Mieszkanie na poddaszu: kilka zasad mądrej adaptacji

ewk
Okna połaciowe nad salonem i antresoląOkna połaciowe nad salonem i antresolą
Okna połaciowe nad salonem i antresoląOkna połaciowe nad salonem i antresolą
Jeszcze do niedawna pomieszczenia na poddaszu miały raczej charakter gospodarczy. Wykorzystywano je na suszarnie lub domowe magazyny rzeczy niepotrzebnych. Dzisiaj coraz częściej adaptuje się je na przestrzeń mieszkalną.

Zamiana zaniedbanego strychu na mieszkanie to nie lada wyzwanie dla przyszłego użytkownika. Aby końcowy efekt przeróbki był zgodny z naszymi oczekiwaniami, trzeba przestrzegać kilku podstawowych
zasad.

Ocena stanu technicznego i prawnego

Przed podjęciem przedsięwzięcia adaptacji poddasza należy rzetelnie ocenić stan techniczny strychu. Najlepiej skorzystać z usługi specjalisty, który oceni konstrukcję ścian, stropów i więźby dachowej oraz określi, które z elementów budynku są do przebudowy, a które wymagają remontu.

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy interesujące nas poddasze po adaptacji spełni warunki
lokalu mieszkalnego:

  • wysokość średnia pomieszczenia musi wynosić 2,2 m,
  • stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8,
  • możliwość doprowadzenia niezbędnych mediów (takich jak woda, kanalizacja, energia elektryczna).

Może się też okazać, że konieczna będzie przebudowa pionów kominowych i wentylacyjnych oraz ocieplenie dachu. Analiza taka pomoże nam w dokonaniu wstępnej kalkulacji kosztów związanych z przeróbką poddasza na mieszkanie.

Zobacz również: Mieszkanie na poddaszu: istota dekoracji

We własnym domu, najczęściej nie będziemy potrzebowali oceny stanu prawnego poddasza, ale jeśli wiąże się to z zakupem należy sprawdzić stan prawny poddasza. Może okazać się, że np. kupiliśmy poddasze od wspólnoty lub spółdzielni, która nie zadbała o zgodę na adaptację od wszystkich mieszkańców.

Ocieplenie dachu

Aby w naszym przyszłym mieszkaniu na poddaszu uzyskać odpowiedni komfort temperaturowy (zarówno w zimie jak i w lecie) oraz akustyczny (odgłosy uderzającego deszczu, gradu, lub dźwięki dochodzące z ulicy) należy zadbać o odpowiednią izolację.
Izolacja termiczna powinna mieć grubość min. 25 cm. Jednak najczęściej stosuje się 28–30 cm, co pozwala ocieplić nie tylko przestrzeń ale i same krokwie. Unikniemy w ten sposób mostków termicznych w miejscu przebiegu krokwi.

Oświetlenie poddasza

Jednym z podstawowych warunków prawidłowej adaptacji poddasza jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia światłem słonecznym. Do tego możemy wykorzystać całą gamę okien, od tradycyjnych na ścianach pionowych (szczyty) do połaciowych oraz lukarn na skosach.

Zobacz również: Wole oko: poprawne wykonanie

Wybierając elementy sztucznego oświetlenia możemy zdecydować się na lampy umieszczone na długich linkach lub poręczach – do wysokich sufitów lub wbudowane oświetlenie halogenowe – dla sufitów podwieszanych. Ze względu na skosy dobrze jest też dodatkowo zamontować kierowane oświetlenie boczne. W zależności od potrzeb pozwoli nam to oświetlić zacienione miejsca pod skosami lub same skosy (uzyskamy wtedy efekt poświaty we wnętrzu).

Wykorzystanie przestrzeni

Jeśli pomieszczenia na strychu są dość niskie (wys. bliska 2,2 m), postarajmy się o optyczne  powiększenie przestrzeni przez połączenie sąsiadujących pomieszczeń, np. holu lub salonu z kuchnią. Otwarta przestrzeń da nam większe możliwości przyszłej aranżacji wnętrza. Do oddzielenia pomieszczeń można wykorzystać przeszklone ścianki lub drzwi.

Dużo większe możliwości daje nam wysokie poddasze (mające ponad 4 m). Możemy wówczas się pokusić na urządzenie mieszkania dwupoziomowego. Budując antresolę zyskamy dodatkową powierzchnię do zagospodarowania. Szczególnie ważne jest to, jeśli powierzchnia na strychu przeznaczona do
adaptacji jest niewielka.

Jeśli budowa tradycyjnej antresoli jest niemożliwa możemy wykorzystać podesty, które podzielą przestrzeń. Umieszczając kuchnię na podwyższeniu możemy wizualnie oddzielić ją od salonu i zyskać dodatkowe miejsce na schowki pod podestem.

Przestrzeń pod skosami najlepiej wykorzystać na zabudowę (np. z płyt gipsowo-kartonowych) lub umieszczamy tam niskie meble (szafki, komody, skrzynie) albo sprzęt RTV.

Projekt wstępny

Przed przystąpieniem do adaptacji strychu należy dokładnie obmierzyć nasze przyszłe mieszkanie i wykonać projekt. Można oczywiście przy tym skorzystać z usług fachowca lub pokusić się o samodzielne wykonanie tego zadania wykorzystując ogólnie dostępne programy do projektowania wnętrz. Taka wstępna wizualizacja pozwoli nam lepiej rozplanować wszystkie niezbędne elementy budowlane i konstrukcyjne, a nawet zaplanować przyszłą aranżację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom