Ekologiczne sprzątanie mieszkania. Poradnik

redakcja.regiodom
Usuwanie kamienia Warto również zwrócić uwagę na sprzęt, z którego korzystamy – mopy czy ścierki produkowane według starej technologii nie dadzą nam takich możliwości jak te, które obecnie możemy znaleźć na sklepowych półkach. Jeżeli zainwestujemy w lepsze akcesoria do sprzątania, całą pracę możemy wykonać bez użycia nawet grama detergentu. Jakościowe produkty mają aktywne mikrowłókna oraz warstwy ścierne, które doskonale usuwają nawet najcięższe zabrudzenia jedynie przy użyciu ciepłej wody.
Usuwanie kamienia Warto również zwrócić uwagę na sprzęt, z którego korzystamy – mopy czy ścierki produkowane według starej technologii nie dadzą nam takich możliwości jak te, które obecnie możemy znaleźć na sklepowych półkach. Jeżeli zainwestujemy w lepsze akcesoria do sprzątania, całą pracę możemy wykonać bez użycia nawet grama detergentu. Jakościowe produkty mają aktywne mikrowłókna oraz warstwy ścierne, które doskonale usuwają nawet najcięższe zabrudzenia jedynie przy użyciu ciepłej wody. Vileda
Ekologiczne sprzątanie mieszkania – czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak, a pomogą w tym nie tylko sprawdzone, domowe sposoby, ale i odpowiedni sprzęt.

Aby być bardziej eko, wymieniamy żarówki na energooszczędne, staramy się oszczędzać wodę i prąd. Ale możemy zrobić jeszcze więcej dla naszego ekosystemu. Choćby przez zwracanie uwagi na to, jak i czym sprzątamy nasze mieszkania. Ekologiczne porządki pomogą nam nie tylko zrobić coś dobrego dla środowiska i naszego zdrowia, ale i domowego budżetu, ponieważ to, co ekologiczne, bardzo często okazuje się również i ekonomiczne.

Para zabójcza dla bakterii

Od wielu lat znamy czyszczenie parą. Jednak metoda ta najbardziej popularna jest w USA. W Polsce, niewiele osób wykorzystuje podczas sprzątania właściwości pary. A można robić to korzystając z mopów parowych.

Zobacz równieżOrzechy piorące – wydajniejsze i tańsze od proszku do prania 

– Urządzenia te zabijają prawie 100 procent bakterii. Są one niezastąpione dla alergików, ponieważ nie uczulają i nie powodują podrażnień. Para jest niezwykle skutecznym środkiem dezynfekującym – tłumaczy Piotr Piecha, ekspert marki Vileda. Niestety urządzenia do czyszczenia parą nie należą do najtańszych. Ich ceny zaczynają się od ok. 250 złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja, dzięki której zaoszczędzamy na środkach chemicznych, na przykład do usuwania kamienia oraz trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Środki czystości – zrób to sam!

Aby posprzątać mieszkanie, nie trzeba wydawać majątku na chemiczne środki czystości. Uniwersalny preparat do czyszczenia czy płyn do mycia naczyń można wykonać samodzielnie. Do przygotowania domowej roboty płynu do naczyń potrzebne są: sok z trzech cytryn, 1,5 szklanki wody, pół szklanki octu oraz 200 g soli (najlepiej drobnoziarnistej). Składniki należy zmieszać i gotować w garnku przez około 10 minut do momentu, gdy płyn się zagęści. Uwaga, by nie dopuścić do przypalenia preparatu. Powstałą mieszankę wlewamy do szklanego naczynia i gotowe.

Polecamy PORADNIKSposoby na zatkany odpływ 

Z nieco innych składników, ale nadal w pełni dostępnych i ekologicznych, zrobimy uniwersalny środek do czyszczenia. Można nim czyścić niemalże wszystko – okna, lustra, szafki kuchenne oraz inne zabrudzone powierzchnie. Przelewamy go do buteleczki z atomizerem, by zawsze był pod ręką. Do przygotowania około pół litra mieszkanki, potrzebne jest: 400 ml wody destylowanej, pół szklanki czystego alkoholu, 12 kropel płynu do mycia naczyń. Domowej roboty środek czyszczący może ładnie pachnieć. Wystarczy dodać do niego kilka kropli olejku eterycznego. Wszystkie składniki najlepiej wlać do wlej szklanej buteleczki i gotowe. Ze względu na zawartość alkoholu, przed czyszczeniem delikatnych powierzchni, należy przetestować preparat w niewidocznym miejscu.

Czy zastąpić papierowy ręcznik

Ekologia w sprzątaniu to nie tylko rezygnacja z silnych środków chemicznych, ale i umiejętne wykorzystywanie technologii i rozwiązań, które wyeliminują z nasze złe nawyki. Jednym z nich jest używanie ręczników papierowych. Są one co prawda wygodne, jednak używane na masową skalę, stają się wręcz zmorą dzisiejszych czasów.

Dowiedz się: Jak wybrać najlepszy proszek do prania? 

– Ręczniki papierowe królują w polskich gospodarstwach domowych. I nic w tym dziwnego, ponieważ to zdecydowanie bardziej wygodna forma niż ściereczki materiałowe. Ich wadą jest to, że są jednorazowe (pobrudzony i zamoczony papier nie nadaje się już do ponownego zastosowania), a ich chłonność pozostawia wiele do życzenia. Alternatywą są ściereczki na rolce – bardzo poręczne i łatwe w użyciu. Ściereczki wykonane są z wytrzymałego materiału, są niezwykle chłonne, a co najważniejsze – możemy ich używać wielokrotnie. Wystarczy, że wypłuczemy je pod bieżącą wodą – radzi Piotr Piecha.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom