Jak czyścić akcesoria do sprzątania: ścierki, mopy, szczotki i inne przedmioty?

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Akcesoria do sprzątaniaGąbkę, którą myjemy talerze, powierzchnie w kuchni, czy w łazience należy wyczyścić po użyciu.
Akcesoria do sprzątaniaGąbkę, którą myjemy talerze, powierzchnie w kuchni, czy w łazience należy wyczyścić po użyciu. Karolina Grabowska Pexels.com
Dowiedz się, jak czyścić akcesoria do sprzątania, takie jak szczotki toaletowe, gąbki, ścierki, mopy oraz inne przybory, aby służyły Ci przez długi czas i nie roznosiły brudu oraz bakterii po domu.

Domowe porządki to rutynowy obowiązek i nawyk. Jednak czy pamiętamy aby... posprzątać to, czym sprzątamy? Czyszczenie akcesoriów do sprzątania jest bowiem równie ważne jak utrzymywanie czystości w całym domu. Badanie przeprowadzone przez Charlesa Gerbę - amerykańskiego profesora mikrobiologii na Uniwersytecie Arizona dowodzi, że najwięcej bakterii w naszych domach znajduje się w kuchni. Według badacza, istną bombą biologiczną są kuchenne zmywaki - znajduje się na nich wielokrotnie więcej bakterii niż na desce sedesowej.

Przeczytaj: Domowe triki z wykorzystaniem octu. Porządki bez chemii 

Sterylizacja gąbek w kuchence mikrofalowej i za pomocą innych metod tylko pogarsza sytuację

Porowata struktura, ciepłe i wilgotne środowisko gąbek kuchennych sprzyjają rozwojowi mikrobów,  pochodzących głównie z żywności. Na jednym centymetrze kwadratowym zmywaka kuchennego żyje ok. 80 mld bakterii, podobną ilość znaleźć można jedynie w ludzkich odchodach...

W sieci krążą informacje o metodach dezynfekcji gąbek, takich jak sterylizacja w kuchence mikrofalowej, zanurzanie w occie, wyparzanie lub pranie w zmywarce. Niestety, wszystkie te sposoby tylko pogarszają sytuację. Agresywne czyszczenie zmywaków zabija jedynie najsłabsze osobniki. W efekcie, zmywak kuchenny, zlew i jego najbliższe otoczenie skażone są jeszcze silniejszymi szczepami bakterii.

Zobacz: 10 najbrudniejszych miejsc w naszym najbliższym otoczeniu 

Według naukowców, jedyną dopuszczalną metodą czyszczenia gąbek i kuchennych zmywaków, jest wypranie ich w jak najwyższej temperaturze z dodatkiem wybielacza i proszku do prania. Po praniu nie powinny jednak być już wykorzystywane do zmywania naczyń, lecz np. do sprzątania łazienki.

Najlepiej wymieniajmy więc gąbki regularnie, przynajmniej co tydzień.

Porowata struktura gąbki i wilgoć to idealne warunki do rozwoju mikrobów.


Porowata struktura gąbki i wilgoć to idealne warunki do rozwoju mikrobów. Fot. Robfoto, pixabay.com

Jak wyczyścić mop paskowy i sznurkowy?

Zaniedbany mop zamiast czyścić powierzchnie podłogowe, będzie rozprzestrzeniał zabrudzenia i bakterie. Pamiętajmy zatem, aby po sprzątaniu nigdy nie pozostawiać mokrego mopa we wiadrze. Tworzymy bowiem w ten sposób doskonałe źródło do rozwoju bakterii, a w dodatku gwarantujemy sobie  nieprzyjemne zapachy. Wymienne końcówki oraz wkłady mopa czyścimy zanurzając je w gorącej wodzie z dodatkiem płynu uniwersalnego. Co pewien czas możemy je wyprać w pralce, zgodnie z zaleceniami producenta. Włókna materiału mopów szybko się niszczą, zachowajmy więc ostrożność podczas czyszczenia.

Szczotka do WC – sposób na bezdotykowe czyszczenie

Szczotkę do WC najwygodniej wyczyścimy razem z muszlą klozetową. W tym celu nalejmy płyn dezynfekujący do toalety i zanurzmy w nim szczotkę na minimum 30 minut, następnie spłuczmy wodę i pozostawmy szczotkę do wyschnięcia, umieszczając jej rączkę pod deską sedesową.

Czyszczenie ścierek i ręczników

Wszelkiego rodzaju ścierki, szmatki i stare ręczniki używane do sprzątania pierzemy w pralce w 60 stopniach, na pełnym cyklu prania.

Sposób na ...
Częstą wymianę ścierek i wkładów podczas sprzątania

Aby uniknąć ciągłego płukania brudnych ścierek podczas wycierania kurzu lub mycia podłogi, musimy zaopatrzyć się w ich zapas i po każdym zabrudzeniu, zamiast płukać - wymieniać na nową. Zebrane materiały możemy wyprać razem i tym sposobem pozbyć się problemu, niewystarczającej na jedno pranie, liczby brudnych ściereczek.

Jak wyczyścić miotłę i inne szczotki?

Miotły i szczotki w pierwszej kolejności wytrzepujemy, pozbywając w ten sposób brudu i kurzu; usuwamy również włosy. W celu dokładniejszego czyszczenia zanurzamy miotłę w ciepłej wodzie z mydłem lub proszkiem do prania, następnie płuczemy chłodną wodą. Suszymy w pozycji pionowej, najlepiej włosiem skierowanym w dół.

Utrzymywanie akcesoriów do sprzątania w czystości jest istotne ze względu na higienę oraz estetykę.
Utrzymywanie akcesoriów do sprzątania w czystości jest istotne ze względu na higienę oraz estetykę. Fot. Orzalaga, pixabay.com

Jak wyczyścić odkurzacz?

Czyszczenie odkurzacza jest bardzo proste. Najpierw usuwamy kłaczki i resztki włosów ze szczotki, a następnie rurę od odkurzacza oraz wąż płuczemy pod ciepłą wodą, bez dodatku detergentów. Jeżeli filtr nadaje się do mycia – postępujemy tak samo i suszymy przez co najmniej 24 godziny. 

Polecany artykuł: Osady i kamień w kuchni i łazience. Naturalne metody na pozbycie się ich  

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom