Jak dbać o domowy sprzęt AGD

Edyta Hanszke
zmywarkaJak dbać o domowy sprzęt AGD
zmywarkaJak dbać o domowy sprzęt AGD sxc.hu
Żeby domowe sprzęty sprawnie działały i długo służyły, trzeba je systematycznie czyścić. Zagrzybione zagrażają naszemu zdrowiu, a zakamienione szybko się psują.

Sprzęt AGD, który pozwala nam utrzymać czystość w domu, sam także wymaga dbania o jego czystość. Aby dobrze spełniał swoją rolę, trzeba go systematycznie myć, wymieniać filtry, odkamieniać i zapobiegać powstaniu grzybów, które lubią się gromadzić w trudno dostępnych miejscach, urządzeniach mających stały kontakt z wodą.

Jak dbać o pralkę

Pojemnik, do którego wsypujemy proszki i wlewamy płyny należy systematycznie wyjmować i czyścić, podobnie jak miejsce, w którym go mocujemy (na jego ściankach też osadzają się resztki proszku czy płynów). Jeśli nie chcemy używać detergentów, możemy wykorzystać naturalne środki czyszczące, jak sodę czy kwasek cytrynowy.

Warto np. nastawić od czasu do czasu pralkę na program prania o temperaturze 90 stopni Celsjusza, co pozwoli zniszczyć szkodliwe mikroorganizmy i usunie przykry zapach z pralki. W sklepach dostępne są gotowe środki czyszczące, które wlewamy do pralki i nastawiamy na pranie.

Zamiast gotowych środków możemy też dodać: 2 litry octu spirytusowego i odkamieniacz lub 2-3 opakowania kwasku cytrynowego i 2 szklanki octu, albo pół kilograma sody oczyszczonej. Za każdym razem nastawiamy temperaturę prania na maksymalną. ale nie wkładamy tam ubrań!

W pralce konieczne jest także czyszczenie filtra, w którym zbierają się zanieczyszczenia i drobne przedmioty oraz gumy przy drzwiach urządzenia.

Żeby utrzymać pralkę jak najdłużej w czystości, trzeba pamiętać, aby nie zamykać szczelnie drzwi urządzenia i nie zostawiać w niej mokrych lub wilgotnych ubrań.

Miejsca, gdzie pojawił się grzyb można spryskać wybielaczem, zostawić na pół godziny, po czym przetrzeć szmatką.

Zobacz również: Czyszczenie tapicerek i dywanów. Jak to robią fachowcy

Zmywarka pod szczególnym nadzorem

Wymaga podobnych zabiegów, a że czyścimy w niej naczynia, szczególnie powinniśmy o nią dbać. Kilka razy w roku (najlepiej co trzy miesiące) należy uruchomić program czyszczenia pustego urządzenia i użyć do niego preparatu odkamieniającego lub z naturalnych środków opakowania sody oczyszczonej i szklanki octu.

Przed nastawieniem programu czyszczącego wyjmujemy ze zmywarki filtry i dysze oraz czyścimy je płynem do mycia naczyń i ciepłą wodą, a jeśli potrzeba, to w zakamarkach czyścimy szczoteczką lub wykałaczkami.

Uszczelki w zmywarce należy wycierać ręcznie – najlepiej gąbką zamoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń lub octem. Trudno dostępne miejsca szorujemy szczoteczką.

Lodówka bez skazy

Powinno się systematycznie, przynajmniej raz na miesiąc wymyć jej wnętrze wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła i sody oczyszczonej (1 łyżka na 1 litr wody) lub wody z octem (3 łyżki na 1 litr wody). Należy też wyjąć wszystkie półki i pojemniki i je także umyć i wytrzeć do sucha.

Dokładnie należy wyczyścić miejsca trudno dostępne np. uszczelki (w niektórych modelach można je wyjmować). Uszczelki można przecierać talkiem – zapobiega to kruszeniu się gumy.

Ważne jest, aby nie stosować żadnych środków przyspieszających rozmrażanie, bo możemy uszkodzić urządzenie.

Pamiętajmy, żeby systematycznie usuwać z lodówki przeterminowane lub zepsute rzeczy, żeby nie zastawiać jej produktami, nie należy do niej wkładać gorących potraw - powinny mieć temperaturę pokojową. Wszystkie produkty powinny być przykryte pokrywkami lub owinięte folią, by nie wysyhcały i nie uwalniały zapachów.

Nieprzyjemną woń z lodówki możemy usunąć wstawiając do niej pochłaniacz zapachów lub proszek do pieczenia na talerzyku (trzeba go wymieniać co 2 tygodnie). Zapachy pochłania także przekrojone jabłko.

Warto przeczytać: Sposoby na przechowywanie żywności. Nie marnuj jedzenia! 

Zadbane żelazko

Także powinno być systematycznie czyszczone. Zbiorniczek możemy czyścić wodą zmieszaną z octem w proporcjach 1:1. Włączamy żelazko na maksymalną temperaturę i pozwalamy mu wyparować mieszankę, albo prasujemy nim po starej ściereczce. Pozostałą część mieszaniny usuwamy. Potem zabieg powtarzamy z samą wodą, żeby w pojemniczku nie został ocet, który może nam uszkodzić ubrania podczas prasowania. 

Zbiorniczek w żelazku należy wyczyścić wtedy, gdy zaobserwujemy, że w otworach zbiera się osad. Otwory możemy przeczyścić takim roztworem używając patyczków higienicznych. Także stopę żelazka możemy przetrzeć wodą z octem, a razie większych zabrudzeń dodać do tego sody oczyszczonej.

Zobacz: Czym się kierować przy wyborze ekspresu ciśnieniowego

Czyszczenie czajnika elektrycznego i ekspresu do kawy

Kamienne osady w czajniku czy ekspresie można usunąć gotując w nich wodę z octem (szklanka octu i dwie szklanki wody) lub z kwaskiem cytrynowym. Po zagotowaniu się mieszanin należy nieco odczekać, a potem przegotować w urządzeniach czystą wodę. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom