Instalacja podtynkowa. Jak ją zrobić krok po kroku

redakcja.regiodom, Grupa Armatura
Bateria wannowa podtynkowaAranżacja łazienki z baterią wannową podtynkową.
Bateria wannowa podtynkowaAranżacja łazienki z baterią wannową podtynkową. Grupa Armatura
Podstawą bezawaryjnego działania instalacji podtynkowej jest jej poprawny montaż. Błędy popełnione na tym etapie, mogą zmusić nas do ponownego kucia ścian i płytek.

Przed rozpoczęciem prac remontowych należy zapoznać się z zaleceniami producenta i dokładnie przemyśleć rozmieszczenie elementów instalacji podtynkowej.

Armatura podtynkowa zyskuje zwolenników

Coraz częściej interesują się nią zarówno instalatorzy, projektanci wnętrz, jak i inwestorzy indywidualni. Dzięki ukryciu wszelkich podłączeń i rur w zabudowie uzyskujemy znacznie większe możliwości aranżacyjne. Widoczne pozostają jedynie dekoracyjne elementy nadtynkowe, takie jak rozety i pokrętła baterii, głowice dysze i słuchawki natryskowe oraz wylewki.

Zobacz również: Stelaże podtynkowe - idealne do montażu armatury. Poradnik 

Nowoczesny, oszczędny design oraz uzyskanie większej powierzchni użytkowej stanowią główną przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami nadtynkowymi. Użytkownicy doceniają również fakt, że taką armaturę łatwiej utrzymać w czystości. Ponadto jest też trwalsza. Ukryte elementy nie są bowiem narażone na mechaniczne uszkodzenia oraz nie są poddawane długotrwałemu działaniu wilgoci. 

Prawidłowy montaż instalacji podtynkowej

Instalacja armatury wymaga uprzedniego przygotowania wnęki w ścianie, dlatego zazwyczaj stosuje się ją w nowo urządzanych łazienkach lub przy ich gruntownym remoncie. Do montażu elementów podtynkowych przystępujemy jeszcze przed położeniem płytek ceramicznych, a części zewnętrzne nakładane są po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych w łazience.

– W pierwszej kolejności należy doprowadzić instalację wodociągową i osadzić korpus baterii we wnęce o dostosowanych wymiarach. Pomocne będą oznaczenia przygotowane przez producentów, określające głębokość montażu w ścianie – radzi Aneta Dziedzina ekspert z Grupy Armatura.

Uwaga! Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu elementów chromowanych armatury. Stosujemy w tym celu dołączone przez producenta obudowy polistyrenowe. W przypadku montażu korpusu natryskowego konieczne będzie też wyprowadzenie przyłączy na powierzchnię ściany i zamocowanie przewodu instalacyjnego z łącznikiem natrysku. Przed ostateczną zabudową należy sprawdzić poprawność instalacji oraz sprawdzić jej szczelność. Ostatnim etapem jest nałożenie rozet maskujących na wyprowadzone przyłącza, a następnie uszczelnienie ich silikonem.

Rozmieszczenie elementów instalacji

Prawidłowe rozmieszczenie części składowych instalacji podtynkowej w bezpośredni sposób przekłada się na komfort użytkowania. Poza zaleceniami producentów i ulokowaniem innych elementów wyposażenia łazienki warto uwzględnić też wzrost domowników oraz ich potrzeby.

Przyjmuje się, że wylewka baterii wannowej powinna znajdować się na wysokości 10 cm od brzegu wanny, a jej korpus 30 cm. W przypadku baterii natrysku wysokość umieszczenia korpusu określa się na ok. 120 cm, a głowicy lub dysku natryskowego na ok. 210 cm od dna brodzika. Projektując wyposażenie prysznica, należy pamiętać o możliwości zastosowania różnorodnych rozwiązań i o zastosowaniu odpowiednich przełączników, które umożliwią uruchamianie pojedyncze lub grupowe elementów składowych.

Na rynku dostępny jest bogaty wybór dysz, głowic, deszczowni i słuchawek natryskowych, które możemy dowolnie łączyć i montować na ścianie, bądź suficie. Szczególnie istotne jest także zwrócenie uwagi na odpowiednie rozmieszczenie dysz do hydromasażu, aby precyzyjnie stymulowały okolice naszych barków i lędźwi.

Konserwacja bez problemów

Większość baterii podtynkowych umożliwia bezproblemową konserwację części mechanicznych, które podlegają zużyciu, bez potrzeby kucia ścian. W przypadku konieczności wymiany regulatora odcinamy dopływ wody, a następnie ściągamy umieszczoną w regulatorze zaślepkę. Później powinno się usunąć wkręt mocujący, zdjąć uchwyt dźwigni regulatora, usunąć chromowaną osłonę i zakrętkę mocującą. W tym momencie regulator możemy wyjąć, aby zastąpić go nowym, wykonując powyższe czynności w odwrotnej kolejności. Pamiętać należy o użyciu smaru silikonowego do konserwacji części uszczelniających oraz płytek regulatora. Okresowej wymiany może wymagać także wkład napowietrzacza znajdujący się w wylewce. Jeśli zmniejszy się wydatek wody, należy najpierw sprawdzić czy nie jest konieczne przeczyszczenie tego elementu.

Warto przeczytać: Instalacje wodociągowe: jak unikać błędów montażowych 

Niezbędnym czynnikiem, który warunkuje trwałość instalacji podtynkowej jest przede wszystkim jej właściwa pielęgnacja. Baterie należy czyścić łagodnymi środkami pielęgnującymi. Nie należy stosować preparatów z drobinkami ściernymi, szorujących myjek i żrących środków czystości zawierających np. chlor. Niewłaściwa pielęgnacja grozi bezpowrotnym uszkodzeniem chromowanych powierzchni, a także możliwością utraty gwarancji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom