowych, których używał chory. Należy unikać gromadzenia chusteczek w pomieszczeniu, w szczególności przy łóżku chorego. Systematyczne wynoszenie śmieci i dezynfekcja śmietników to niezbędne działania zapobiegające powtórnemu zakażeniu po chorobie.

8. Dezynfekcja łazienki
Łazienka jest miejscem, w którym, zwłaszcza w czasie choroby domowników, gromadzi się znaczna ilość bakterii i wirusów. Dlatego też zwróćmy szczególną uwagę na dokładną dezynfekcję toalety i umywalki.

9. Ścierki, mopy i szczotki – odkażanie
Gdy wysprzątamy już i odkazimy dom, koniecznie pamiętajmy o dezynfekcji, a najlepiej wymianie ścierek, mopów, szczotek i innych akcesoriów do sprzątania. Unikniemy w ten sposób rozprzestrzeniania się obecnych na nich drobnoustrojów. 

Dowiedz się więcej: Jak wykorzystać ocet do porządków w mieszkaniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom