Jak długo Polak musi oszczędzać na mieszkanie?

Marcin Jańczuk, Metrohouse
Rynek mieszkaniowyW skali całego kraju średni czas oszczędzania na własne M wynosi nieco ponad 6 lat. Podkreślmy, że jest to możliwe tylko w przypadku przeznaczenia na ten cel całego wynagrodzenia. Tylko kto może sobie na to pozwolić?
Rynek mieszkaniowyW skali całego kraju średni czas oszczędzania na własne M wynosi nieco ponad 6 lat. Podkreślmy, że jest to możliwe tylko w przypadku przeznaczenia na ten cel całego wynagrodzenia. Tylko kto może sobie na to pozwolić? mk
Najbezpieczniejszą formą lokowania nadwyżek finansowych jest inwestowanie w nieruchomości. Zobacz, ile czasu należy odkładać na zakup mieszkania w największych miastach w Polsce.

Polacy coraz bardziej cenią inwestowanie w nieruchomości. Taki kierunek zarządzania własnymi pieniędzmi respondenci uznali za bezpieczniejszy nawet od deponowania środków na kontach i lokatach bankowych. Są to wnioski z ostatniego Raportu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec oszczędzania" (PBS, X 2014).
– Prawie co piąty Polak za najbezpieczniejszą lokatę kapitału uznaje inwestowanie w ziemię i nieruchomości, wynika z naszych ostatnich badań – mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. – Dzieje się tak dlatego, że tego typu inwestycje mają formę materialną, przez co kojarzą się nam ze stabilizacją w niepewnych czasach. Wskaźnik zaufania wyraźnie wzrósł od zeszłego roku i moim zdaniem ten trend się nie zmieni – dodaje.

Duże dysproporcje w czasie oszczędzania na zakup własnego M

Sieć biur nieruchomości Metrohouse przeprowadziła symulację, która pokazuje jak długo należy pracować w poszczególnych miastach, aby kupić za gotówkę 40-metrowe mieszkanie.

– Oczywiście nasze zestawienie należy traktować jako symulację. Przecież rzadko kto ma komfort odkładania całego swojego miesięcznego wynagrodzenia na poczet zakupu mieszkania. Nie wiemy też, jak będą kształtować się ceny mieszkań za kilka lat. Mimo to nawet taka symulacja pokazuje już teraz istotne dysproporcje w dostępie do rynku mieszkań. Dokładnie widać, gdzie średnie wynagrodzenia korespondują w lepszy sposób z cenami mieszkań, a gdzie szanse na gotówkowy zakup są dość pozorne – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Aby urealnić wyniki badań w każdym województwie posłużono się średnimi wynagrodzeniami netto dla danego regionu, natomiast ceny metra kwadratowego to aktualne ofertowe stawki mieszkań w poszczególnych miastach. – Mając na uwadze kilkuprocentowy margines negocjacji, czas oszczędzania na mieszkanie może być nieco krótszy – mówi Marcin Jańczuk.

Jak długo Polak musi oszczędzać na mieszkanie?

W najlepszej sytuacji są mieszkańcy woj. lubuskiego, śląskiego i łódzkiego

W tych regionach odkładając średnie wynagrodzenie w ciągu roku uzbieramy na ponad 8 metrów kwadratowych mieszkania. Więc na dwupokojowe mieszkanie w stolicy województw (Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Katowice, Łódź) odłożymy w czasie krótszym niż 5 lat. Rok dłużej muszą odkładać na własne dwupokojowe M mieszkańcy woj. opolskiego, zachodniopomorskiego i świętokrzyskiego (Opole, Szczecin, Kielce).

Najdłużej na mieszkanie zbierają mieszkańcy Małopolski

Jeśli statystyczny mieszkaniec województwa małopolskiego chciałby odkładać całe swoje wynagrodzenie na mieszkanie, cel zrealizuje dopiero po prawie 9 latach. W ciągu roku zdoła odłożyć kwotę, która pozwoli na zakup zaledwie 4,6 metry kwadratowe mieszkania. Tymczasem Kraków zajmuje drugie miejsce pod względem cen mieszkań w Polsce. Prym cenowy wiedzie Warszawa. Mieszkaniec Mazowsza potrzebuje 7,5 roku, aby myśleć o zakupie dwupokojowego lokalu w stolicy.

Równie długi okres oczekiwania ma miejsce w Wielkopolsce, gdzie na lokum w Poznaniu trzeba oszczędzać ponad 7 lat. Mieszkańcy Podkarpacia także nie mają powodów do zadowolenia. W porównaniu do średnich wynagrodzeń ceny ofertowe mieszkań kształtują się na dość wysokich poziomach, co sprawia, że na własne M muszą odkładać całe wynagrodzenie również przez 7 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom