Jak kształtowały się ceny mieszkań w ciągu 12 miesięcy

Marcin Krasoń, Home Broker
Rynek mieszkaniowyAnalitycy przewidują, że na przełomie roku ceny mieszkań wzrosną, by po kilku miesiącach wrócić do poziomu przed podwyżką.
Rynek mieszkaniowyAnalitycy przewidują, że na przełomie roku ceny mieszkań wzrosną, by po kilku miesiącach wrócić do poziomu przed podwyżką. mk
W skali kraju obserwujemy cały czas stabilizację cen mieszkań. Jednak na kilku rynkach zmiany są znaczące. W ciągu ostatnich 12 miesięcy najbardziej wzrosły ceny w Bydgoszczy, a spadły w Katowicach i Lublinie. Najdroższa spośród dużych miast jest stolica.

Przez ostatni rok przeciętne ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 1,88 procent.Przez ostatnich 12 miesięcy mieszkania najbardziej podrożały w Bydgoszczy (o 7,9 proc. do 4194 zł/mkw.). Na plusie są także Gdańsk (o 0,5 proc.), Łódź (2 proc.), Poznań (0,4 proc.), Szczecin (0,1 proc.) i Warszawa (1 proc.). Największe spadki cen mieszkań odnotowano w Lublinie, gdzie przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania obniżyła się w ciągu roku o 8,2 proc. – do 4316 zł za metr kwadratowy. Tańsze mieszkania niż przed rokiem są także w Katowicach (spadek o 5,2 proc. do 3842 zł/mkw.), Białymstoku (o 3,8 proc.), Krakowie (o 1,5 proc.), Olsztynie (o 1,4 proc.) i Wrocławiu (o 1 proc.). 

Zobacz ceny nieruchomości: Aktualne oferty mieszkań na sprzedaż lub skorzystaj z aplikacji Gratki

Wśród największych polskich miast najdroższe mieszkania są niezmiennie w Warszawie. Według Open Finance i Home Broker za metr kwadratowy mieszkania w stolicy trzeba przeciętnie zapłacić 7239 złotych. To o 20 proc. więcej niż w drugim najdroższym mieście – Krakowie i niemal dokładnie dwa razy tyle co w Łodzi, gdzie mieszkania są najtańsze spośród dużych polskich miast. Średnia niższa niż 4 tys. zł za metr kwadratowy jest jeszcze w Katowicach. 

Przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania w największych miastach i ich zmiana w czasie

Jak kształtowały się ceny mieszkań w ciągu 12 miesięcy

 

Utrzymująca się od półtora roku ogólnokrajowa stabilizacja cen na rynku mieszkaniowym opiera się na kilku silnych filarach. Globalne czynniki wpływające na wzrost cen są tak samo mocne jak te ciągnące ceny w dół.

Pod koniec roku powinno wzrosnąć zainteresowanie zakupem mieszkań. Będzie to wynik zbliżających się zmian zasad udzielania kredytów hipotecznych – od początku stycznia, by ubiegać się o kredyt hipoteczny, trzeba będzie mieć 10-procentowy wkład własny. Dziś jest to wartość o połowę mniejsza.

W dłuższym terminie na wzrost popytu na mieszkania wpływają także podwyższone w październiku limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM). Zwiększenie dostępności programu dopłat w kilku miastach (szczególnie w Warszawie) powinno przyśpieszyć decyzję zakupową niektórych klientów. Nie bez znaczenia są także rekordowo niskie stopy procentowe. Z jednej strony oznaczają one niskie oprocentowanie kredytów (co zachęca do ich zaciągnięcia), a z drugiej niewielką opłacalność zakładania lokat bankowych, czego efektem jest wzrost zainteresowania nieruchomościami inwestycyjnymi. 

Przeczytaj również: Wyższe limity w MdM zwiększyły sprzedaż kredytów z dopłatami 

Ale to tylko jedna strona medalu. Z drugiej strony mamy rosnącą podaż (deweloperzy budują więcej niż w ostatnich latach) i niepewność sytuacji gospodarczej, która sprawia, że część osób rezygnuje na razie z zakupu lokum. Do tego dochodzi zwiększony obowiązkowy wkład własny, który odetnie od możliwości zaciągnięcia kredytu część potencjalnych kupców. W efekcie może być tak, że na przełomie roku zanotujemy wzrost cen, ale już po kilku miesiącach wrócą one do poprzednich poziomów z prawdopodobnym lekkim spadkiem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom