Spis treści
Cykady: co to jest?
Cykady to owady, które należą do rodziny piewikowatych. Mają bardzo dużo gatunków – różne źródła podają od 2900 do 3200. Te owady uwielbiają gorąco i im cieplejszy region świata, tym jest ich więcej. Cykady dzieli się na dwie duże grupy:
tak zwane cykady wieloletnie – żyją one głównie w Ameryce Północnej i mają niezwykły cykl życiowy – wszystkie wylęgają się co 13 lat (takich są cztery gatunki) lub 17 lat (trzy gatunki). W 2024 r. nastąpiła kumulacja i oba wylęgi zaszły w tym samym czasie! Pojawiły się miliardy owadów, które wytwarzają ogromny hałas. Jednak taka „inwazja” cykad dotyczy tylko gatunków amerykańskich;
tak zwane cykady „roczne” – pojawiają się co roku, ale ich cykl życia jest dłuższy (trwa kilka lat). Liczą one sporo gatunków. To właśnie one żyją m.in. na południu Europy, a także w Polsce.
Czy cykady żyją w Polsce?
W Polsce występuje kilka gatunków cykad, ale żyją tylko w kilku miejscach kraju. Niektóre gatunki są różnie wydzielane, a owady nie zawsze regularnie „pokazują” się w tych samych miejscach. Ogólnie polskie cykady to:
piewik gałązkowiec (Cicadetta montana) – żyje m.in. w lubuskiem oraz Ponidziu,
Cicadetta cantilatrix – nie ma polskiej nazwy, bywa uważany za podgatunek piewika gałązkowca – występuje głównie w Ojcowskim Parku Narodowym,
piewik podolski, cykada podolska (Cicadetta concinna) – odnotowano go m.in. w Niecce Nidziańskiej i okolicach Pińczowa,
piewik wielkogłowy (Lyristes plebejus) – przed laty zaobserwowano go w Pieninach.
Wszystkie cykady w Polsce są niezwykle rzadkie i nie do końca poznane. Badacze niekiedy identyfikują owady na podstawie tzw. wylinek (czyli pancerzyków chitynowych, które pozostają po ich przeobrażeniu, gdy przybierają dorosłą postać) oraz dźwięków. Te owady w Polsce są pod ochroną. Ogólnie dorosłe owady występują od kwietnia-maja do lipca, a ich rozwój trwa dwa-trzy lata.
Gdzie na pewno usłyszysz cykady?
Cykady jednak łatwo spotkać, jeśli tylko wybierzesz się na wakacje gdzieś w rejon Morza Śródziemnego. Żyje tam znacznie więcej gatunków tych owadów, i nie są to pojedyncze osobniki. Z tym że cykady znacznie łatwiej usłyszeć, niż zobaczyć. Właściwie trudno ich nie usłyszeć, bo emitują hałas nawet ponad 100 decybeli! A gorący, letni dzień to idealny czas na koncert.
Jeśli będziesz gdziekolwiek na południu Europy, gdzie jest trochę drzew, nie przegapisz tego dźwięku. Bywają nawet w parkach w centrach dużych miast, np. w Atenach hałasują w najlepsze m.in. pod Akropolem. Ale nie tylko tam. Od Portugalii, przez Hiszpanię, Francję, Włochy, Chorwację i całe Bałkany, aż po Turcję. Oczywiście są też w Grecji, i to nie tylko na Cykladach, jak śpiewała Kora, ani wspomnianych Atenach, tylko na różnych wyspach oraz lądzie. Wymieniam tu tylko najbardziej popularne wakacyjne kierunki, ale te owady żyją w różnych, byle ciepłych, zakątkach globu.
Zobacz: Robaczki świętojańskie świecą w letnie noce. To nie tylko świetliki. Zobacz, jak wyglądają i żyją
Jak wyglądają cykady?
Dorosłe cykady to spore owady – te żyjące w Polsce mają 1,6-3 cm długości (śródziemnomorskie i tropikalne są większe). Jednak wyróżnia je maskujące ubarwienie, które sprawia, że trudno je wypatrzeć. Cykady mają dość krępe ciało z dużą głową i okazałymi skrzydłami. Ich rozpiętość (u polskich gatunków) sięga 5 cm. Skrzydła cykad są przezroczyste, ale pokryte delikatnym rysunkiem żyłek.
Dorosłe cykady żyją w takiej postaci przez kilka tygodni, które przypadają na okres letni. Znacznie więcej czasu, bo kilka lat, spędzają jako larwy, zagrzebane w ziemi. W tym czasie odżywiają się sokami wysysanymi z korzeni roślin.
Czy cykady gryzą?
Nie, cykady nie gryzą.
Dlaczego cykady tak hałasują i jaki wydają dźwięk?
Cykady wydają bardzo głośne dźwięki. M. Brodacki tak opisuje te, emitowane przez piewika podolskiego:
Głos wabiący samców tego gatunku, wydawany w ciepłe słoneczne dni, składa się z dwóch części – ostrego cykania, przypominającego tykanie zegara, i głośnego brzęczenia, powtarzanych naprzemiennie.
I choć dźwięki poszczególnych gatunków różnią się, a znawcy tych owadów potrafią je odróżnić, to ogólny schemat jest właśnie taki. Zresztą nazwa cykada pochodzi od „cykającego” dźwięku, jaki wydają (i ta nazwa brzmi podobnie w wielu różnych językach).
Ale dlaczego to robią? Jak to często w przyrodzie, chodzi o zrobienie wrażenia. Hałasują samce, wabiąc w ten sposób samice, z którymi odbędą gody. Potem samice złożą jaja, z nich wylęgną się larwy, które zejdą pod ziemię. A dorosłe osobniki zginą. Wczesnym latem cykl się powtórzy, bo część larw dojrzeje do tego, by wyjść na powierzchnię i przybrać dorosłą postać.
Jak cykady wydają dźwięki? Robią to za pomocą specjalnych membran (tymbali), znajdujących się między tułowiem i odwłokiem, które wprawiają w ruch wyspecjalizowanymi mięśniami. Dźwięk dodatkowo wzmacniają specjalne poduszki powietrzne, które zajmują sporą część odwłoku owada. Można niemal powiedzieć, że cykada gra całym sobą.
Źródła
Brodacki, M., Występowanie cykady podolskiej Cicadetta concinna (Germar, 1821) (Hemiptera, Cicadidae) w Polsce, NATURALIA 2014 (2013, 2), 81-88
Cicadidae, en.wikipedia.org
Klasa, A., Bokłak, E., Cykada Cicadetta cantilatrix w Ojcowskim Parku Narodowym, Chrońmy Przyrodę Ojczystą 2015 (71,2), 108-115
Rok miliardów cykad. Naukowiec z UWM opowiada o cyklach życia, uwm.edu.pl
Tzitziki, el.wikipedia.org
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?