Ekologiczne porządki, czyli jak nie używać detergentów

Edyta Hanszke
Ekologiczne porządkiEkologiczne porządki, czyli zastosowanie produktów, które znajdziemy w każdej kuchni, są równie skuteczne, jak te ze sklepowych półek.
Ekologiczne porządkiEkologiczne porządki, czyli zastosowanie produktów, które znajdziemy w każdej kuchni, są równie skuteczne, jak te ze sklepowych półek. Monfocus Pixabay.com
Ekologiczne porządki to sprzątanie naturalnymi środkami, dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze oraz zadbamy o środowisko naturalne, a efekt czyszczenia nie będzie gorszy.

Ekologiczne porządki to zastosowanie takich produktów do sprzątania, jak: soda oczyszczona, boraks, mydło roślinne, ocet, cytryna, kwasek cytrynowy, naturalne olejki eteryczne – są niezastąpione w każdym domu.

Polecamy PORADNIK: Domowe triki z wykorzystaniem octu

  • Soda oczyszczona – zmiękcza wodę i zwiększa czyszczące zdolności mydła, dobry środek do szorowania. Można ja kupić w sklepie spożywczym.
  • Boraks – czyści i usuwa zapachy, jest środkiem dezynfekującym i zmiękczającym wodę. Można go kupić w sklepach internetowych i niektórych drogeriach lub aptekach.
  • Mydło roślinne – dostępne w postaci płynnej, płatków i kostek (tzw. szare mydło). Do kupienia w drogeriach i sklepach internetowych.
  • Ocet – czyści tłuszcz i kamień.
  • Ocet ziołowy – ma silniejsze właściwości odkażające. Robiony w domu z octu i ziół.
  • Kwasek cytrynowy – czyści tłuszcz, kamień, odświeża.
  • Cytryna – ma naturalne właściwości wybielające, antyseptyczne oraz czyszczące. Zawarte w niej kwasy organiczne rozpuszczają osady z kamienia i działają wybielająco. 
  • Naturalne olejki eteryczne – zawierają naturalne substancje wzmacniające działanie środków czyszczących. Antybakteryjne działają m.in. eukaliptus, imbir, jałowiec, lawenda, szałwia, drzewo sandałowe, kardamon, cyprys, sosna, rozmaryn, drzewo herbaciane, tymianek, a antywirusowo: cynamon, eukaliptus, drzewo sandałowe, drzewo herbaciane, lawenda, cytryna, oregano . Naturalne olejki najlepiej kupować w aptekach i sklepach internetowych.

Marcin Kaczmarek z Opola, który od kilku lat stosuje naturalne środki czyszczące przekonuje, że mają one wiele zalet. – Po pierwsze niekupowanie detergentów pozwala nam zrobić duże oszczędności. Jedna butelka kosztuje przecież od kilku do nawet kilkunastu złotych – mówi. – Poza tym używanie w domowych porządkach preparatów ekologicznych jest bezpieczniejsze. Czyszcząc blat kwaskiem cytrynowym, nie martwię się, że za chwilę dotknie go dziecko i weźmie ręce do buzi. Środków chemicznych możemy nie usunąć dokładnie z powierzchni, z którymi stykają się nasze dzieci.

Kolejnym efektem używania soli, sody, kwasku itd. jest efekt ekologiczny: nie kupujemy, a więc nie wyrzucamy plastikowych opakowań po detergentach, nie spłukujemy ich razem z wodą do oczyszczalni ścieków, nie oddziałujemy nimi na drogi oddechowe i skórę, co np. może nasilać alergie.

Polecamy poradnikDomowe sposoby na porządek w mieszkaniu 

– Pewnie trzeba się bardziej naszorować, czyszcząc wannę sodą, niż jakimś białym mleczkiem, ale na pewno jest to dla nas zdrowsze. Naturalne środki nie pachną też tak ładnie, jak detergenty, ale wystarczy dodać naturalne olejki i po mieszkaniu unoszą się aromaty – dodaje Marcin Kaczmarek. 

Jak wykorzystywać te naturalne środki do sprzątania, czyli ekologiczne porządki?

Sok z cytryny pomoże nam usunąć plamy z jasnych ubrań, bo jest naturalnym wybielaczem, usunie kamień z czajnika (podobnie jak kwasek cytrynowy), możemy go użyć także do czyszczenia blatów kuchennych i szklanych powierzchni. Cytryna pochłania też zapachy.  

Ocet spirytusowy odtłuszcza i zmiękcza wodę, dlatego usuwa brud, kamień i tłuste plamy. Używamy go do mycia blatów kuchennych czy powierzchni w łazienkach z powodu jego właściwości bakteriobójczych. Pomaga usunąć osad z kamienia na armaturze. Nadaje połysk gładkim powierzchniom – wystarczy dodać do wody nieco octu, a naczynia przetarte gąbką, zwilżoną w tym roztworze, nabiorą blasku. Podobnie jak soda może też posłużyć jako domowy odświeżacz (należy nalać go do miseczki).

Przygotowanie mieszanki z octu, soku cytrynowego i ciepłej wody pomoże w wyczyszczeniu bardzo zabrudzonego piekarnika czy płyty kuchennej.

Warto przeczytać: Zastosowanie soku z cytryny do porządków domu

Ocet ziołowy robimy w ten sposób, że do litrowego słoja z plastikową zakrętką wrzucamy 2 garści ziół (szałwii, mięty, rozmarynu, lawendy, piołunu) i zalewamy octem (jeśli jest 10-procentowy należy do rozcieńczyć pół na pół z wodą). Następnie naczynie zakręcić szczelnie i odstawić w ciemne miejsce na 6 tygodni. Na końcu przecedzić. Taki ocet wymieszany z sodą pomoże doprowadzić do błysku zlew, wannę i kuchenkę. A dolanym do wody możemy wyczyścić podłogę z kafli.

Sól, czyli chlorek sodu jest doskonałym środkiem czyszczącym, odkażającym, ściernym i dezynfekującym. Jej działanie wzmacnia sok z cytryny. Usuwa nalot ze srebra - należy zmoczyć je w wodzie z solą na kilka godzin. Plamy z czerwonego wina czy soku znikną łatwiej, jeśli przed praniem posypiemy je solą. Z kolei roztwór soli (2 łyżeczki na litr wody) pomoże usuną plamy z krwi.

Woda z solą to sposób na przypalony garnek. Należy zostawić ją w garnku na kilkanaście godzin, a potem zagotować. 

Soda sprawdza się przy czyszczeniu zabrudzonej odzieży, tłustych plam i usuwaniu nieprzyjemnych zapachów. Jest niezastąpiona do czyszczenia wanny czy zlewu (należy zrobić z niej pastę i nakładać się
na zabrudzone powierzchnie).

Soda neutralizuje zapachy – jeżeli postawimy miseczkę z sodą po paru godzinach nieprzyjemny zapach zniknie. Soda  wymieszana z sokiem z cytryny odświeży pomieszczenie. Soda pomoże wyczyścić zabrudzoną odzież, jeśli dodamy ją do proszku do prania. 

Przepisy na naturalne preparaty czyszczące:**Do czyszczenia ogólnego:**

  • 1 łyżeczka mydła w płynie lub startych wiórków z kostki
  • 1 łyżeczka boraksu
  • 1 łyżeczki ekstraktu z eukaliptusa
  • 3 krople olejku z drzewa herbacianego
  • 2 łyżki stołowe białego octu
  • 2 szklanki gorącej wody
  • 1 łyżeczka ekstraktu lawendowego

Do czyszczenia piekarnika

  • 1 szklanki sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki soli
  • gorąca woda, żeby utworzyć pastę, którą należy zostawić na 5 minut, ale nie pokrywać nią kabli i elementów grzejących

Do czyszczenia sedesu

  • 1 szklanki sody oczyszczonej skropiona octem (należy zostawić ją na 1 godz., przetrzeć i zmyć). W przypadku plam użyć boraksu. 

Do czyszczenia płytek ceramicznych oraz podłóg z kafli

  • 1 szklanka octu
  • 3,5 litra ciepłej wody

Do usuwania pleśni

  • 1 szklanka octu
  • 1 szklanka boraksu (wymieszać w ciepłej wodzie)

Do czyszczenia podłóg drewnianych

  • 1,5 szklanki octu
  • 1,5 szklanki ciepłej wody
  • 20 kropli olejku miętowego (wymieszać w butelce i spryskać małe powierzchnie, a następnie je przetrzeć) 

Zobacz równieżDo czego wykorzystać sól w domu 

oprac. m.in. na podstawie broszury http://beta.um.warszawa.pl/sites/default/files/attach/aktualnosci/eko_sztuczki.pdf. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom