Mądry Polak przed tynkowaniem, czyli zanim zaczniesz wykończenie ścian

Ewa Wieczorska, Baumit
Zanim zaczniesz wykańczanie ścian - czyli mądry Polak przed tynkowaniemMądry Polak przed tynkowaniem, czyli zanim zaczniesz wykończenie ścian
Zanim zaczniesz wykańczanie ścian - czyli mądry Polak przed tynkowaniemMądry Polak przed tynkowaniem, czyli zanim zaczniesz wykończenie ścian Baumit
Jakie tynki najlepiej spiszą się w naszym lokum - gipsowe, gliniane, a może cementowo-wapienne? Warto zadać sobie to pytanie jeszcze przed rozpoczęciem wykańczania ścian i sufitów.

Jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze tynku są przede wszystkim walory użytkowe remontowanych pomieszczeń. Ważne są również rodzaje i właściwości podłoża. Zgodnie z obowiązującymi zasadami sztuki budowlanej, nie można nanosić tynków mocniejszych na słabsze podłoża.

Zobacz również: Tynkowanie ścian wewnętrznych - jak robić to samodzielnie

Dobre, lepsze, najlepsze

Dobre tynki powinny pełnić funkcję zarówno dekoracyjną juak i osłonową, a także odznaczać się odpowiednią wytrzymałością na wszelkie uszkodzenia i zawilgocenia. Przy doborze gotowej mieszanki tynkarskiej, warto wziąć pod uwagę jej skład i parametry.

Największym zainteresowaniem wśród tynków do wykańczania wnętrz cieszą się tynki gipsowe, jednak niektórzy z nas przechodzą w stronę zapraw cementowo-wapiennych. W obu tych technologiach prace tynkarskie mogą być prowadzone zarówno metodą ręczną i mechaniczną przy użyciu agregatu tynkraskiego - ułatwi to i skróci czas pracy. Pamiętajmy jednak o umiejętnościach, które musimy posiadać.

Przeczytaj: Płytki cegłopodobne. Innowacyjny trend w aranżacji domu (ZDJĘCIA) 

Warto wiedzieć

- W pomieszczeniach suchych, jak np. salon czy sypialnia, najczęściej stosuje się tynki gipsowe. Produkty te swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że są łatwe i szybkie w wykonaniu. Nakłada się je jedną warstwą, uzyskując przy tym efekt idealnie gładkiej powierzchni bez konieczności dodatkowego wykańczania ścian gładzią. Z tego właśnie względu ich stosowanie jest szczególnie rekomendowane, jako podkład pod malowanie. Nie należy jednak nakładać tego typu zapraw tynkarskich na niezabezpieczone przed korozją stalowe elementy. Zbrojenia, druty, siatki, wkręty czy gwoździe w zetknięciu z gipsem zaczną szybko korodować, czego widocznym efektem będą brunatne wykwity na powierzchni tynku. Tradycyjne tynki cementowo-wapienne są też niezastąpione, gdy w grę wchodzi wyrównywanie dużych krzywizn powierzchni murowanych. Tego typu wyprawy doskonale sprawdzają się, jako podkład pod wszelkiego rodzaju okładziny – wyjaśnia Maciej Iwaniec z firmy Baumit.

Coraz większą popularnością wśród społeczeństwa cieszą się tynki gliniane. Architekci inspirują się nurtem ekoloficznym i chętniej wykorzystują glinę w swoich projektach. Zaprawy gliniane na tle innych mieszanek tynkarskich szczególnie wyróżnia odwracalny proces wiązania. Tego typu tynki można w każdej chwili zdjąć ze ściany i po powtórnym rozrobieniu z wodą ułożyć na nowo w innym miejscu! Dzięki zastosowaniu gliny, jako spoiwa, tynk reguluje klimat - wilgotność - wewnątrz pomieszczenia, przeciwdziała zagrzybieniu i pochłania szkodliwe substancje.

To też cię zainteresuje: Innowacyjne trendy w tapetowaniu ścian (ZDJĘCIA) 

Co na to glina?

- Glina to naturalny surowiec o wyjątkowych właściwościach, w dodatku niezwykle plastyczny. Dopiero po wypaleniu (ceramika budowlana) staje się twarda i proces ten jest nieodwracalny. Tynki gliniane stwarzają wręcz nieograniczone możliwości kreowania wnętrz. Pozwalają uzyskać dowolny wygląd ścian, od idealnej gładzi po chropowatości i nierówności. Co ciekawe, fakturę tynków można w każdej chwili zmienić – wystarczy je zmoczyć i nadać im nowe oblicze – mówi Iwaniec. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom