Inwestycja w mieszkanie na wynajem - w których miastach zyskasz najwięcej?

Jacek Szydłowski, Home Broker
mieszkania na wynajemW Lublinie ceny mieszkań są niskie, a stawki za wynajem stosunkowo wysokie. Najwyższy jest tym samym zarobek właścicieli.
mieszkania na wynajemW Lublinie ceny mieszkań są niskie, a stawki za wynajem stosunkowo wysokie. Najwyższy jest tym samym zarobek właścicieli. Jacek Szydłowski
Zamierzasz kupić mieszkanie na wynajem? W tym roku może to być bardziej opłacalne niż do tej pory. Prym pod tym względem wiedzie Lublin.

Studenci już rozglądają się za „dachem nad głową", choć najwięcej umów tradycyjnie podpisywanych jest we wrześniu. Według analityków Home Broker, w tym roku dla właścicieli mieszkań wynajem będzie bardziej intratnym biznesem niż rok temu.

– Dochód z wynajmu przeciętnego mieszkania dwupokojowego w dużym mieście powinien wynieść średnio 6,5 proc. wartości nieruchomości – szacuje Bartosz Turek, ekspert Home Broker.

To oznacza, że dysponując mieszkaniem o wartości 300 tys. zł można za jego wynajęcie przez 12 miesięcy otrzymać przychód w wysokości 19,5 tys. zł. Dla porównania najnowsze dane NBP pokazują, że przeciętna roczna lokata założona w czerwcu była oprocentowana na 5,1 proc. w skali roku.

Przed rokiem, rentowność wynajmu przeciętnego mieszkania była niższa i wynosiła ok. 6 proc. Co spowodowało poprawę sytuacji? – Znacznie, bo o ponad 11 proc. spadły ceny zakupu mieszkań. Jednocześnie stawki za najem pozostały relatywnie stabilne – wyjaśnia Turek.

Największy zarobek w Lublinie, Łodzi i Szczecinie

Eksperci HB sprawdzili sytuację w 11 największych miastach akademickich. Niską rentowność wynajmu notuje Kraków. Przeciętne mieszkanie dwupokojowe kosztuje tam 359 tys. zł. Jednocześnie stawka za najem to niecałe 1,7 tys. zł miesięcznie. W efekcie potencjalny roczny dochód z najmu stanowi 5,6 proc, wartości nieruchomości (rentowność brutto). Niewiele ponad 6 proc. wynosi ten wskaźnik w Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Gdyni i Wrocławiu

Na drugim biegunie jest Lublin. Wynajem kosztuje tu sporo w stosunku do cen nieruchomości. Za przeciętne mieszkanie dwupokojowe trzeba zapłacić 236 tys. zł, natomiast ofertowa stawka za najem to niecałe 1,5 tys. zł miesięcznie. W rezultacie roczny dochód z najmu stanowi 7,4 proc. wartości mieszkania. Na stosunkowo wysoką rentowność (powyżej 7 proc.) możemy też liczyć w Łodzi i Szczecinie.

Inwestycja w mieszkanie na wynajem - w których miastach zyskasz najwięcej?

Powyższe obliczenia to jednak tylko statystyczna średnia. Oparto je na cenach ofertowych. W praktyce średnie ceny transakcyjne są niższe przynajmniej o kilkanaście procent. Zarówno przy zakupie, jak i wynajmie lokalu. Poza tym, studenci wybierają relatywnie tańsze lokale.

– Celują zazwyczaj w mieszkania o jedną czwartą tańsze od średniej rynkowej – dodaje Turek. – W stolicy studenci przeważnie liczą się z wydatkiem na poziomie 1800 zł-2200 zł za dwa pokoje oraz 2400-2800 zł miesięcznie za trzy pokoje.

Odpowiednie mieszkanie to wyższy zysk

Realnie uzyskiwane rentowności z wynajmu mogą znacznie przekraczać rynkową średnią. Oczywiście, o ile lokal jest optymalnie dobrany pod prowadzenie takiej działalności.

Przykład? W Lublinie firma Wikana, która realizuje projekt Unicity zachwala, że rentowność najmu niektórych mieszkań w tej inwestycji może osiągnąć poziom ponad 8,2 proc. Deweloper wycenił na przykład trzypokojowe mieszkanie o powierzchni niecałych 48 m kw. na 282 tys. zł. Koszt jego wykończenia oszacowano na 24 tys. zł prognozując, że z najmu osiągnąć można 2,1 tys. zł miesięcznie, czyli 25,2 tys. zł rocznie.

Pamiętajmy jednak, że o prawdziwych dochodach można mówić po uwzględnieniu okresu, w którym lokal pozostaje bez najemcy. Do ostatecznego bilansu musimy też wliczyć wszystkie koszty utrzymania mieszkania.

Zabezpiecz swoje prawa w umowie

Wynajmując mieszkanie studentom warto podpisać stosowną umowę. Różni się ona od standardowej.

– Wynajmujący czują się bezpieczniej kiedy stroną umowy jest rodzic, a student jest uwzględniony w umowie jako lokator – wyjaśnia Piotr Janczarek, doradca Home Broker. – Dobrym zabezpieczeniem dla właściciela, jest też podpisane umowy najmu okazjonalnego.

Pozwala ona właścicielowi na łatwiejsze pozbycie się z mieszkania najemcy, który nie wywiązuje się z warunków umowy, np. nie płaci czynszu. Konieczne jest tu oświadczenie, w którym najemca zobowiązuje się wyprowadzić na żądanie właściciela. Taki dokument musi być poświadczony przez notariusza, co łączy się z kosztem do 200 zł. Lokator musi też wskazać miejsce, w którym będzie mógł zamieszkać po opuszczeniu wynajmowanego lokalu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom